USA: niet dosť mäsa, prešli na umelé rezníky

NEW YORK –  Američania boli nútení prejsť na umelé mäso, čo stojí viac ako obvykle. v USA je nedostatok mäsa. Napísal to portál Wired.

Podľa spoločnosti Nielsen sa od 2. februára do 2. mája 2020 sa predaj alternatívneho mäsa zvýšil o 264 percent. Dôvodom je pozastavenie veľkých závodov na spracovanie mäsa, prerušenie dodávok, nedostatok prírodného mäsa a rastúce ceny zaň.

Beyond Meat, výrobca bylinného mäsa, uviedol, že tržby v prvom štvrťroku vzrástli v tomto roku o viac ako 50 percent oproti minulému roku. Ďalší hráč na trhu, Impossible Foods, poznamenáva, že od začiatku roka sa počet maloobchodných predaja zvýšil 18-krát.

Spoločnosti môžu kedykoľvek zastaviť výrobu alebo naopak zvýšiť svoje objemy. Tak je to na rozdiel od farmárov, ktorí musia počkať, kým ich zvieratá dostatočne dorastú. Hovorca spoločnosti Beyond Meat navyše hovorí, že na výrobu jedného hamburgera je potrebných 99 percent pôdy a 93 percent vody menej.

Americkí farmári sú nútení zabíjať zdravé ošípané, alebo ich kŕmiť tak, aby pomaly rástli. Mnoho veľkých tovární na spracovanie mäsa v krajine pozastavilo svoju prácu kvôli pandémii a nebolo kam poslať mäso.