Xerox chce kúpiť tri razy väčší Hewlett-Packard

NEW YORK – Xerox chce kúpiť Hewlett-Packard (HP). Trhová hodnota spoločnosti HP je približne 27 miliárd dolárov, čo je trikrát viac ako hodnota kupujúceho. Xerox chce ponúknuť cenu HP nad trhom, teda nad cenou ackií na burze.

Xerox Holdings zvažuje ponuku na kúpu výrobcu počítačov a tlačiarní HP Inc., s trhovou hodnotou asi 27 miliárd dolárov – viac ako trojnásobok veľkosti Xeroxu. Uvádza to The Wall Street Journal (WSJ), citujúc jeho zdroje.

Otázka možného zlúčenia sa prediskutovala na zasadnutí správnej rady Xerox v utorok 5. novembra. Očakáva sa, že ponuka spoločnosti Xerox pre spoločnosť HP bude vyššia ako trhová hodnota s platbami v hotovosti a na sklade. Momentálne nie je konečné rozhodnutie o dohode.

Ako pripomína spoločnosť WSJ, spoločnosť Xerox teraz očakáva, že z dohody o predaji akcií v spoločných podnikoch so spoločnosťou Fujifilm Holdings Corp dostane 2,3 miliardy dolárov. Spoločnosť Fujifilm odkúpi od spoločnosti Xerox 25% podiel v spoločnosti Fuji Xerox a stane sa vlastníkom 100% spoločnosti.

Xerox so sídlom v Norwalk v štáte Connecticut vyrába hlavne veľké tlačiarne a kopírovacie stroje, z ktorých takmer 10 miliárd ročných príjmov pochádza z prenájmu a servisu takýchto strojov. Spoločnosť HP so sídlom v Palo Alto v Kalifornii predáva menšie tlačiarne a spotrebný materiál a je tiež jedným z najväčších výrobcov počítačov na svete. Podľa spoločnosti WSJ dosiahli tržby spoločnosti za posledný fiškálny rok končiaci sa v októbri 2018 viac ako 58 miliárd.

Podľa publikácie sa obe spoločnosti v súčasnosti snažia znižovať náklady, asociácia im môže pomôcť zlepšiť efektívnosť tejto práce a ušetriť tak viac ako 2 miliardy dolárov. Okrem toho môže Xerox podľa WSJ získať finančné prostriedky od „veľkej banky“, ktorej názov nebol zverejnený.

Spoločnosť HP začiatkom októbra oznámila, že nový generálny riaditeľ spoločnosti Enrique Lores plánuje realizovať plán reštrukturalizácie: zníženie počtu zamestnancov o deväť tisíc alebo 16% s ročnou úsporou nákladov vo výške 1 miliardy dolárov. Akcie Xerox vzrástli v roku 2019 o 84% ako spoločnosť spustila program znižovania nákladov. Generálny riaditeľ spoločnosti Xerox John Vicentin uviedol, že zlepšený cash flow spoločnosti umožňuje uzatvárať malé obchody. Očakáva sa, že finančné výsledky spoločnosti HP za štvrtý štvrťrok budú zverejnené 26. novembra.