Afrika: chunta pokus o štátny prevrat v Guinei

CONAKRY – Sily, ktoré v Guinei zorganizovali vzburu, zadržali prezidenta krajiny Alfu Conde. Oznámil to v nedeľu 5. septembra 2021 miestny portál Guinee News s odvolaním sa na zdroje.

Guinea, dlhý tvar Guinejská republika,  je štát v Afrike. Úradným jazykom je francúzština, no používa sa aj fulbčina, malinke a susu. Celkom 85 % Guinejčanov sú moslimovia, 8 % kresťania a 7 % tvoria tradičné viery. Ich obyvateľstvo sa skladá z Fulbov (30 %), Malinkov (25%), Susuov (15%) a 30 % tvoria iné národnosti.

Podľa správ hlavu štátu zajali špeciálne sily, ktoré riadi plukovník Mamadi Dumbuya.  Médiá tvrdia, že armáda zajala aj niekoľko vysokých úradníkov.

Predtým bolo známe, že v Africkej Guinei sa uskutočnil pokus o štátny prevrat. Bolo objasnené, že 5. septembra 2021 sa v centre hlavného mesta krajiny Conakry začala intenzívna streľba. Podľa očitých svedkov sa v uliciach objavilo veľa vojakov.

Pokus o prevrat pomocou jednotiek špeciálnych síl vykonal veliteľ skupiny špeciálnych síl podplukovník Mamadi Dumbuya, bývalý legionár francúzskej armády. Špeciálne jednotky boli pred prezidentským palácom v Conakry.