Nemecké HDP padne o 6,3%, chce aj nové pôžičky

BERLÍN –  Nemecká vláda plánuje získať ďalších 62,5 miliárd eur v dlhu, aby vytiahla najväčšiu európsku ekonomiku z najhoršej recesie Od druhej svetovej vojny, píše Bloomberg.

Úrady tejto krajiny zatiaľ nevydali oficiálne vyhlásenie o nových pôžičkách, ale zdroj tlačovej anentúry  tvrdí, že celková výška dlhu bude v tomto roku 218 miliárd eur (alebo 77 percent HDP). Nemecká vláda sa predtým rozhodla nasmerovať 130 miliárd eur na podporu podnikania a stimulovanie dopytu.

Po finančnej kríze v roku 2008 krajina znížila svoj dlh z 80 percent HDP na približne 60 percent a táto úroveň zostáva v súčasnosti. Nové pôžičky zvýšia vládny dlh na 77 percent, čo krajine vráti späť o 12 rokov. Nemecké rozhodnutie je neobvyklé po mnohých rokoch fiškálnej disciplíny, čo viedlo k vyrovnanému rozpočtu a nedovolilo dostať sa k dlhu.

Očakáva sa, že HDP krajiny sa tento rok zníži o 6,3 percenta v dôsledku účinkov pandémie. Podľa predpovedí ministerstva hospodárstva sa obchodná aktivita v máji a júni prudko zvýši v dôsledku nízkeho bázického efektu a potom bude v druhej polovici roka pozorovaný mierny rast.

Nemecká priemyselná produkcia zaznamenala v apríli minulý mesiac rekordných 17,9 percenta. Miera poklesu bola najvyššia od začiatku štatistiky v roku 1991.