Kraftwerk vyhral nad zlodejkou ich bubnovania

Európsky súdny dvor rozhodol v prospech nemeckých priekopníkov elektroniky Kraftwerk. Súdne konanie trvalo dvadsať rokov. Týkalo sa dvojsekundového úryvku z ich skladby. Citovanie cudzích skladieb sa označuje pojmom samplovanie. Toto rozhodnutie môže stanoviť precedens a výrazne obmedziť samplovanie v hudobnom priemysle. Informuje o tom BBC.

Podľa štatútu sa proti rozhodnutiam Európskeho súdny dvor nedá odvolať.

Predmetom súdneho sporu bol dvojsekundový fragment kompozície bicých nástrojov z kompozície Kraftwerk z roku 1977  Metall auf Metall. Sabrina Setlur použila tento fragment vo svojej piesni Nur mir bez toho, aby požiadala skupinu o povolenie a nesnažila sa za použitie tohto fragmentu zaplatiť. V roku 2012 Spolkový najvyšší súd v Nemecku potvrdil súdny proces v Kraftwerku, ktorý zakázal propagáciu kompozície Settur, ktorá používala fragment z Metall auf Metall. Ústavný súd Nemecka sa v roku 2016 postavil na jej stranu.

Existuje názor, že zákaz používania hudobných fragmentov počas niekoľkých sekúnd by výrazne obmedzil tvorivú slobodu interpretov hip-hopu.

V prípade Kraftwerku členovia skupiny Ralph Hütter a Florian Schneider spolu produkovali Metall auf Metall z albumu Trans Europa Express z roku 1977 a Hütter je jediným autorom skladby.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.