WHO: upozorňujeme na tretiu vlnu vírusu

ŽENEVA – Ak európske krajiny teraz nevybudujú potrebnú infraštruktúru, potom im začiatkom roku 2021 hrozí tretia vlna COVID-19. Varoval osobitný vyslanec Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) David Nabarro. 

Podľa neho sa Európe podarilo prevziať kontrolu nad prvou vlnou koronavírusu, druhej však nemohla zabrániť. “Zmeškali príležitosť na vybudovanie potrebnej infraštruktúry v letných mesiacoch,” vysvetlil Nabarro.

Špeciálny vyslanec WHO tiež poznamenal, že západoeurópske krajiny čelia úlohe znovu dostať vírus pod kontrolu bez toho, aby sa uchýlili k zablokovaniu, za ktoré je potrebné zaplatiť „vysokú cenu“.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus predtým uviedol, že počet ľudí infikovaných koronavírusom v októbri prekročil čísla za prvých šesť mesiacov pandémie. „Nemocnice a jednotky intenzívnej starostlivosti sa naďalej napĺňajú v celej Európe a Severnej Amerike,“ uviedol.

Vypuknutie pneumónie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom bolo prvýkrát zaznamenané v decembri 2019 vo Wu-chane. 11. marca WHO oznámila, že situáciu možno charakterizovať ako pandémiu. Podľa posledných údajov je na celom svete infikovaných viac ako 57 miliónov ľudí.