Koniec The Beatles bol trpký, boli zo seba unavení

LONDÝN – Keď Paul Mc Cartney pred 50 rokmi oznámil, že odchádza z The Beatles, bol to skutočný šok pre celý svet. Prečo sa rozpadla najpopulárnejšia skupina v histórii, sa stále diskutuje. Niektorí obviňujú drogy, iné obviňujú Yoko Ono. Aký bol dlhý a trpký koniec hudobnej legendy?

Pre svet populárnej hudby to bol šok:  pred 50 rokmi, presne 14. apríla 1970, Paul McCartney oznámil, že opúšťa The Beatles. Prečo sa najúspešnejšia hudobná skupina na svete rozpadla?  Je to naozaj len kvôli Yoko Ono?

Ako prvý „šokujúcu správu“ uverejnil najstarší bulvár na svete. “Paul Leaves The Beatles”. Tak znel titulok článku v denníku The Daily Mail v tento deň. Najslávnejšia a najúspešnejšia hudobná skupina planéty sa rozpadla. Koniec legendy, koniec Beatlemánie.

Krátko predtým Paul McCartney, rovnako ako John Lennon a George Harrison, vydal sólový album. Napísal pre neho všetky piesne a on sám hral na všetky nástroje. Ale basista a spevák Paul nechcel komunikovať s davom novinárov kvôli public relation. Preto sám poskytol jeden jediný rozhovor, odpovedal na jeho vlastné otázky a potom poslal svoj monológ do anglických novín.

“Plánuješ nahrať nový album s The Beatles?” – To bola jedna z otázok. Odpoveď znela:”Nie.”

“Je rozchod s Beatles dočasná alebo konečná kvôli osobným alebo hudobným nezhodám?” Úprimná odpoveď Pavla: „Osobné nezhody, obchodné nezhody a hudobné nezhody, ale predovšetkým chcem tráviť viac času so svojou rodinou. Je to dočasný rozchod, alebo konečný?  Vôbec neviem.“

Dokáže si predstaviť, že bude znova písať piesne s Johnom Lennonom? “Nie”.

Pred dvoma rokmi McCartney vynaložil veľké úsilie pre  to, aby boli spolu Beatles a povzbudil ich, aby vytvorili a тфркфдшnové piesne. Ale v určitom okamihu mu klesli sánky. Keď verejne oznámil svoju rezignáciu, skupina bola už dávno mŕtva.

Mám toho dosť… povedal Ringo Star povedal koncom septembra 1968 počas nahrávania „Bieleho albumu“ a odišiel na Sardíniu. Bubeník skupiny bol unavený tým, že celé hodiny trčal v štúdiu a čakal na ostatných, aby zdokonalili svoje harmónie a aranžmány. Ale potom ho Paul Mc Cartney pomocou kvetov a intrigujúcich pohľadníc dokázal presvedčiť, aby sa Ringo vrátil.

Gitarista George Harrison, vždy v tieni Lennona a McCartneyho, opustil kapelu pri natáčaní filmu a nahrávaní albumu „Let It Be“, ale vrátil sa o dvanásť dní neskôr. Zaujímala ho viac indická hudba a náboženstvo ako The Beatles.

O niečo neskôr došlo k rozhodujúcemu rozpadu: 20. septembra 1969 sa všetci štyria The Beatles stretli v londýnskom štúdiu spoločnosti Apple, aby podpísali novú zmluvu s nahrávacou spoločnosťou Capitol. Ako Paul McCartney potom povedal svojmu životopiscovi Barrymu Milesovi, diskutovali o tom, či ďalej pracovať. A ak áno, ako? “Potrebujeme znovu získať našu hudobnú identitu,” argumentoval Paul. “To znamená znovu koncertovať v malých kluboch. John k tomu povedal iba: „Myslím, že si blázon.“ A potom John Lennon oznámil, že to chce urobiť po podpísaní zmluvy, „ale keďže ste ma požiadali, hovorím: Odchádzam zo skupiny.“

“Onemeli sme,” pripomenul McCartney neskôr. – O našom osude sa rozhodlo, odvisli nám čeľuste. Všetci zbledli, s výnimkou Johna, trochu sa začervenal a povedal:” to všetko je celkom smiešne. Pripomína mi okamih, keď som Cynthii povedal, že sa s ňou chcem rozviesť. ““

Beatles sa rozhodli nerozprávať o rozpade skupiny. O pár dní neskôr mal byť album „Abbey Road“ v predaji. Záznam „Let It Be“ bol stále v prevádzke. The Beatles bez Johna Lennona však boli, samozrejme, nemysliteľný. Bol mozgovým centrom skupiny, vytvoril jej názov, ale zároveň neustále súťažil s Paulom McCartneym a skupinu vnímal ako manželstvo, v ktorom dusil. Neskôr povedal: „Dlho som rozmýšľal o prestávke, ale na to som nemal dosť ducha.“

V skutočnosti sa rozpad skupiny začal skutočnosťou, že prestali hrať naživo. V Candelleshell Park v San Franciscu 29. augusta 1966 mali svoj posledný plnohodnotný koncert. Experti na The Beatles nepovažovali takéto predstavenie 30. januára 1969 na streche budovy Apple za posledný koncert, alebo živé vystúpenie. V San Franciscu ich priviezol na miesto činu obrnený transportér. Hudba sa topila v škriekaní  mladých dievčat. Hudobníci sa sotva počuli a nejakým spôsobom dokončili svojich jedenásť piesní. Posladnou bola Long Tally Sally. John urobil selfie. Pre The Beatles bolo jasné: toto je ich posledné spoločné predstavenie.

Turné ich dlhú dobu integrovali.Štyria mladí muži z Liverpoolu žili ako komúna. Mnoho hodín sedeli spolu v lietadlách a autobusoch, rozprávali si príbehy, vymýšľali nové piesne. Boli jedným tímom a cítili sa ako rodina.

Ale potom, čo prestali cestovať a zísakali usadlosti blízko Londýna, začali sa vidieť oveľa menej- a spravidla v štúdiu. Keď ich manažéra Brian Epsteina našili mŕtveho v jeho  londýnskom byte, pre skupinu to bola veľká rana. Epstein zomrel na predávkovanie alkoholom a barbiturátmi. John Lennon prežíval jeho smrť obzvlášť bolestivo. Neskôr opísal vzťah s „piatym Beatle“ takto: „Bol to takmer milostný pomer, ale nie celkom.“ A neskôr: „Vedel som, že teraz budeme mať veľké problémy. Pomyslel som si: dofrasa, už ich máme. “

Keď sa v lete roku 1963 Beatles s piesňou She Loves You, preslávili na celom svete, mali John a Ringo 23 rokov, Paul – 21 a George – 20 rokov. Skutočnosť, že sa vo víre sveta Beatlemánir nezbláznili, sú vďační predovšetkým Brianovi Epsteinovi. Tlak neuveriteľnej slávy bol rovnako obrovský. V roku 1966 John Lennon v rozhovore povedal: „Teraz sme populárnejší ako Ježiš a ja neviem, čo zmizne skôr – rock and roll alebo kresťanstvo.“ Po tomto vyhlásení začali kresťanskí fanatici v Spojených štátoch verejne paĺili platne The Beatles.

Barry Miles vo svojich opisoch londýnskych „veselých šesťdesiatych rokov“ povedal: „Nikdy som si nemyslel, že koniec Beatles by bol spojený s takým spleťou súdnych sporov, drobných finančných nárokov, banálnych osobných vojen, urážok, šialených vzájomných obvinení, zneužívania dospievajúcich a hlúpych sporov. Bolo smutné vidieť, ako sa Lennon a McCartney na konci spolupráce zmenili na priemerných, priemerných a nadávajúcich bývalých spolupracovníkov. “

Koniec Beatles bol dlhý a trpký. Advokáti nanútili svojim klientom žaloby, ktoré “obtiahli” hudobníkov o peniaze a obohatili právnikov. Beatles boli vo vzájomných súdnych sporoch dlhšie ako revolúcia v populárnej hudbe.

Hudba však nepoškodila všetky tieto hádky a ich nádherné piesne prežili. Našťastie prežili svoj čas a stále potešujú nové generácie.