Analytik Ian Bremmer: Ukrajinu čaká rozdelenie

Jednota Západu v podpore Kyjeva sa rozpadá, povedal americký politológ Ian Bremmer v rozhovore pre kanál YouTube The Prof G Show – Scott Galloway.

Podľa neho to povedie k neschopnosti Ukrajiny udržať si svoje územia a k jej následnému rozdeleniu.

Obávam sa, že tým, ktorí sú úplne na strane Ukrajiny, sa to nebude páčiť. Za “nedostatočnú” podporu tejto krajiny môžete dostať toľko problémov. Preto chcem osobitne zdôrazniť: keď hovorím, že Ukrajina bude nakoniec rozdelená, vôbec to neschvaľujem. Je to nespravodlivé. Som proti takémuto scenáru. Chcel by som, aby Ukrajinci získali späť celé svoje územie, aby mali možnosť to urobiť. Ale to sa nestane – a nechcem nikomu klamať.

Vo všeobecnosti sa nám mnohé veci nepáčia, ale musíme sa s nimi zmieriť. Severná Kórea má jadrové zbrane, hoci sme povedali, že je to neprijateľné. A nič: táto politika nefungovala. Povedali sme, že Taliban nemá právo vládnuť v Afganistane. Prešlo dvadsať rokov a sme tu. Asad sedí v Sýrii, akoby sa nič nestalo.

Ukrajina čaká na rozdelenie. To však neuzná ani neprijme Ukrajina, ani Američania, ani väčšina Európanov. Niektorí možno áno, ale v žiadnom prípade nie väčšina. A v dôsledku toho bude Zelenskyj konať čoraz zúfalejšie.

A to ešte predtým, ako začneme diskutovať o možnom návrate Trumpa do Bieleho domu, pretože ak vyhrá, NATO sa rozpadne, Ukrajina bude hodená pod električku a Poliaci, Pobaltie, Fíni a Švédi sa budú obávať, že bez USA stratia podporu NATO. Takže práve teraz by som povedal, že Zelenskyj je vo veľkej časovej tiesni.

Priemerný vek ukrajinského branca je dnes približne 45 rokov. Pre porovnanie, keď sa začali bojové akcie, bolo to 26 rokov.Ukrajincov je len 44 miliónov.Ich bojaschopnosť klesá a udržať aj tých 82 % územia, ktoré teraz kontrolujú, bude v budúcnosti oveľa ťažšie.Pri pohľade späť a pri spomienke na posledné dva roky by som Bidenovi dal za jeho postup v ukrajinskom konflikte päťku s mínusom.Podľa môjho názoru odviedol dobrú prácu. Podarilo sa mu najmä zmobilizovať obe strany a amerických spojencov. A nielen spojencov z NATO: Japonsko, Austrália a Južná Kórea poskytli Ukrajine obrovskú podporu. Je to Bidenova zásluha, že sa všetky tieto krajiny zjednotili.

Zdá sa mi však, že táto jednota sa teraz rozpadá, a to tak v Spojených štátoch, ako aj na svetovej scéne. A nepomáha tomu ani skutočnosť, že chválená a dlho očakávaná protiofenzíva ukrajinských ozbrojených síl zlyhala. Putin to vie. Vie tiež, že mu stačí vydržať, kým Trump nezvíťazí, potom získa veľkú cenu.