Čína: na Pekingskej burze fungujú tvorcovia trhu

PEKING – Pekinská burza cenných papierov (BSE, Beijing Stock Exchange) oficiálne spustila inštitút tvorcov trhu, informovala agentúra Xinhua.

Tvorcami trhu sa stalo trinásť spoločností a celkový počet akcií, ktorých sa tento mechanizmus týka, je 36, uviedla burza.

Burza verí, že tvorcovia trhu pomáhajú znižovať transakčné náklady investorov a zlepšovať likviditu a stabilitu trhu, uviedla.

PFB už skôr zdôraznila, že spustenie tvorby trhu je dôležitým krokom na ďalšiu podporu trhových reforiem a inovácií, ako aj na zlepšenie systému obchodovania.

PFB bol zriadený na obchodovanie s akciami malých a stredných podnikov a obchodovanie sa začalo 15. novembra 2021. Na konci minulého roka bolo na burze kótovaných 171 spoločností a počet kvalifikovaných investorov presiahol 5,26 milióna.

Beijing Stock Exchange ( BSE ; čínsky :北京证券交易所) je burza so sídlom v Pekingu v Číne . Je to jedna z troch búrz cenných papierov fungujúcich nezávisle v Čínskej ľudovej republiky , ďalšími sú Šanghajská burza a Šenzenská burza.

Mestská vláda v Pekingu roky lobovala za modernizáciu burzy National Equities Exchange and Quotations (NEEQ) (prezývanej „The New Third Board“ (新三板)), aby fungovala ako domov pre čínske firmy kótované v USA. 

Dňa 2. septembra 2021 čínsky vodca Si Ťin -pching oznámil založenie pekinskej burzy cenných papierov.  Účelom bolo pomôcť malým a stredným podnikom (MSP) v Číne. 

Dosiahlo sa to reformou burzy NEEQ a zriadením pekinskej burzy cenných papierov ako primárnej platformy pre MSP.  Od roku 2020 bolo na burze NEEQ kótovaných takmer 6 000 spoločností, pričom väčšina z nich boli MSP. 

Dňa 3. septembra 2021 dokončila spoločnosť Beijing Stock Exchange Co., Ltd. svoju obchodnú registráciu ako spoločnosť. Registračné informácie ukázali, že jediným akcionárom bola spoločnosť NEEQ, vďaka čomu je vlastníkom pekinskej burzy cenných papierov. Základné imanie spoločnosti bolo 1 miliarda RMB a registrovaná adresa bola rovnaká ako adresa NEEQ. 

Dňa 17. septembra 2021 vydala Pekinská burza usmernenia o kvalifikačných kritériách pre investorov. 

Dňa 30. októbra 2021 Čínska komisia pre reguláciu cenných papierov zverejnila pravidlá výmeny týkajúce sa prvotných verejných ponúk (IPO), refinancovania a dohľadu. 

Dňa 15. novembra 2021 sa začalo obchodovanie na pekinskej burze cenných papierov.  V ten deň debutovalo obchodovanie na burze 81 spoločností. 71 z nich bolo prevedených z „Select tier“ burzy NEEQ. Zvyšných 10 spoločností malo svoje obchodné debuty.

Pekingská burza cenných papierov má nasledovné pravidlá:

  • Individuálni investori musia mať aktíva cenných papierov vo výške aspoň 500 000 RMB a aspoň dva roky skúseností s investovaním do cenných papierov, aby sa kvalifikovali na obchodovanie na burze. 
  • Na inštitucionálnych investorov sa nevzťahujú kapitálové požiadavky. 
  • V prvý obchodný deň akcie neexistuje žiadny limit na zmenu ceny akcie. Obchodovanie bude dočasne pozastavené na 10 minút, ak cena akcie stúpne nad 30 % alebo klesne nad 60 %. 
  • Po prvom obchodovacom dni nebude povolený rast alebo pokles akcií obchodovaných na burze o viac ako 30 % v rámci jedného obchodného dňa.