Päť princípov psychológie investovania peňazí

Psychológia a prístup k peniazom dlhodobo prevyšujú znalosti v rebríčku najdôležitejších zložiek investičného úspechu.

Silné výkyvy na akciovom trhu viedli v roku 2020 k vysokej popularite investícií. Väčšina súkromných investorov, ktorí si uvedomili potrebu ušetriť peniaze, však neboli pripravení investovať. Nestačí sa stať investorom a kupovať cenné papiere – musíte pochopiť, ako sa správne rozhodovať v procese formovania svojho kapitálu.

Úvodom

Psychológia je najdôležitejšou súčasťou úspechu v oblasti investovania a finančného riadenia

Výsledok súkromného investora závisí od prijatých rozhodnutí. Začiatočníci veľmi často konajú impulzívne, podliehajú panike a dopúšťajú sa unáhlených činov, ktoré vedú k katastrofálnym výsledkom. Zaznamená sa strata, stratia sa peniaze, zmizne motivácia a viera v pasívne investovanie.

Súkromný investor napríklad kupuje podiel v hodnote 100 EUR v, pričom nevie, že tento finančný nástroj sa vyznačuje vysokou volatilitou, teda výkyvmi ceny. Výkyvy sú asi 30%. Výsledkom je, že psychologicky nepripravený investor vidí pokles hodnoty a uteká, predáva podiel. Pre takéto prípady existuje dôležitý koncept – psychológia investovania. Pre každého súkromného investora je dôležité, aby pochopil, že pri jeho podnikaní je potrebné vybudovať všeobecný systém medzi vnútorným prístupom a výsledkom, o ktorý sa snaží.

Praktický význam psychológie investovania spočíva v tom, že musíte byť schopní správne reagovať na zmeny na akciovom trhu, porozumieť účelu zaradenia konkrétneho aktíva do svojho portfólia a hlavne veriť v mechanizmus generovania ziskovosť vďaka vašej motivácii a vnútornej disciplíne. Pomôcť tomu môžu základné princípy vzťahov s peniazmi, ktoré používa mnoho investorov po celom svete.

1. Nemajte veľké očakávania – výsledok nepredvídateľný

Nikto vám nemôže zaručiť konkrétny výsledok. To znamená, že na akciovom trhu sa môže stať čokoľvek a nie je potrebné predpokladať, že zvolená stratégia a plán sa ukázali ako nesprávne. Na trhu je vždy priestor na dočasné opravy. Potvrdením je kolaps ropných futures WTI so zápornými hodnotami v apríli 2020. To sa nikdy predtým nestalo a je jedno, že hlavným dôvodom bol nedostatok bezplatných skladovacích zariadení na trhu.

Napriek tomu vyzerá predpoveď Bank of America ešte neočakávanejšia, ktorá sa domnieva, že cena za barel ropy typu brent by v najbližších rokoch mohla dosiahnuť 100 dolárov. V tejto situácii môže súkromný investor najlepšie akceptovať trhové riziká a prispôsobiť sa nestabilným podmienkam.

 

2. Nerobte investičné rozhodnutia kvôli masovému tlaku, humbuku a iným autoritatívnym názorom

Nestojí za to podstúpiť ďalšie riziko len preto, že sú ohrození všetci ostatní. Na burze existuje aj miesto pre riziko, ale je dôležité si ho jasne uvedomiť a hlavne prijať – byť na takýto krok pripravený.

Skvelým príkladom unáhlených rozhodnutí investorov sú akcie spoločnosti Tesla, ktoré v roku 2019 vzrástli o viac ako 700%. Táto ziskovosť urobila radosť mnohým, ale nie všetkým. Väčšina investorov spoločnosti Tesla vložila svoje peniaze po tom, ako sa akcie neuveriteľne zvýšili alebo dosiahli vrchol na začiatku roku 2021 na úrovni viac ako 880 dolárov. Ukazuje sa, že ak ste podľahli všeobecnému chaosu okolo spoločnosti Elona Muska a získali ste jej akcie na vrchole, potom sa začiatkom júna váš majetok znížil o viac ako 30%.

Ďalším pozoruhodným príkladom všeobecného humbuku je spoločnosť ďalšieho slávneho miliardára – Richarda Bransona. Akcie Virgin Galactic vykázali šialené zisky, vrcholili 4. februára 2021 na úrovni 62,8 dolára. V priebehu nasledujúcich troch mesiacov však akcie stratili viac ako 70% svojho februárového maxima. Robiť investičné rozhodnutia na základe názoru väčšiny preto nie je dobrý nápad.

3. Boj obmedzujúci myslenie

Nepočúvajte tých, ktorí hovoria, že neuspejete alebo vás neodradzujú od investovania. Skúste sa tiež neobmedzovať iba na jednu stratégiu alebo jednu sumu investície. Peniaze môžu neustále fungovať a vytvárať príjem. Kúzlo zloženého úročenia nemožno podceňovať.

Ak ste napríklad kúpili desať akcií spoločnosti XY v januári 2010 za cenu 2 430 tisíc EUR za akciu, potom ste do januára 2021 mali na účte 237 000 tisíc EUR: cena cenného papiera, teda cena akcie sa za desať rokov zvýšila o viac ako 367% rokov bez vyplatených dividend. V dlhodobej investičnej stratégii môžete vytvoriť obrovský kapitál – na to stačí správne investovať peniaze, používať diverzifikáciu a pravidelne kupovať aktíva.

Myslenie bez hraníc pomáha zlepšovať tok peňazí, podporuje nové spôsoby budovania kapitálu a otvára zaujímavé príležitosti.

4. Nestanovujte si cieľ prostredníctvom peňazí

Najlepšie je predstaviť si, na čo presne chcete minúť svoj kapitál a ako to urobíte. Snažte sa mať vo svojom cieli jasno, dokonca si ho napíšte. Cieľ by mal byť vždy skutočný, dosiahnuteľný a merateľný, pričom investor musí jasne porozumieť načasovaniu vzniku a výsledku svojej investičnej činnosti.

Vždy by ste sa mali snažiť o nové perspektívy, nemyslieť na nedostatok peňazí a nebáť sa rozhodovať. Najhoršia je nečinnosť a očakávanie, že sa všetko stane samo. Chudobný verí v lotériu, nájdený poklad alebo bohatého príbuzného, ​​ktorý zanechal dedičstvo. Bohatí a úspešní investori dosahujú výsledky vlastnými rukami a vlastnou prácou.

5. Prehnaná opatrnosť je nepriateľom investora

Na ceste za úspechom môžete čeliť strachu z investovania. Trhovému riziku sa nedá vyhnúť, ale ak sa použijú konzervatívne investičné nástroje, bude minimalizované. Pravdepodobnosť straty peňazí znížite, ak porozumiete dôležitosti dvoch faktov. Je potrebné pochopiť, ako použité investičné nástroje fungujú: ak viete, do čoho investujete, budete pripravení na možný výsledok.

Veľkí investori chápu, že riziko a výnos sú neoddeliteľné a že môžu zvýšiť svoj kapitál na úkor rizika investovania do konkrétnych nástrojov, ktoré môžu viesť k stratám. Nie každý však musí vyberať také rizikové nástroje.