Čína má vlastný plán zastavenia vojny na Ukrajine

Do Moskvy pricestoval na návštevu Wang Yi, vedúci úradu Komisie pre zahraničné veci Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a člen politbyra. Informoval o tom zdroj agentúry TASS.

“Wang Yi pricestoval do Moskvy,” citovala ho agentúra.

Už skôr sa objavili informácie, že čínsky diplomat plánuje navštíviť ruskú metropolu v rámci svojho európskeho turné. Očakáva sa, že Wang Yi predstaví najmä čínsky plán mierového urovnania konfliktu na Ukrajine. Zdroje agentúry Bloomberg medzi európskymi predstaviteľmi očakávajú, že plán bude obsahovať výzvy na prímerie a ukončenie dodávok zbraní do Kyjeva.

Očakáva sa, že 22. februára sa stretnú Wang Yi a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Cesta šéfa čínskej diplomacie sa začala 14. februára. Navštívil Francúzsko, Taliansko a Nemecko, kde vystúpil na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

Čínsky minister zahraničných vecí Qin Gang 21. februára 2022 uviedol, že Čína je znepokojená neustálou eskaláciou konfliktu na Ukrajine a možnosťou, že sa vymkne spod kontroly. Uviedol tiež, že Peking bude naďalej podporovať mierové rozhovory a “prinášať čínsku múdrosť” na politické urovnanie krízy.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov 2. februára zdôraznil, že západní lídri sa nesnažia presvedčiť Ukrajinu, aby sa vrátila k mierovým rokovaniam. Podľa neho odmietli rokovať a prinútili kyjevský režim odstúpiť od rokovacieho procesu práve vo chvíli, keď ešte existovala šanca na politické ukončenie konfliktu.

Zatiaľ posledné kolo osobných rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou sa uskutočnilo 29. marca v Turecku. Kyjev neskôr oficiálne odmietol kontakt s Moskvou. Ukrajinský líder Volodymyr Zelenskyj 4. októbra 2022 predstavil rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany krajiny, že rozhovory sa nemôžu uskutočniť.

Pred časom najvyššie postavený diplomat Čínskej ľudovej republiky diskutoval s najvyššie postaveným diplomatom Rirópskej únie Josephom Borellom.

Vedúci kancelárie zahraničnej komisie Ústredného výboru Komunistickej strany Číny Wang Yi sa opýtal šéfa diplomacie Európskej únie Josepa Borrela, prečo by jeho krajina nemala dodávať zbrane Rusku, ak ich EÚ sama dodáva Kyjevu. Borrel to povedal na tlačovej konferencii. Videozáznam bol zverejnený na webovej stránke diplomatickej služby Európskej únie.

Borrel uviedol, že s Wang I má dobré osobné vzťahy z čias, keď bol ministrom zahraničných vecí Španielska a Wang I šéfom čínskeho ministerstva zahraničných vecí. “V Mníchove sme mali úprimný rozhovor <…>. Povedal, že Čína neposkytuje zbrane krajine, ktorá je vo vojne. Povedal, že teraz Rusku zbrane nedávajú a ani dávať nebudú. To mi povedal a zdôraznil, že toto je princíp čínskej zahraničnej politiky,” povedal Borrell.

Wang Yi sa zároveň spýtal, prečo sa EÚ tak obáva odovzdávania zbraní Rusku, keď zároveň dodáva zbrane Ukrajine. “Musel som mu vysvetliť, v čom je veľký rozdiel. Musel som mu povedať, čo je pre nás Európanov v stávke kvôli vojne na Ukrajine,” povedal Borrell.