Microsoft Japan experimentuje so štyrmi dňami

TOKIO – Štvordňový pracovný deň zvyšuje produktivitu spoločnosti – to bol záver, ku ktorému sa dospelo v japonskej pobočke spoločnosti Microsoft Corporation, čo zamestnancom umožnilo nepracovať v piatok mesiac.

Podľa vyhlásenia spoločnosti Microsoft Japan zatvoril svoje kancelárie každý piatok v rámci akcie s názvom Work-Life Choice Challenge Summer 2019. Tento víkend platili pravidelní zamestnanci spoločnosti.

Opatrenia ovplyvnili 90% z 2 280 zamestnancov. Bolo im zakázané usporiadať schôdzky dlhšie ako pol hodiny a bolo im odporúčané vyriešiť všetky pracovné problémy týkajúce sa posla, a nie počas osobných stretnutí.
Výsledkom je, že produktivita, to znamená počet predajov na zamestnanca, vzrástla takmer o 40%.

“Pracujte na krátku dobu, dobre sa oddýchnite a veľa študujte. Človek potrebuje prostredie, ktoré vám umožní cítiť v živote zmysel a dosahovať lepšie výsledky v práci. Chcem, aby sa zamestnanci usilovali dosiahnuť rovnaké výsledky, keď majú o 20% menej voľného času,” – povedal prezident japonského spoločnosti Microsoft Takuya Hirano.

Toto je pre japonskú spoločnosť dosť nezvyčajná filozofia. V Japonsku bol už mnoho rokov problém so spracovaním a závažným, niekedy smrteľným pracovným stresom.

Ako vyplýva zo štúdie vykonanej v roku 2017, v takmer štvrtine japonských spoločností zamestnanci prekračujú normu v priemere o 80 hodín mesačne. Tento extra čas sa často neplatí.

V japončine existuje výraz karoshi, čo znamená smrť pri spracovaní. Priemerný Japonec trávi v práci asi 1713 hodín ročne.

Preto nie je prekvapujúce, že v prieskume uskutočnenom po experimente so spoločnosťou Microsoft 92% zamestnancov uviedlo, že sa im akcia páčila.

Okrem toho sa za mesiac v kancelárii spotreba elektriny znížila o 23% v porovnaní s augustom 2018 a spotreba papiera sa znížila o 59%.

Microsoft uviedol, že plán zopakujú v zime. Tentoraz nebudú mať zamestnanci nárok na ďalšiu dovolenku. Budú motivovaní, aby si vzali ďalší víkend a „šikovne si oddýchli,“ uviedlo vyhlásenie.