Vo veku 80 rokov zhasla hviezda kráľa populárnej hudby, opustil nás český spevák Karel Gott

PRAHA – Vo veku 80 rokov zomrel v utorok krátko pred polnocou Karel Gott. Najslávnejšie český spevák populárnej hudby zomrel doma v kruhu svojej rodiny. ČTK to dnes povedala jeho manželka Ivana Gottová. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne vláde, aby sa s ním Česko rozlúčilo formou štátneho pohrebu v katedrále svätého Víta. O úmrtí Gotta informujú v špeciálnych soprávach aj médiá v Nemecku, Slovensku, Rusku či Poľsku. Pred pražskou vilou Karla Gotta sa objavili prvé kvety od jeho fanúšikov. V Gottovom rodisku Plzni vyvesili na radnici čiernu vlajku. Informuje o tom ČTK. 

V rokoch 1965-2019 predal 50 miliónov nosičov platní, čo z neho urobilo najúspešnejšieho českého interpreta populárnej hudby.. Počas kariéry vydal 293 sólových albumov v zahraničí aj na domácej scéne. Okrem Slávikov dostal viac ako 120 televíznych ocenení, 8 zlatých platní, 1 diamantovú platňu, opakovane sa umiestňoval na prvých priečkach hitparád a predaja dosiek. Celkovo naspieval 978 piesní. Spolupracoval s mnohými významnými umelcami.

V roku 1968 prezentoval Rakúsko na medzinárodnej prestížnej hudobnej súťaži Eurovision Song Contest s piesňou “Tausend Fenster”. Skončil trinásty a vďaka účasti na tejto súťaží sa dostal do povedomia v mnohých krajinách a stal sa obľúbeným v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a naštartovala sa jeho zahraničná kariéra. V tom istom roku mu zložil Karel Svoboda jeho najúspešnejšie pieseň “Lady Carneval”, ktorá bola následne preložená do ďalších trinástich jazykov.

 

V Zväze sovietskych socialistických republík (ZSSR)  bol spevák častým návštevníkom. V ruštine vydal v ZSSR dve LP. Ich názvy zneli “Otváram dvere” a “Vítam jar.”. Naspieval ich v rukom jazyku. Mali náklad po 5 miliónov kusov.  Dosiahol tam teda predaný náklad 10 miliónov kusov. Je známe, že najväčšie zárobky mal v ZSSR. V roku 1978 tam bol na festivale Pieseň 78. Zaspieval tom duo so sovietskou speváčkou Sofiou Rotaru. Sovietsky humorista Vladimír Vinokur na tému jeho albumov povedal: “Každý rok u nás na jar dvere otvára Karel Gott, spevák z Prahy.”

Jeho fanúšikmi boli Michail Gorbačov a jeho manželka Raisa Gorbačovová. V roku 1987 ho pozvali na koncert do Moskvy.

V šesťdesiatych až osemdesiatych rokoch bol obľúbený v Sovietskom zväze. Spieval tu staré ruské romantické piesne: “Miloval som vás”, “Dušička”, “Stretol som vás”, Slávici, slávici nebuďte vojakov. Ruský repertoár Karla Gotta vydalo aj nemecké vydavateľstvo Polydor.

Fotografia: ww.youtube.com/Supraphon