Prvé čínske lietadlo, ktoré bude konkurovať Airbusu a Boeingu, bude možno certifikované tento mesiac

PEKING –  Spoločnosť China Commercial Aircraft Corporation získa osvedčenie o letovej spôsobilosti pre lietadlo  C919.

Správy hovoria, že dlho očakávané osvedčenie o letovej spôsobilosti pre lietadlo vyrobené spoločnosťou China’s Commercial Aircraft Corporation alebo Comac by malo byť vydané čoskoro po tom, čo údaje z FlightRadar24 ukázali, že dva C919 pristáli v utorok v Pekingu pri svojom prvom lete na hlavné čínske letisko. Lietadlá sprevádzalo tretie prúdové lietadlo ARJ-21, ktoré je už v prevádzke.

Certifikácia čínskych leteckých úradov konečne pripravila pôdu pre to, aby sa Comac C919 dostal na komerčné lety asi 14 rokov po začatí vývoja. Prvý skúšobný let sa uskutočnil v roku 2017, ale zdĺhavé certifikačné úsilie viedlo k tomu, že Comac nedodržal termín dodania prvého lietadla na konci roka 2021.

Očakáva sa, že China Eastern Airlines Corp sa stane prvým dopravcom, ktorý bude prevádzkovať lietadlo čínskej výroby. Najnovšie dostupné plány flotily do júna 2022 pre dopravcu so sídlom v Šanghaji však ukázali, že tento rok dostane jeden C919 namiesto troch.

Nové čínske lietadlo uskutočnilo svoj prvý let v čase, keď Si Ťin-pching modernizuje ekonomiku. C919 dostala niekoľko stoviek objednávok – pevných aj s možnosťou dodania niekedy v budúcnosti – od viacerých čínskych aerolínií a prenajímateľov, aj keď nie je jasné, koľko sa ich reálne zrealizuje.

V Pekingu pristáli v utorok neskoro ráno miestneho času dve C919, ktoré budú nakoniec konkurovať lietadlám Airbus a Boeing s úzkym trupom.

Titulná fotografia: China Commercial Aircraft Corporation

Ilustračná  fotografia: www.pexels.com