Bitcoinové spotové ETF “vybuchli” na Wall Street

NEW YORK – Nie každý na Wall Street verí Bitcoinu. 

Ale pre všetkých priaznivcov kryptomien končiaci  sa týždeň zapíše do histórie: prvý burzový fond investujúci priamo do digitálnej meny bol spustený v Spojených štátoch.

Tento dlho očakávaný debut prišiel deň po tom, čo americká komisia pre cenné papiere a burzu dala tomuto nástroju zelenú – niečo, na čo kryptopriemysel čakal desať rokov.

V jedenástich fondoch – vrátane ponúk od investičných gigantov BlackRock Inc a Fidelity Investments – sa prvý deň zobchodovalo viac ako 4,6 miliardy USD. Zástancovia kryptomien vidia ETF ako poslednú fázu prechodu do hlavného prúdu: teraz môžu digitálne meny ľahko vstúpiť do portfólia bežných investorov , nič ich nemohlo zastaviť na ceste k novým maximám.

„Toto je najúspešnejší štart v histórii ETF,“ povedal Eric Balchunas, senior analytik ETF v Bloomberg Intelligence. “Prekonali očakávania vo všetkých smeroch, na ktoré ste sa pozreli.”

Bitcoin v jednom bode stúpol nad 49 000 dolárov na úroveň naposledy zaznamenanú v roku 2021. V čase zverejnenia sa kryptomena obchodovala za 46 200 USD. Ostatné veľké tokeny vykazovali zmiešanú dynamiku.

Ukazovatele obchodnej aktivity

Niekoľko fondov, ktoré boli spustené vo štvrtok, zaznamenalo rekordnú aktivitu, pričom objem obchodov v Grayscale Bitcoin Trust dosiahol 2,3 miliardy USD, čím sa vytvoril nový rekord v obrate v prvý deň ETF. Samozrejme, produkt spoločnosti Grayscale je v štruktúre dôvery od roku 2013 a má aktíva takmer 27 miliárd dolárov.Ale aj ETF spustené od nuly zaznamenali rekordné objemy obchodov. BlackRock’s iShares Bitcoin Trust – IBIT – zobchodoval 1 miliardu dolárov, čím sa stal piatym najväčším ETF spustením vôbec.

Objem obchodov nám neumožňuje posúdiť charakter obchodnej činnosti, pretože zahŕňa predaj aj nákup aktív. Vzhľadom na charakter transakcií vo fondoch sa rozpis kapitálových tokov dozvieme prinajlepšom v piatok.

Dostupnosť

V konečnom dôsledku ETF nebudú z dlhodobého hľadiska úspešné, ak sa k nim investori nebudú môcť ľahko dostať, a to je stále problém.

Maklérska jednotka Vanguard Group Inc nebude ponúkať obchodovanie s ETF a Merrill Edge Bank of America Corp stále uvažuje. Ostatné platformy sa však chcú pripojiť k tomuto rastúcemu trendu. Generálny riaditeľ Robinhood Markets Inc Vlad Tenev v stredu napísal, že maklérstvo plánuje uviesť fondy „čo najskôr“. Charles Schwab už sprístupnil ETF na svojej platforme.

Otázky však stále zostávajú. Rovnako ako pri každom ETF nie je jasné, kedy sa hlavné distribučné platformy rozhodnú pridať bitcoinové spotové produkty do svojich radov. Napriek tomu je pre krypto býkov už samotná existencia takýchto fondov víťazstvom.

Význam ETF pre prijatie Bitcoinu presahuje priamy tok kapitálu do týchto produktov; majú potenciál úplne a bezprecedentne transformovať trh,“ uviedla v správe Coinbase Global Inc. “Napriek tomu si myslíme, že to bude nejaký čas trvať.”

Vojny poplatkov

V odvetví ETF v hodnote 8 biliónov dolárov sú poplatky za vojny bežné. Boj o spotové Bitcoin ETF sa však rozpútal ešte pred spustením samotných nástrojov. BlackRock, Ark Investment Management a Invesco znížili ceny ešte predtým, ako SEC schválila prihlášky.

Skutočnosť, že všetky produkty uvedené na trh v rovnaký deň eliminujú potenciálnu výhodu prvého ťahu a držia rovnaké podkladové aktívum, zvyšuje konkurenciu na cenovej línii. Viacerí v snahe odlíšiť sa úplne zrušili poplatky a ponúkli nákup ETF zadarmo počas prvých šiestich alebo dvanástich mesiacov.

„Je to ako keby sa dva roky vojen polatkov zhustili do niekoľkých dní,“ povedal Balchunas z Bloomberg Intelligence.

Poznámka : Bitwise, ARK, WisdomTree sa zriekajú poplatkov za prvých šesť mesiacov a/alebo aktív vo výške 1 miliardy USD. Spoločnosť Invesco sa vzdá poplatkov za prvých šesť mesiacov a/alebo aktív vo výške 5 miliárd USD. iShares zníži poplatky za prvých 12 mesiacov a/alebo aktíva o 5 miliárd dolárov. Valkyrie odpustí poplatky za prvé tri mesiace. Fidelity nebude účtovať poplatky do 31. júla 2024.

Bitwise Bitcoin ETF (ticker: BITB) ponúka bezplatné obchodovanie počas prvých šiestich mesiacov, alebo kým fond nedosiahne určitú hranicu aktív. Potom sa bude účtovať poplatok len 20 základných bodov – to je minimum spomedzi všetkých ponúk. Poplatky za takmer všetky ETF, ktoré sa začali obchodovať vo štvrtok, sa pohybovali od 20 do 49 bázických bodov. Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) sa odčlenil s poplatkom 1,5 %.

Steve Kurtz z Galaxy Digital, ktorého firma spustila Invesco Galaxy Bitcoin ETF v spolupráci s Invesco, hovorí, že poplatky nie sú určujúcim faktorom pre investorov a poradcov pri hodnotení fondov. BTCO bude účtovať 0,39 % po uplynutí šesťmesačného obdobia odkladu.

“Aký zmysel má hovoriť o viacerých základných bodoch poplatkov, keď riadite likviditu vysoko volatilného podkladového aktíva?” Steve Kurtz, globálny vedúci správy aktív spoločnosti Galaxy Digital, povedal v televízii Bloomberg.

Čo bude ďalej

Ďalej Wall Street spustí opcie spojené s týmito ETF. Profesionálni investori uprednostňujú deriváty ako spôsob stávkovania na budúce zisky alebo straty zo zaistenia. Cboe Global Markets Inc v súčasnosti očakáva, že SEC schváli obchodovanie s opciami neskôr v roku 2024.

Medzitým, niekoľko hodín po začatí obchodovania s produktmi, sa objavila nová aplikácia pre ETF: The Grayscale Bitcoin Trust Covered Call ETF, ktorá bude viazaná na GBTC.

„História dá všetko do perspektívy,“ povedal Todd Sohn, stratég ETF zo spoločnosti Strategas. “Teraz sa začína skutočná práca a ukáže sa, kto prežije.”

(Na základe materiálu Bloomberg)