Udalosť, ktorá zmenila svet investícií. Pred 30 rokmi bol spustený prvý fond obchodovaný na burze ETF

PRAHA / BRATISLAVA –   Pred troma desaťročiami sa začala revolúcia v investovaní.

Investori si totiž prvý krát v histórii mohli na burze okrem akcií kúpiť takzvaný burzovo obchodovaný fond (exchange traded fund – ETF).

Tento typ fondov získal v nasledujúcich rokoch obľubu investorov hlavne vďaka ich menšej rizikovosti oproti nakupovaniu jednotlivých akcií. Došlo tak k zásadnej zmene v spôsobe, akým ľudia zhodnocujú svoje peniaze.

Priekopník ETF bol spustený 22. januára 1993 americkou investičnou spoločnosťou State Street. Fond kopíroval index S&P 500 a bol označený symbolom SPY, ktorý nesie dodnes. Obchoduje sa na newyorskej burze a jeho celý názov je SPDR S&P 500 ETF trust.

Vsadiť na americký akciový trh bol chytrý ťah. Ak niekto do tohto fondu vložil peniaze hneď pri jeho spustení, investícia mu do dnešných dní vyniesla vyše 750 %. Aj v súčasnosti je tento fond prezývaný „spider“ veľmi obľúbený, spravuje približne 370 miliárd dolárov a je z tohto pohľadu najväčším ETF na
svete. Zároveň je aj najviac obchodovaným, keďže denne sa zobchoduje objem presahujúci 30 miliárd
dolárov.

Dnes už ETF fondy umožňujú investovať nielen do S&P 500, ale aj do produktov kopírujúcich všetky významné akciové indexy. Rovnako tak existujú ETF zamerané na dlhopisy, komodity, alebo fondy známe pod skratkou  ETC, alebo aj kryptomeny.

 

Na burzovo obchodované fondy vsádzajú aj moderné robotické investičné platformy, kam patrí aj české Portu, ktoré je u nás dostupné v slovenskej verzii. ETF tak môžu už od sumy 20 eur jednoducho a online nakupovať aj bežní ľudia z pohodlia domova.

V budúcnosti sa očakáva, že objem peňazí, ktoré investori do ETF vkladajú, naďalej porastie. V súčasnosti burzovo obchodované fondy spravujú majetok s hodnotou presahujúcou 9 biliónov dolárov.

Nakúpiť sa dajú na viac ako 60 svetových burzách. Aj to svedčí o tom, že ponuka ETF sa od roku 1993 šírila bleskovou rýchlosťou. V roku 2002 bolo týchto fondov už vyše 100, dnes si investori môžu vybrať z viac ako 11-tisíc ETF.

Výrazná väčšina ETF je založená na princípe pasívneho investovania a práve to im prinieslo obrovskú popularitu. V poslednej dobe sa však táto investičná stratégia trochu mení, ako sme písali aj v tomto článku.

Existuje súperenie  medzi ETF a podielovými fondami. S rozmachom ETF sa začala „súťaž“ medzi nimi a tradičnými podielovými fondami. Dlho bol tento
súboj vyrovnaný, v posledných rokoch ale získavajú ETF prevahu. Rok 2003 bol prvým, kedy v USA čistý prílev peňazí do ETF prekonal príliv peňazí do podielových fondov. Ďalší významný míľnik bol dosiahnutý v roku 2019, kedy podľa údajov Bloombergu prekonali ETF podielové fondy v hodnote
spravovaného majetku.

Čo je Príčinou, že sa ETF stali za ostatné roky tak populárne? Dôvodom je hlavne ich spojenie s pasívnym investovaním. Pasívne spravované fondy si účtujú nižšie poplatky než aktívne fondy, pretože šetria peniaze za správu a analytický výskum. Pasívne investovanie tiež obmedzuje chyby ľudského rozhodovania a emócií, ktoré väčšinou vedú k horším výkonom.

Do indexu S&P 500 je možné dnes investovať cez SPY i množstvo iných ETF. Portu napríklad využíva ETF od iShares, ktorý sa obchoduje v Európe a je reinvestičný, čo množstvo investorov oceňuje kvôli daňovým výhodám. Tieto dva ETF sme porovnali v tomto článku.

O Portu. Portu je najväčšia česká robotická a poradenská a investičná platforma, ktorá vznikla vo finančnej spoločnosti WOOD & Company, známej stredoeurópskej investičnej skupine s 30-ročnou tradíciou.

Od začiatku roka je dostupná aj na Slovensku a aktuálne i v Poľsku. Portu sa zameriava na nízko nákladové a zároveň diverzifikované investície, predovšetkým do burzovo obchodovaných fondov. Je pre všetkých,
ktorí chcú investovať dlhodobo, a pritom mať prehľad o svojich investíciách online. Viac na

Tento článok  nie je investičným odporúčaním. Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov. Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové. Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch.