Forbes: možné nahradenie USD ako rezervnej meny

V poslednom období sa hovorí  onahradení dolára ako rezervnej meny. Ako tvrdí Forbes, Trump by sa mohol veľmi potešiť, ak by deficit obchodnej bilancie klesol v dôsledku toho, že dolár prestal byť medzinárodnou rezervnou menou, avšak v blízkej budúcnosti sa to nestane.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok 14. augusta 2018 povedal, že krajiny ako Irán, Turecko a Rusko, proti ktorým sú uložené sankcie, môžu vzájomné platby uskutočňovať  v národných menách. Povedal tiež, že dni amerického dolára ako svetovej rezervnej meny môžu byť spočítané.

Je možné, že podobný návrh najviac poteší Trumpa. Povedzme si prečo. V 50. rokoch minulého storočia povedal ekonóm na univerzite v Yale Robert Tiffin: Ak je mena krajiny medzinárodnou rezervnou menou, potom nemá inú možnosť než mať deficit v platobnej bilancii. Pokiaľ dôjde k nahradeniu, ako sa to stalo s dolárom, keď nahradil britskú libru v roku 1920, stalo sa viac ako pravdepodobné, že krajina začala mať prebytok obchodnej bilancie, a Trumpovi práve o to ide.

Dôvod je jednoduchý – obchodujúce krajiny na celom svete musia hromadiť doláre, aby ich mohli používať vo vzájomnom  obchode. Keď Čína kúpi ropu z Iránu, platí to v amerických dolároch. Tak sa ukazuje, že viac amerických dolárov opúšťa Spojené štáty, než príde, a to je šťastie! – máte veľký deficit bežného účtu.

Na druhú stranu, dolár ako rezervnej meny vytvára situáciu, ktorá sa nazýva “peňažné razobné» (monetary seignorage), a to je presne to, čo robí vláda Spojených štátov vzhľadom na to, že všetky tie doláre sú obchodované v zahraničí. Tlačenie peňazí takmer nič nestojí, ale Čína, Rusko a všetci ostatní platia plnú cenu za tovary a služby, pretože používajú americké bankovky.

V poslednej dobe existujú snahy zamerané na to, aby nahradiť dolár ako rezervnú menu – Čína dokonca kritizovala medzinárodnú úlohu dolára a americkej meny a nazýva  jeden z dôvodov finančnej krízy z roku 2008. Problémom je, že žiadna iná mena nepostúpila ako dobrý náhradník pri výmenách.

Čo sa zmenilo? Washington premenil dolár na zbraň. Keď Trump znovu uvalil sankcie voči Iránu minulý týždeň varoval, že všetky spoločnosti zapojené do obchodu s Iránom v dolároch, budú tiež podliehať sankciám. Niektoré ruské spoločnosti sú tiež pod americkými sankciami.

Hoci sa jedná o trochu inú otázka, ale Turecko je tiež nešťastné, že Trump vo svojom tweete minulý týždeň oznámila zdvojnásobenie ciel na dovoz tureckej ocele, ktoré spôsobili kolaps líry, tureckej meny, viac ako 20% voči americkému doláru. To všetko viedlo k rýchlemu odchodu investorov z mien rozvíjajúcich sa ekonomík.

Lavrov pri svojej návšteve Turecka, povedal na tlačovej konferencii, že “jednostranné donucovacie ekonomické opatrenia” sú nezákonné v medzinárodných záležitostiach – myslel tým na americké sankcie. Poznamenal tiež, že “tieto nelegálne prekážky a obmedzenia” je možné prekonať “používaním národných mien vo vzájomnom obchode”.

“Som si istý, že takéto zneužitie úloha dolára ako globálnej rezervnej meny, povedie k tomu, že jeho úloha bude na jeseň oslabená ,” – povedal Lavrov. Mnohé krajiny síce uvažujú o odchode zo sféry dolára, ale lepšej meny zatiaľ niet.

Trump by mohol byť rád ak by klesol deficit platobnej a ochodnej bilancie keď yb dolár prestal byť medzinárodnou rezervnou menou. To sa však tak skoro nestane.