Ukrajina: v privatizačnej ponuke je 15 podnikov

KYJEV – Privatizácia bude v Ukrajine prebiehať formou elektronickej aukcie cez systém ProZorro.Sale.

Kontrolné podiely v prístavnom chemickom závode Odesa, Centrenergo, United Mining and Chemical Company, Ukrainian Energy Machines, Electrotyazhmash, Sumykhimprom patrili medzi 15 veľkých privatizačných objektov, ktoré sú zastúpené v systéme ProZorro.Sale.

Podľa informácií na webovej stránke k nim patria aj štátne podiely v Dniprovskom závode na výrobu elektrických lokomotív, NJSC Ukragroleasing, Indar, Oriana a Azovmaš, 51 % podiel v Záporožskom titánovo-horčíkovom závode a majetkové komplexy Krasnolymanskej uhoľnej spoločnosti, Umaň. Liehovar a závod na výrobu hliníkových fólií.

Uvádza sa, že organizátorom je Štátny fond majetku (SPF) Ukrajiny, ale na predaj nie sú stanovené žiadne termíny.

Ako bolo oznámené, po zmenách v privatizačnej legislatíve nadobudli 21. júla 2023 účinnosť zmeny uznesenia, v ktorých kabinet ministrov určil technické požiadavky na prácu so smerom veľkej privatizácie v ProZorro.Sale pre elektronické trhoviská. Záležitosť sa týka predaja štátnych objektov v účtovnej hodnote 250 miliónov UAH a viac prostredníctvom online aukcií v systéme.

Podľa požiadaviek ProZorro.Sale, ako správcu obchodného systému, bolo začiatkom augusta akreditovaných 19 lokalít na veľkú privatizáciu.

Bývalý šéf Fondu štátneho majetku a nedávno vymenovaný minister obrany Rustem Umerov koncom marca tohto roka pripustil, že rozsiahla privatizácia by mohla byť obnovená už v treťom štvrťroku tohto roka.