Kazachstan: uzbecké tovary cez prístav Aktau

ASTANA / TAŠKENT – Uzbeckí exportéri sa chystajú zvýšiť prepravu tovaru na európske trhy cez námorný prístav Aktau, informovala mediálna agentúra Dunyo uzbeckého ministerstva zahraničných vecí.

Prezident námorného prístavu Aktau Abai Turikpenbajev sa 16. februára stretol s generálnym konzulom Uzbekistanu v Aktau Atabekom Tursynbekovom, aby riešili rozvoj spolupráce v doprave a logistike.

Turikpenbajev hovoril o aktivitách a rozširovaní prístavu v rámci opatrení na zlepšenie Transkaspickej medzinárodnej dopravnej cesty (TITR). TITR je teraz častejšie označovaný aj ako stredný koridor, berúc do úvahy, že jeho hlavná dopravná trasa je pozdĺž osi východ – západ.

Vyjadril pripravenosť prístavu akceptovať žiadosti uzbeckých vývozcov o prepravu tovaru cez námorný prístav Aktau a poskytnúť im preferenčné zaobchádzanie.

Námorný prístav Aktau sa nachádza na východnom pobreží Kaspického mora, na križovatke niekoľkých medzinárodných obchodných ciest. Podľa tlačovej služby prístavu poloha prístavu umožňuje prepravu suchého nákladu, ropy a ropných produktov z východu na západ, zo severu na juh a späť do Azerbajdžanu, Iránu, Ruska a Turkménska.