Tvorca skratky BRICS ekonóm Jim O´Neil označuje myšlienku jednotnej spolčnej meny za smiešnu
NEW YORK – Ekonóm Jim O’Neil spochybňuje úspechy bloku rozvojových krajín, ktoré teraz zvažujú rozšírenie.
BRICS je zoskupenie svetových ekonomík Brazílie , Ruska , Indie , Číny a Južnej Afriky , ktoré vzniklo v roku 2010 pridaním Južnej Afriky k predchodcovi BRIC . Pôvodná skratka „BRIC bola vytvorená v roku 2001 ekonómom Goldman Sachs Jimom O’Neillom , aby opísal rýchlo rastúce ekonomiky, ktoré by spoločne dominovali globálnej ekonomike. do roku 2050.
Bývalý ekonóm Goldman Sachs, ktorý vymyslel skratku BRICS, označil za “absurdnú” myšlienku, že by skupina rozvojových krajín mohla vytvoriť vlastnú menu, keďže Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika sa pripravujú na diskusiu o rozšírení tohto bloku.
Pred 15. samitom skupiny, ktorý sa uskutoční na budúci týždeň, lord Jim O’Neill pre Financial Times povedal, že krajiny BRICS “nedosiahli nič, odkedy sa začali stretávať”, osem rokov po tom, čo túto skratku vymyslel v roku 2001 vo svojej výskumnej správe, ktorú napísal ako hlavný ekonóm banky.
“Je to smiešne,” povedal v reakcii na výzvy brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu a ďalších politikov z bloku na zavedenie “obchodnej meny”. “Chystajú sa vytvoriť centrálnu banku BRICS? Ako by ste to urobili? Je to mätú
Krajiny BRICS, ako napríklad Rusko a Čína, naliehali na blok, aby spochybnil postavenie amerického dolára ako svetovej rezervnej meny, ale Juhoafrická republika, hostiteľ tohtoročného samitu, uviedla, že mena BRICS nie je na programe stretnutia v Johannesburgu.
O’Neill povedal, že vytvorenie jednotnej meny pre päť veľmi rozdielnych ekonomík by bolo nemožné.
O’Neill dokumente Goldman Sachs vytvoril skratku BRICS, aby zdôraznil hospodársky potenciál Brazílie, Ruska, Indie a Číny a potrebu zmeniť podobu globálneho hospodárskeho a politického riadenia tak, aby ich zahŕňalo ako samostatnú skupinu. Samotné krajiny prijali tento termín a v roku 2009 začali organizovať samity.
Keďže desiatky krajín formálne alebo neformálne vyjadrili záujem o vstup do bloku, samit by mohol byť najväčším krokom vpred v otázke členstva od vstupu Južnej Afriky do únie v roku 2010, uviedol juhoafrický diplomat. Kritériá pre prijatie však ešte neboli dokončené a otázka rozšírenia sa stala ďalšou otázkou pre kvinteto.
Denník FT začiatkom tohto roka informoval, že Saudská Arábia rokuje o vstupe do Novej rozvojovej banky, veriteľa založeného členmi BRICS v roku 2014 ako alternatíva k Svetovej banke, do ktorej následne vstúpili Egypt, Bangladéš a Spojené arabské emiráty.
“Neviem, čo sa snažia dosiahnuť okrem silnej symboliky,” povedal O’Neill, ktorý je teraz hlavným poradcom britského think tanku Chatham House.
Podľa neho je dominancia dolára v globálnom finančnom systéme nevýhodná pre rozvojové krajiny. “Úloha dolára nie je ideálna z hľadiska toho, ako sa náš svet vyvíjal. Máme všetky tieto ekonomiky, ktoré žijú z tohto nekonečného cyklického obratu toho, čo sa [americký Federálny rezervný systém] rozhodne urobiť pre záujmy USA.”
Zatiaľ čo sa blok s viac ako 3 miliardami obyvateľov snaží zvýšiť používanie miestnych mien v obchodných aktivitách medzi členskými štátmi, Leslie Maasdorp, finančný riaditeľ NDB, minulý mesiac pre televíziu Bloomberg povedal, že blok BRICS nie je schopný vytvoriť spoločnú menu.
V súvislosti s predchádzajúcimi predpoveďami, že jen, euro alebo jüan nakoniec prekonajú dolár, O’Neill uviedol: ,,V súčasnosti sa v Európe používa len jedna mena: “Nič z toho sa nikdy nestane, pokiaľ tieto krajiny nebudú chcieť, aby ich meny používali ľudia v iných častiach sveta.”
Juhoafrická republika už musela preložiť termín samitu kvôli otázke návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa rozhodol podujatie vynechať. Zúčastní sa na ňom na diaľku, zatiaľ čo minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa zúčastní osobne.
Zatiaľ čo Čína a Južná Afrika presadzujú rozšírenie klubu BRICS o ďalšie krajiny globálneho juhu, podľa správ je India proti návrhu na zahrnutie ďalších členov.
“Pre Západ je dobré, že sa Čína a India nikdy na ničom nedohodnú, pretože ak by sa dohodli, dominancia dolára by bola oveľa zraniteľnejšia,” povedal O’Neil.
“Často hovorím čínskym politikom… zabudnite na svoje nekonečné historické bitky a skúste pozvať Indiu, aby sa podieľala na vedení v niektorých dôležitých otázkach, pretože potom by vás svet mohol brať vážnejšie.”
Terence James O’Neill, barón O’Neill z Gatley (narodený 17. marca 1957) je britský ekonóm najlepšie známy skratkoue BRIC , čo je skratka pre Brazíliu , Rusko , Indiu a Čínu — štyri kedysi rýchlo sa rozvíjajúce krajín, o ktorých sa predpokladalo, že spochybňujú globálnu ekonomickú silu rozvinutých ekonomík G7 . Je tiež bývalým predsedom Goldman Sachs Asset Management a bývalým ministrom konzervatívnej vlády. Od januára 2014 je čestným profesorom ekonómie Univerzita v Manchestri . Bol vymenovaný za obchodného tajomníka ministerstva financií na druhom Cameronskom ministerstve , túto pozíciu zastával až do svojej rezignácie 23. septembra 2016. Dva roky predsedal nezávislému prieskumu britskej antimikrobiálnej rezistencie, ktorý svoju prácu ukončil v máji 2016. [4] Od roku 2008 písal mesačné stĺpčeky pre medzinárodnú mediálnu organizáciu Project Syndicate . Tri roky do 20. júla 2021 bol predsedom Rady Chatham House , Kráľovského inštitútu medzinárodných vzťahov.