V Poľsku pripravujú úplný zákaz potratov

VARŠAVA  – Poľská spoločnosť je rozpoltená. Politici prijali zákon, ktorý predpokladá úplný zákaz umelého prerušenia tehotenstva. Schválil ho Ústavný súd Poľska. Ženy protestujú. Jedným z hesiel je slovo Wypierdalać. 

Čoskoro sa ukázalo, že do ulíc poľských miest nechodia iba odporcovia zákazu potratov – od pochodov za práva žien sa tieto kroky zmenili na demonštrácie proti orgánom v širšom zmysle.

Jedným z hlavných sloganov demonštrantov bolo slovo „Wypierdalac“. Ide o obscénne slovo vyzývajúce vládu, aby zmizla.

Samostatným adresátom hnevu demonštrantov bola mimoriadne vplyvná katolícka cirkev v Poľsku. Jej duchovenstvo podporilo rozhodnutie súdu o zákaze umelého prerušenia tehotenstva, takže aktivisti často konali zhromaždenia v blízkosti rezidencií biskupov a v niektorých mestách protestovali dokonca aj v kostoloch.

Slabá a rozdrobená poľská opozícia zároveň hrá pri organizovaní protestných akcií iba epizódnu úlohu. Celopoľský štrajk žien, neformálna organizácia vytvorená po predchádzajúcej vlne protestov proti zákazu potratov v roku 2016, sa pokúša koordinovať masové protesty.

Rokuje s odborovými organizáciami o usporiadaní generálnych štrajkov.   Taktika demonštrantov bude v blízkej budúcnosti jednoduchá, vysvetľuje: každý pondelok – „blokády ulíc, ciest, dôležitých budov, všetkého na svete“. Inokedy organizujú aktivisti v celom Poľsku akcie menšieho rozsahu a bleskové davy.


Postoj Poliakov ku kontroverznému rozhodnutiu ústavného súdu z konca októbra skúmali až štyri prieskumy verejnej mienky uskutočnené rôznymi sociologickými centrami. Ich výsledky sú celkom jednoznačné: od 13 do 25% Poliakov podporuje rozhodnutie a od 66 do 69% vydáva negatívne hodnotenie.

Sociológovia zároveň venujú pozornosť: sériu protestov proti tomuto rozhodnutiu odlišuje rozsah – veľké a malé akcie sa uskutočnili vo viac ako 600 poľských mestách a dedinách po celej krajine.

“V Poľsku sú milióny žien, ktoré niekedy ukončili tehotenstvo. Štúdie ukazujú, že asi 25% (dospelých žien). Každá štvrtá! To znamená, že umelé prerušenie tehotenstva je súčasťou ich života.