Viac ako 100 krajín sa topí, kričia pomóóóc !

WASHINGTON – Viac ako 100 krajín požiadalo Medzinárodný menový fond (MMF) o pomoc pri mimoriadnych úveroch na riešenie finančnej krízy v dôsledku pandémie koronavírusov. CNBC to oznámila s odkazom na šéfku  MMF Kristalinu Georgievovú.

Podľa nej je fond pripravený poskytnúť pôžičky v celkovej výške jeden bilión dolárov. Financovanie už dostalo desať krajín, polovici zvyšných žiadateľov bude pripísaných do konca apríla.

Podľa Georgieva priznáva MMF spravidla prísnejšie podmienky pre krajiny, ktorým poskytuje pôžičky. „V súčasnej situácii sa však pýtame iba na jednu vec: platte svojim lekárom a zdravotným sestrám, uistite sa, že vaše systémy zdravotnej starostlivosti fungujú, že ľuďom je poskytnutá kvalifikovaná lekárska starostlivosť,“ uviedla.

Podľa MMF je svetová ekonomika na ceste k najhlbšej kríze od 30. rokov minulého storočia a globálny HDP sa v roku 2020 zníži o tri percentá. V tejto súvislosti Georgieva vyzvala centrálne banky krajín po celom svete, aby stimulovali ekonomiky, aby „utrácali čo najviac“.

Podľa odborníkov bude stále viac krajín schopných splácať svoj dlh v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch. To môže viesť k zlyhaniu a pádu ekonomík európskych krajín, ako sú Taliansko a Grécko.