Dohoda: armády sa stiahnu z územia Donbasu

MINSK / KYJEV –  Po takmer štyroch rokoch diskusie, bol dohodnutý vzorec na zavedenie osobitného štatútu pre územia Donbassu, ktoré teraz Kyjev nekontroluje. To umožňuje strutnutie Normanskej štvorky. 

Ukrajinská delegácia spolu s delegáciami OBSE, Ruska, Doneckej ľudovej repubiky a Luganskej ľudovej republiky podpísali 1. októbra 2019 zmluvu nazývanú „Steinmeierov vzorec“, ktorá opisuje mechanizmus zavedenia osobitného štatútu v Donbase po miestnych voľbách tam. Stalo sa to v Minsku na nasledujúcom stretnutí trojstrannej kontaktnej skupiny na vyriešenie situácie na východnej Ukrajine. Prvýkrát to oznámil zástupca Luganskej ľudovej republiky v kontaktnej skupine Rodion Mirošnik.

Po tom, čo médiá informovali o podpise, usporiadal ukrajinský prezident Vladimir Zelensky v Kyjeve brífing, na ktorej uviedol, že „Steinmeierov vzorec“ sa skutočne dohodol a že došlo k dohode o stiahnutí vojsk v ďalších dvoch oblastiach Donbassu. Podľa ukrajinského prezidenta sa tým otvára príležitosť čo najskôr usporiadať samit vodcov „Norman Four“, ktorý zahŕňa Ukrajinu, Rusko, Nemecko a Francúzsko. Dátum samitu neuviedol.

„Dnes všetci účastníci kontaktnej skupiny podpísali dvojbodový text: podpísanie„ Steinmeierovej receptúry “a odsúhlasenie harmonogramu plánov pre dve osady – Zolotoye a Petrovsky. Takže dnes sú splnené všetky podmienky na  začatie  „Normanského formátu“, “komentovala výsledky stretnutia ministrov v novinách novinárom, vedúcim ministerstva zahraničia , Natália Nikonorová. Podľa nej bolo stretnutie prielomom. „Tri roky nič nefungovalo,“ povedala.

Andriy Parubij, bývalá predsedníčka Najvyššej rady, teraz poslanec strany Európska integrácia, označila dohody dosiahnuté v Minsku za „demontáž ukrajinského štátu“.

Na predchádzajúcej schôdzi 18. septembra 2019 sa delegáti blížili k dohode o „vzorci“ a vývoji zbraní, ale strany sa nedohodli.

Steinmeierov vzorec je pomenovaný po svojom autorovi, úradujúcom prezidentovi Nemecka, predtým ministrovi zahraničia Frank-Walterovi Steinmeierovi. Vzorec určuje, že miestne voľby sa budú konať v neuznaných republikách a pred hlasovaním sa bude dočasne uplatňovať zákon o osobitnom štatúte Donecka a Luganska a po voľbách a ich uznaní čestnými zo strany OBSE tento zákon nadobudne právoplatnosť.

Vzorec predstavuje kompromisný postup na vykonávanie balíka opatrení, na ktorých sa strany dohodli začiatkom roku 2015 pri uplatňovaní  Minskských dohôd. Schválená verzia dohôd hovorí, že obnovenie úplnej kontroly Ukrajiny nad štátnou hranicou s Ruskom by sa malo začať prvý deň po komunálnych voľbách a ukončiť po komplexnom politickom urovnaní (miestne voľby v určitých oblastiach Doneckej a Luganskej oblasti na základe ukrajinského práva a ústavnej reformy). Jedenásty odsek dohôd naznačuje, že Ukrajina by mala vykonať ústavnú reformu a priebežne prijímať zákon o osobitnom štatúte regiónov Doneckej a Luganskej oblasti.

Fotografia: visit-belasus.com