Čo týždeň dal: akcie hľadajú správne smerovanie

NEW YORK / BRATISLAVA – Investori uplynulý týždeň vyhodnocovali viacero protichodných makroekonomických údajov, ktorými sa snažia odhadnúť kroky Fedu na  zasadnutí o dva týždne.

Okrem toho stúpli ceny ropy nad 90 dolárov za barel v dôsledku oznámených škrtov.

Na začiatku nového týždňa klesli európske akcie mierne napriek skorším ziskom zo začiatku obchodovania v nízkobjemovom obchodovaní, keďže optimizmus okolo stimulov čínskeho trhu s nehnuteľnosťami opadol. Európsky index Stoxx 600 uzavrel takmer bez zmien po tom, čo predtým vzrástol až o 0,8 %. Americké trhy sú kvôli sviatku zatvorené a futures na index S&P 500 stagnovali. Po zatvorení Wall Street boli európske obchodné objemy takmer o tretinu pod svojím tridsaťdňovým priemerom. Dánsky výrobca liekov Novo Nordisk A/S vzrástol na nové rekordné maximum a práve sa stal najhodnotnejšou firmou v Európe. Automobilka Mercedes Benz Group AG pridala 1 % po odhalení nového elektrického vozidla s dlhším dojazdom. Očakávania zníženia dodávok ropy zo strany skupiny OPEC+ udržiavali ropné futures blízko deväťmesačných maxím. Trhy podporila piatková správa o pracovných miestach v USA, ktorá ukázala, že trh práce sa ochladzuje a ponúka Federálnemu rezervnému systému priestor na pozastavenie zvyšovania sadzieb tento mesiac. Nálada sa ďalej zlepšila po správach o víkendovom náraste predaja domov v dvoch najväčších čínskych mestách, čo je skorým signálom, že úsilie vlády zmierniť rekordné spomalenie bývania pomáha.

V utorok štátne pokladničné poukážky klesli, keď niekoľko spoločností zaplavilo trh predajom dlhov v miliardách dolárov pred kľúčovými ekonomickými údajmi z tohto mesiaca a rozhodnutím Federálneho rezervného systému o sadzbe. Akcie išli do strany a dolár dosiahol najvyššie hodnoty od marca, keď sa rast cien ropy pridal k obávam z inflácie. Výnosy dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou sa blížili k 4,3. Index S&P 500 skončil pod hranicou 4 500, index malých spoločností Rusell klesol o 2 %. Tesla dosiahla zisky. Prevádzkovateľ plynovodu Enbridge súhlasil s kúpou troch dodávateľov zemného plynu od Dominion Energy za 9,4 miliardy USD. Ropa Brent po prvý raz od novembra vzrástla nad 90 USD za barel, keďže najväčší producenti OPEC+ predĺžili obmedzovanie dodávok do konca roka. Americký centrálni bankári stále nezavrhli možnosť zvýšiť úrokové sadzby, aj keď pri aktuálnom makroekonomickom vývoji je iba nízka pravdepodobnosť, že Fed sadzby na zasadnutí o 2 týždne zvýši. Goldman Sachs Group vidí 15 % šancu, že USA skĺznu do recesie, v porovnaní s predchádzajúcimi 20-percentnými odhadmi, keďže ochladzovanie inflácie a čoraz menej odolný trh práce naznačujú, že Fed už nemusí zvyšovať úrokové sadzby.

Akcie v stredu poklesli, zatiaľ čo výnosy štátnych dlhopisov stúpli po tom, čo špekulácie v oblasti služieb v USA podporili špekulácie, že Federálny rezervný systém bude dlhšie udržiavať vysoké úrokové sadzby, než sa odhadovalo. Výnosy dvojročných dlhopisov výrazne stúpli a presiahli 5 %. Index S&P 500 sa držal pod hranicou 4 500 bodov a index Nasdaq 100 klesol takmer o 1 % – pričom Apple vedie pokles v oblasti veľkých technológií pri vyšších sadzbách dlhopisov. Spoločnosť tiež oslabila od správy, že čínske agentúry zakazujú používanie telefónov iPhone v práci. %.

Swapové zmluvy ukázali, že stávky na zvýšenie Fedu v novembri vzrástli na približne 60 %. Dolár stúpol po náraste, ktorý prinútil Japonsko a Čínu brániť svoje meny. Akcie zostali nižšie po tom, čo zápisnica Fedu uviedla, že rast americkej ekonomiky a trhu práce sa v júli a auguste spomalil a mnohé firmy očakávajú, že rast miezd sa v blízkej budúcnosti vo všeobecnosti zmierni. Index služieb PMI v USA v auguste vzrástol na šesťmesačné maximum – atakoval 54,5. Hodnoty nad 50 naznačujú expanziu a toto číslo prekonalo všetky odhady v prieskume ekonómov agentúry Bloomberg.

Vo štvrtok akcie opäť ustúpili kvôli obavám, ako by čínsky zákaz iPhonov od spoločnosti Apple mohol ovplyvniť veľké technológie, odvetvie, ktoré bolo motorom tohtoročného rastu trhu. Štátne pokladničné poukážky rástli spolu s dolárom. Index Nasdaq 100 mal podpriemernú výkonnosť, keďže Apple klesol o 6,5 % za dva dni, čím vymazal hodnotu 190 miliárd USD svojej trhovej hodnoty. Zasiahnuntí boli aj dodávatelia spoločnosti, ako je Qualcomm a niekoľko veľkých spoločností vrátane Nvidie. Apple klesol pod kľúčový 100-dňový kĺzavý priemer, ktorý sa v technickej analýze vníma ako medvedí signál.

V rámci tlaku na zníženie rizika sa pod rovnakou technickou hranicou skončilo obchodovanie s akciami s nízkou trhovou hodnotou v rámci indexu Russell 2000. Rast zaznamenaný v defenzívnych sektoroch poslal index S&P 500 od najhorších strát, zatiaľ čo priemyselný priemer indexu Dow Jones mierne posilnil. Ceny ropy sa odrazili od týždenných maxím a opäť klesli pod úroveň 90 dolárov za barel. Zlato sa obchodovalo najnižšie za posledné dva týždne a Bitcoin prekročil hranicu 26 000 dolárov. Poklesli taktiež výnosy dvojročných amerických dlhopisov pod hranicu 5 %.

Zdanlivo nezastaviteľná rallye priviedla dolár k rekordnej sérii týždenných ziskov, pričom obchodníci vsádzali na to, že Federálny rezervný systém bude udržiavať úrokové sadzby na vyššej úrovni dlhšie, keďže USA vzdorujú celosvetovému hospodárskemu spomaleniu. Spotový dolárový index Bloomberg zaznamenal ôsmy rastový týždeň v rade, čo je najdlhšia takáto séria od roku 2005. Akcie zaznamenali malé pohyby, pričom index S&P 500 po trojdňovom poklese vzrástol.

Spoločnosť Apple sa odrazila od dna po prepadoch, ktoré vymazali hodnotu 190 miliárd USD spoločnosti len niekoľko dní pred predstavením telefónu iPhone 15, nových inteligentných hodiniek a najnovších slúchadiel AirPods. Počas uplynulého mesiaca sa všetky hlavné meny voči doláru prepadli, pričom ťažké meny rozvíjajúcich sa trhov, ako napríklad čínsky jüan a indická rupia, sa pohybovali blízko rekordných miním. Nedávny rast dolára odráža trhliny, ktoré sa otvárajú v globálnej ekonomike, pričom správy signalizujú, že USA zrýchľujú rast aj v čase, keď sa rast v Európe a Číne ochladzuje.

Z makroekonomických údajov za minulý týždeň stoji za zmienku miera nezamestnanosti v Kanade zostala v auguste nezmenená na úrovni 5,50 % oproti 5,50 % v júli 2023. Nemecká miera inflácie spotrebiteľských cien bola v auguste 2023 potvrdená na úrovni 6,1 % medziročne, čo znamenalo mierny pokles zo 6,2 % v predchádzajúcom mesiaci.

Japonské hospodárstvo vzrástlo v druhom štvrťroku 2023 na ročnej báze o 4,8 % v porovnaní s predbežnými údajmi o 6,0 % expanzii a nadol revidovaným 3,2 % nárastom v predchádzajúcom období. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, klesol o 13 000 na 216 000, čo je výrazne pod trhovými očakávaniami 234 000 a predstavuje najnižšiu úroveň od februára. Hospodárstvo eurozóny v druhom štvrťroku 2023 medziročne vzrástlo o 0,5 %.

Maloobchodné tržby v eurozóne sa v júli 2023 medzimesačne znížili o 0,2 % po júnovom náraste o 0,2 %, pričom trh očakával pokles o 0,1 %. Hrubý domáci produkt Slovenska bol v druhom štvrťroku 2023 potvrdený na úrovni 1,5 % medziročne, čo je najvyššia hodnota za posledných päť kvartálov po 1 % raste v predchádzajúcom období.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    – 1,11%

DOW JONES:             – 0,42 %

NASDAQ:                   – 1,95 %

DAX:                           – 0,63 %

Euro Stoxx 50:          – 1,06 %

NIKKEI:                       – 1,43 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    + 16,10 %

DOW JONES:             + 4,31 %

NASDAQ:                   + 31,48 %

DAX:                           + 13,05 %

Euro Stoxx 50:          + 11,69 %

NIKKEI:                       + 24,42 %

Timotej Lencz, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.