Leonadra Da Vinci skúmali mikrobiológovia

LONDÝN –  Leonardo da Vinci zanechal vo svojich dielach toľko záhad, že zjavne bude musieť jeho tajomstvá odhaliť viac ako jedna generácia umeleckých kritikov, a to nielen.

Ako ukázali posledné štúdie, jeho kresby a náčrty doslova prekypujú životom. Poslednú zverejnil časopis Frontiers of Microbiology.

Faktom je, že v priebehu storočí majstrovské výtvory získali svoj vlastný mikrobióm – spoločenstvo živých organizmov, jedinečné pre každé z týchto diel.

Vedci najskôr skontrolovali iba sedem diel, čím otvorili celú zbierku biologického materiálu, živého i mŕtveho.

Pri svojej práci použili metódu genetického sekvenovania s názvom Nanopore, ktorá umožňuje rýchlu izoláciu a analýzu genetického materiálu pre ďalšie podrobné štúdium.

Mikrobiológovia našli na papieri veľa rôznych mikróbov, húb a ľudskej DNA. Je to celkom pochopiteľné: mikroorganizmy požierajú papier, aby sa ho zbavili, je nutná obnova, a teda fragmenty DNA ľudí, ktorí s týmito dielami pracovali, alebo ich majiteľov – a bolo ich veľa.

Väčšina biologického materiálu sa dostala do kresieb a náčrtov po umelcovej smrti, takže je nepravdepodobné, že by sa tam našli jeho vlastné stopy. Vedcov ale prekvapila prevaha baktérií nad hubami. Zvyčajne sú to huby, ktoré sa usadzujú v starom papieri, ale v prípade týchto mikrobiómov tam dominovali ľudské baktérie a baktérie hmyzu . Kto by si myslel, že Leonardove diela sú zamorené muchami?

„Hmyz, reštaurátori, miesta, kde sa diela uchovávali – to všetko zostalo na kresbách pre ľudské oko neviditeľné, ale má množstvo stôp,“ píšu autori štúdie v časopise Frontiers in Microbiology. „Stále je však ťažké povedať, či od tej doby prežili,“ keď boli kresby práve vytvorené alebo sa objavili neskôr. “

Teraz mikrobiológovia a historici umenia dúfajú, že vytvoria katalóg mikrobiómov, aby ho mohli použiť na identifikáciu falošných alebo naopak sebavedome pripisujúcich diela, o autorstve ktorých sa pochybovalo.