Transparency International komentuje hotely

BRATISLAVA –  Štát mnohých oligarchov už zrejme nepotrestá. Čo tak pomôcť spravodlivosti aspoň tým, že ako zákazníci sa budeme ich prevádzkam vyhýbať? Tvrdí to Transparency International Slovakia.

Minulý rok v novembri sa v Bratislave konala celoeurópska konferencia o ochrane prírody združenia aktivistov, vedcov aj politikov Wild Europe . Záštitu nad podujatím prebrala a na mieste osobne aj konferenciu otvorila prezidentka Zuzana Čaputová. Podujatie sa konalo v bratislavskom hoteli Tatra, ktorý vlastní rodina Lexovcov. Ivan Lexa, predseda dozornej rady firmy vlastniacej hotel a bývalý riaditeľ SIS aktuálne stále čelí obžalobe za skutky spojené s únosom syna bývalého prezidenta Michala Kováča. Obžaloba bola možná vďaka zrušeniu tzv. Mečiarových amnestií, ktoré ešte ako aktivistka pomohla pretlačiť samotná Čaputová.

Ivan Lexa asi vrúcny vzťah k prezidentke mať nebude, ale biznis je biznis – hotel Tatra sa v rámci svojej propagácie dodnes chváli fotkou prezidentky a zmienkou z konferencie na prvej stránke anglickej sekcie svojho webu.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec neodpovedal, či sa voči účasti v Lexovom hoteli minulý rok nejako ohradili. Tvrdí však, že „berú do úvahy reputačné riziká spojené s konkrétnymi osobami či miestami,“ ale za výber miesta konferencie, ktorú neorganizovali, „prezidentská kancelária nemôže brať zodpovednosť”.