Poistenie na dovolenku nie na poslednú chvíľu

Poisťovať sa až z dovolenkovej destinácie, pretože ste na to skôr pozabudli, sa môže vypomstiť. Rovnako, ako sa spoliehať, že Európsky preukaz poistenca vám v cudzine pokryje všetku zdravotnú starostlivosť. Pre skialpinistov nastali tiež zmeny.

 Kým last minute dovolenka môže príjemne prekvapiť cenou aj zážitkami, poistenie na hory počas aktívnej turistickej či lyžiarskej dovolenky alebo vašich detí na lyžiarskom výcviku určite nenechajte na poslednú chvíľu. Okrem kopca zážitkov sú totiž pobyty spojené s rizikom úrazov, často vážnych. Aj preto odborníci upozorňujú, že poistenie nie je last minute a jeho zanedbanie sa môže vypomstiť nielen hlbším načretím do vrecka, ale pri vážnych úrazoch aj zruinovaním rodinného rozpočtu.

Riziko rastie

Poistenie na zimné dovolenky určite význam má. Nemá zmysel kvôli pár eurám poistného riskovať niekoľko desaťtisícovú škodu hradenú z vlastného vrecka,“ hovorí Pavol Michalec – odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom, jednej z najväčších nezávislých maklérskych spoločností na Slovensku.

Hoci ostražitosť na svahu a zodpovedné konanie je určite základ, práve kvalitné poistenie do hôr dokáže finančne zvládnuť následky nepredvídaných poistných udalostí. „Hoci povedomie rastie, stále ľudia na potrebu poistenia zabúdajú a až keď zistia, že to potrebujú, snažia si ho dojednať cez sms až priamo z miesta, kde to potrebujú. No to už väčšinou býva neskoro,“ upozorňuje Pavol Michalec. Ako dodáva, aj pri pobytoch v zahraničí sú si mnohí vedomí toho, že potrebujú poistenie liečebných nákladov. „Napriek tomu sa niektorí stále spoliehajú na Európsky preukaz poistenca, ktorý kryje len bežnú zdravotnú starostlivosť v danom štáte. Takže v mnohých prípadoch si musia naši klienti doplácať tak ako domáci,“ podotýka odborník.

Zvažujte všetky riziká

Pri výbere poistky preto zvažujte, aké riziká chcete poistiť a či je výška ich krytia opodstatnená. Do úvahy pritom berte všetky riziká, ktoré môžu pri lyžiarskej aktivite hroziť. Zároveň si treba uvedomiť možné dôsledky v prípade, že nastane neželané. Teda či na to ako rodina finančne máte, aby ste potenciálne výdavky pokryli, a to aj v prípade úrazov s trvalým následkom. Ak si nie ste istí výberom vhodného poistenia, radšej sa poraďte s finančným profesionálom. „Už samotná jazda na všetkých druhoch zimných športových potrieb je vo všeobecnosti považovaná za rizikový šport. Pokiaľ človek bude jazdiť a skákať na umelých terénnych nerovnostiach na zjazdovke, nemusí, ale môže to už byť zo strany poisťovne považované za skoky, ktoré sú z poistenia vylúčené. Pokiaľ sa rozhodne jazdiť mimo vyznačených tratí, teda vo voľnom teréne, jeho transport nie je v prípade úrazu krytý bežným zdravotným poistením, musí mať dojednané poistenie na hory,“ upozorňuje.

Poistka by tak určite mala kryť náklady na ochranu pre prípad potreby lekárskeho ošetrenia, úrazu, ale aj smrti a potreby prevozu ostatkov z cudziny domov, ak dôjde k úmrtiu (repatriácia). Najmä pri pobytoch v horách, či už na Slovensku, alebo v zahraničí, zvážte preto poistenie pobytu na horách pre prípad potreby využitia horskej záchrannej služby pri úraze alebo usmrtení a leteckého prevozu z oblasti neprístupnej pre autá. „Pokiaľ ide o prevoz vrtuľníkom, náklady vždy závisia od typu pomoci. Ak je v dosahu voľný vrtuľník leteckej záchrannej služby, je to na Slovensku kryté z povinného zdravotného poistenia. V prípade, že musí priletieť vrtuľník horskej služby, je to považované za technický zásah horskej služby. V takom prípade, ak nemá klient pripoistenie pre tento účel, náklady hradí z vlastného vrecka. Výnimkou sú deti do 18 rokov, kde je technický zásah horskej služby zo zákona zdarma,“ vysvetľuje Pavol Michalec.

Lacné sa nie vždy vypláca

Na poistení nešetrite. Najmä ak idete na aktívnu dovolenku do zahraničia, kde ste vďaka cestovnému poisteniu s pripoistením zimných športov krytý na zjazdovke. „Pokiaľ chcete jazdiť aj vo voľnom teréne, potrebujete mať aj pripoistenie technickej pomoci pri záchrannej akcii, zjednodušene pri zásahu horskej služby, teda poistenie na hory,“ podotýka Pavol Michalec. Prípadný prevoz vrtuľníkom by vás v cudzine totiž vyšiel neporovnateľne drahšie, až na niekoľko desiatok tisíc eur, ktoré by ste si bez poistenia museli tiež hradiť.

Pri výbere poistky si tiež všímajte, aká je nastavená minimálna doba liečenia úrazu konkrétnou poisťovňou, aby to bolo ňou uznané za poistnú udalosť. Dôležité je tiež pozerať na výluky. „Poisťovne prikladajú k poistným zmluvám zoznamy rizikových športov, ktoré sa pripoisťujú za poplatok a zoznamy nepoistiteľných športov, ktoré sú z poistenia vylúčené,“ spresňuje odborník UNIVERSAL maklérsky dom. Samozrejme, ak vy či vaše dieťa budete skúšať „skokanské zdatnosti“ mimo vyznačených lyžiarskych trás, či celkovo lyžovať na neoznačenej či uzavretej zjazdovke na vlastnú päsť, v lavínovej oblasti, kde platí zákaz či výstraha pred lavínovým nebezpečenstvom, aj to bude patriť k výlukám poistného plnenia.

A nezabudnite, že dôležitou súčasťou cestovného poistenia je aj poistenie zodpovednosti za škody. „Bez potvrdenia o takomto poistení vás napríklad v Taliansku vôbec na zjazdovku nepustia. V poslednom období jedna z našich poisťovní na základe rozhodnutia súdu vyplatila zahraničnému lyžiarovi, ktorému spôsobil škodu na zdraví náš snowboardista viac ako 34 tisíc eur,“ uzatvára Pavol Michalec.

Zmeny pre skialpinistov

Tohtoročnou novinkou je aj zmenený režim pre skialpinistov, ktorí radi využívajú upravené zjazdovky na šliapanie hore s následným spustením sa. „Od tejto sezóny však musia mať aj skialpinisti zakúpený skipas, inak budú zo zjazdovky vykázaní. Skipas totiž nie je len lístkom na vlek, ale oprávňuje aj na jazdu po upravenej zjazdovke,“ upozorňuje Pavol Michalec. Bez skipasu nemajú skialpinisti na zjazdovke nárok ani na bezplatné ošetrenie a odvoz. „To, že už musia mať skipas, je pre nich výhodou, po jeho zakúpení nepotrebujú poistenie na hory,“ dodáva.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.