Petra Štefánková dnes večer otvorí v Slovenskom inštitúte v Budapešti výstavu svojich diel

BUDAPEŠŤ – Slovenská umelkyňa Petra Štefánková dnes večer o 18.00 otvorí v Slovenskom inštitúte v Budapešti výstavu svojich diel.

Ako potvrdila Finančným novinám v Budapešti vystavuje akrylové maľby.

Mgr. art. Petra Štefanková, FRSA naodená 12. augusta 1978, Bratislava je grafická dizajnérka, ilustrátorka a režisérka animovaného filmu.

Študovala propagačnú grafiku na bratislavskej Škole úžitkového výtvarníctva v rokoch 1993-1997, grafický dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v rokoch 1997-2003 a filmovú a televíznu grafiku v ateliéri Prof. Jiřího Bartu na VŠUP (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze) v roku 2002. V roku 2016 absolvovala krátky kurz počítačovej grafiky a animácie na Central Saint Martins, University of the Arts London.

Venuje sa grafickému dizajnu od printu, cez web a multimédiá až k televíznej grafike. V oblasti ilustrácie je jej doménou reklamná, časopisecká i knižná ilustrácia pre dospelých i deti. Svoje diela vystavovala v USA, Veľkej Británii, v austrálskych mestách  Sydney, Melbourne, Perth, vo Švajčiarsku, Španielsku, Belgicku, Turecku, Argentíne, Kolumbii, na Aljaške, v Taliansku, Hongkongu, v Poľsku, Nemecku, Česku a Slovensku. Ako aktívna členka Digital Illustrators Discovery Organisation vystavovala aj v Japonsku. Jej diela prezentovalo napríklad Múzeum počítačového umenia v New Yorku či Heritage Museum v Hongkongu.

V júli 2007 a opakovane v 2009 vystavovala v rámci prehliadky toho najlepšieho z britskej ilustrácie pod názvom The Best Of British Illustration v priestoroch London College of Communication a jej práce publikovalo i svetoznáme vydavateľstvo Luerzer v publikácii 200 Best Illustrators Worldwide 2007/08. Medzi najvýznamnejšie podujatia, ktoré absolvovala ako vystavujúci a zároveň prednášajúci člen, patrí i výstava počítačovej grafiky a konferencia GRAPHITE 2007, ktorú organizovala materská americká organizácia ACM SIGGRAPH v priestoroch University of Western Australia. Podieľala sa na projektoch pre klientov z USA, viacerých štátov Európy, Veľkej Británie, Austrálie, Argentíny a Japonska. V auguste 2007 získala cenu televízie Channel 4 pre mladého britského výtvarníka do 30 rokov, ktorú jej udelili zástupcovia britských médií a výtvarnej scény.

Pred vernisážou. Zdroj: Zápisník sociálnej siete Petry Štefánkovej.

Ako prvá Slovenka od mája 2008 figuruje na pozvanie výboru v Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce v Londýne. Na jej čele je princezná Anna, dcéra kráľovny Alžbety II. Je to organizácia združujúca vedúce osobnosti v oblasti kultúry, politiky, vedy a má viac ako 250 ročnú tradíciu.

V júli 2008 prezentovala svoju prácu v rámci Salónu ilustrátorov ICON5 v hoteli Roosevelt pri Madison Avenue v New Yorku. V novembri 2008 bola prezentérkou slovenskej digitálnej tvorby na európskom festivale digitálnej animácie Les E-Magicienes vo Valenciennes, ktorý zorganizovala francúzska škola animácie SUPINFOCOM a zároveň v tomto mesiaci odštartovala výberovú putovnú medzinárodnú výstavu Common Ground 2008: Digitálne umenie a ekológia, ktorá začala v čínskom Pekingu a pokračovala v galérii v A&I Gallery v Los Angeles v roku 2010.

Ďalšie prezentácie sa uskutočnili napríklad počas Pecha Kucha Night v Brightone v Novembri 2009, v DOX: Centre for Contemporary Art v Prahe či opäť v rámci konferencie ICON6 Illustration Salon v Langham Hoteli v Pasadene v júli 2010.

Jej práce boli publikované aj v knihách Visual Artist at Work by Michael Fleishman, Cengage (2009, USA); Vector Graphics and Illustration, A master class in digital image-making by Steven Withrow and Jack Harris, Rotovision (2008, ; Planet Alert, Revista Colectiva (2009, Kostarika); A DGPH Project: The Ark, IdN / Systems Design, (2009, Hongkong) a časopisoch ako The Economist, Computer Arts, 4 Talent, ale aj v novinách The Guardian a v dalších publikáciách.

Ako dizajnérka sa podieľala na tvorbe animovaných titulkov k hranému celovečernému filmu Kúzelná opatrovateľka 2 v spolupráci so štúdiom VooDooDog Animation v Londýne. Celý tím získal za tento projekt Striebornú medajlu na festivale televízie a filmu v New Yorku (World’s Best TV and Film Awards) v roku 2011.

Petra Štefanková je autorka, dizajnérka a ilustrátorka kníh Moje malé more (2016), Čmáranica a Machuľa (2018) a Neberte mi sny (2020).

O jej diele bolo natočených niekoľko dokumetárnych filmov a televíznych reportáži – Portrét umelca – Petra Štefanková bol natočený pre televíziu 213 v roku 2016 a jej režisérom bol Anton Faraonov. V roku 2010 bola súčasťou dokumentárnej série Slováci vo svete v réžii Braňa Mišíka a táto reportáž bola natočená priamo v priestoroch Kráľovskej spoločnosti umení v Londýne. Ďalšie reportáže boli odvysielané v programoch RTVS, Slovensko v obrazoch (2020) a Správy RTVS (2021). V roku 2021 sa Petra Štefanková prezentovala aj v televíznom programe Dámsky klub.