Nefunguje Komisia pre cenné papiere a burzy

Investičná firma VanEck pripraví nový návrh na spustenie finančného nástroj. Druhý raz to robí preto, lebo v dôsledku sporu prezidenta USA Donalda Trumpa a Senátu, je pozastavené financovanie vládnych inštitúcií.

Riaditeľ investičnej spoločnosti VanEck Gabor Gurbah vysvetlil, čo súviselo s stiahnutím žiadosti o spustenie platformy Bitcoin-ETF. Poznamenal, že spoločnosť aktívne spolupracuje s finančnými regulátormi a veľkými účastníkmi trhu s cieľom vytvoriť slušnú infraštruktúru, informuje CoinDesk.

Generálny riaditeľ spoločnosti VanEck Jan Van Eyck uviedol, že návrh predložia neskôr po ďalšej diskusii s Komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC). V súčasnosti regulátor nefunguje kvôli finančným obmedzeniam, takže predchádzajúca žiadosť spoločnosti by mohla byť automaticky odmietnutá, pretože by nemala čas ju zvážiť pred termínom – 27. februára 2019.

“SEC je ovplyvnená pozastavením vládnej činnosti. Diskutovali sme so SEC o otázkach týkajúcich sa Bitcoinu, jeho skladovania, manipulácie s trhom, cien, ale boli nútení tento proces pozastaviť. Rozhodli sme sa, že sa nebude pokúšať skĺznuť alebo urobiť niečo podobné, ale jednoducho stiahnuť žiadosť a znova ju odovzdať, keď SEC začne znovu pracovať, “povedal Jan Van Eyck pre CNBC.

Dodal, že VanEck by mal jasne a presvedčivo vysvetliť SEC, prečo je trh už pripravený spustiť Bitcoin-ETF. Podľa právnika Jake Chervinsky spoločnosť urobila správne rozhodnutie a stiahla návrh, inak by ju SEC jednoducho odmietol.

Dňa 23. januára SEC vydala oznámenie, že Chicago Exchange Exchange (CBOE) stiahla ponuku na spustenie Bitcoin-ETF od spoločnosti VanEck a SolidX. Podľa denníka The Washington Post Biely dom nevylúčil, že sa bude oneskorenie až do marca alebo apríla, čo naznačuje, že opätovný návrh nového finančného nástroja sa bude posudzovať nie skôr ako na jar.