MICEX: prvý burzový fond s kryptoaktívami

MOSKVA – V závere minulého roka sa na moskovskej burze začalo obchodovanie s akciami burzovo obchodovaného podielového  fondu (BPIF) Sber-Blockchain Economics pod správou Sber-Asset Management MC. Obchodný kód je SBBE.

Fond sa riadi indexom Sberbank Blockchain Economy Index, ktorý zahŕňa cenné papiere výrobcov hardvéru a softvéru na ťažbu a tvorbu kryptoaktív, spoločností poskytujúcich poradenské služby v oblasti blockchainových technológií a ďalších. Medzi emitentov patrí kryptomenová burza Coinbase, vývojár blockchainového softvéru Digindex, poskytovateľ finančných služieb v oblasti krypto aktív Galaxy Digital a ďalšie známe spoločnosti.

Fond je denominovaný v dolároch, obchody sa uskutočňujú v rubľoch.

Boris Blokhin, riaditeľ odboru burzy cenných papierov Moskovskej burzy:

“Na moskovskej burze sa obchoduje s viac ako 130 fondmi obchodovanými na burze s najrôznejšími aktívami – cennými papiermi spoločností, drahými kovmi, peňažným trhom, nehnuteľnosťami a inými. Dnes sa začína obchodovanie s prvým fondom, ktorý umožňuje investovať do spoločností s blockchainovou ekonomikou bez ťažkostí spojených s priamym rozvojom. nákup, skladovanie a predaj digitálnych aktív“.

Evgeny Zajcsev, generálny riaditeľ Sberbank Asset Management:

“Sotva už existuje ľudí, ktorí by nikdy nepočuli o blockchaine. Táto technológia sa vyvíja tak rýchlo a dynamicky, že ju bežný investor jednoducho nedokáže sledovať. Priame investície do kryptoaktív sú spojené s vysokými rizikami, je ťažké ich posúdiť na svoje vlastné. Preto navrhujeme investovať nie do krypto aktív, ale do spoločností, ktoré zabezpečujú rozvoj blockchainových technológií. Výmenný fond je dostupný pre kohokoľvek vďaka svojej jednoduchosti a nízkemu prahu vďaka svojej jednoduchosti a nízkej vstupnej hranici, pričom získajte hotový súbor cenných papierov sľubných inovatívnych medzinárodných spoločností, ktoré sa špecializujú na vývoj vývojových fintech a prelomových technológií“.

 

Na akciovom trhu Moskovskej burzy cirkuluje 138 burzovo obchodovaných fondov: 114 BIF spravovaných spoločnosťou Alfa Capital Management Company, Aton Management Company, BCS Management Company, BSPB Capital Management Company, VTB Capital Asset Management JSC, East-West Management Spoločnosť “, MC” Gazprombank – Asset Management “, MC” DOKHOD “, MC” Ingosstrakh – Investments “, MC” MKB Investments “, MC” Otkrytie “, MC” Raiffeisen Capital “, LLC” RSHB Asset Management “, MC” Sber Správa aktív “, MC” Sistema Capital “, MC” Tinkoff Capital “, MC” Finam Management “a 24 ETF fondov FinEx a ITI fondov. Fondy obchodované na burze boli spustené na základe benchmarkov pokrývajúcich približne 50 krajín vrátane Ruska, Kazachstanu, USA, krajín EÚ, Veľkej Británie, Číny, Japonska, Austrálie. Podkladovými aktívami fondov sú akciové indexy, akcie, dlhopisy, nástroje peňažného trhu a komoditné aktíva.

V januári až novembri 2021 dosiahol celkový obrat vo fondoch obchodovaných na burze 525,4 miliardy rubľov, celková hodnota čistých aktív predstavovala 287,8 miliardy rubľov, transakcie s fondmi obchodovanými na burze v roku 2021 uzavrelo viac ako 3 milióny súkromných investorov.