Rusko: Moskovská burza presiahla 3 700 bodov

MOSKVA – Moskovský burzový index počas obchodovania v pondelok 10. mája prvýkrát prekročil hranicu 3700 bodov a obnovil svoje historické maximum (+0,53 percenta, na 3702,07 bodu). Svedčia o tom údaje obchodnej platformy.

Je to ďalšie historické maximum. Index RTS sa zvýšil o 0,12 percenta na 1579,42 bodu. Výmenný kurz dolára v termínovaných obchodoch s dodaním „zajtra“ sa zvýšil o 12 kopejok – až na 73,91 rubľov. Kurz eura sa zvýšil o 14 kopejok – až na 89,91 rubľov.

RTS je Russian Trading Sytem, niečo ako americký NASDAQ.

Moskovská burza je najväčší ruský burzový holding, ktorý vznikol v roku 2011 v dôsledku zlúčenia burzy MICEX (Moskovská medzibanková menová burza), ktorá bola založená v roku 1992, a burzy RTS (Ruský obchodný systém), ktorá bola otvorená v roku 1995. Moskovská burza je organizátorom obchodovania s akciami, dlhopismi, derivátmi, menami, nástrojmi peňažného trhu, drahými kovmi, obilím a cukrom.

Súčasťou holdingu je Centrálny depozitár cenných papierov, ako aj najväčšie zúčtovacie stredisko – Národné zúčtovacie centrum nebankovej úverovej organizácie.

Historická budova Moskovskej burzy na ulici Iľjinka. 

Prvé zmienky o činnosti ruských obchodných združení vo Veľkom Novgorode, ktoré vychádzajú z povahy výmeny, sa nachádzajú v kronikách 12. – 13. storočia. Prvá burza založená v Petrohrade v roku 1703 bola komoditná. Po celé 18.storočie sa komoditné transakcie a operácie so zahraničnými zmenkami uskutočňovali na petrohradskej burze. Prvé transakcie s cennými papiermi, predovšetkým s akciami, sa začali uzatvárať až v 20. rokoch 20. storočia. Na začiatku 20 storočia bolo v Rusku viac ako sto búrz. S cennými papiermi sa obchodovalo iba na siedmych z nich: Petrohrad, Moskva, Varšava, Riga, Odesa, Kyjev a Charkov. Okrem iného len burza v Petrohrade mala akciové oddelenie otvorené v roku 1900.

V Moskve otvorili burzu o viac ako storočie neskôr, v roku 1839, ale jej stanovy schválili až v roku 1870. V rokoch 1873-1875 pre burzu postavili novú budovu, ktorú navrhol architekt A. Kaminský na rohu ulíc Iľjinka a Rybnaja, ktorá je dnes zaradená medzi kultúrne dedičstvo. Trojpodlažná budova burzy bola postavená v architektonickom  štýle neskorého eklekticizmu a mohla do svojich priestorov pojať až 1150 ľudí.