V poukážkach hľadajú spásu pivnému priemyslu, bez podpory krčmy neotvoria

LONDÝN /AMSTERDAM / TOKIO – Podniky, ktoré varia pivo, sa snažia zachrániť rôznymi programami, ktoré ich držia nad hladinou.

V marci preto najväčší producent piva na svete AB InBev spustil propagáciu Save Pub Life. Milovníci piva si kupujú poukážky a môžu si ich vymeniť za bodové ceny, keď sa zariadenia otvoria. Spoločnosť tvrdí, že predala viac ako pol milióna pinov dlhopisov, čo zvýšilo šesť miliónov eur.

Uzatvorenie zariadení sú hlavným problémom pivovarníckych gigantov ako AB InBev, Carlsberg a Heineken. Vo väčšine Európy tvoria reštaurácie, bary a kaviarne približne polovicu príjmov pivovarov. Ich problémy sa zhoršujú pozastavením futbalových zápasov a iných športov, ako aj zrušením významných udalostí, ako je Oktoberfest.

Asahi, ktorý za posledných päť rokov strávil desiatky miliárd dolárov nákupom značiek piva v Európe, uviedol, že prevádzkový zisk v zahraničí klesol o 72 percent. AB InBev stratil takmer polovicu svojej trhovej hodnoty od začiatku roka, Heineken klesol o 24 percent a Carlsberg klesol o 20 percent.

Britská asociácia pre pivo a pivné bary predpovedá, že 40 percent zo 47 000 krčiem vo Veľkej Británii sa nikdy neotvorí bez finančnej podpory vlády.

Krčmy môžu pokračovať v práci v lete, ale zásadným problémom bude zásada udržiavania spoločenskej vzdialenosti. Z tohto dôvodu zariadenia inštalujú plastové štíty na ochranu barmanov, umiestňujú na podlahu značky označujúce bezpečné vzdialenosti pre zákazníkov a zavádzajú obmedzenia týkajúce sa počtu návštevníkov.

Výrobcovia piva považujú Čínu za príklad toho, čo možno očakávať, keď krajiny začnú karanténu a otvárajú krčmy. Tam tržby v apríli klesli o 17 percent, v prvom štvrťroku pokles o 45 percent. AB InBev dodal „otváracie súpravy“ 14 000 inštitúciám v krajine, medzi ktoré patria dezinfekčné prostriedky, masky a kresby s navrhnutým rozložením pre návštevníkov.

Nemecký pivovar predtým distribuoval zadarmo pivo, ktoré nepredal kvôli víruu.