Bielorusko: negatívny výhľad krajiny od S&P

MINSK / WASHINGTON –  Medzinárodná ratingová agentúra Standard and Poor’s (S&P) zmenila výhľad dlhodobého úverového ratingu Bieloruska zo stabilného na negatívny. Uvádza sa to v správe zverejnenej 11. septembra 2020 na webe agentúry.

Zároveň potvrdila krátkodobý a dlhodobý úverový rating Bieloruska „B / B“.

Negatívny výhľad republiky „odráža rast rizík pre finančnú stabilitu bankového systému“, vysvetľuje ratingová agentúra. Berie tiež na vedomie „zrýchlenie výmeny úspor za cudziu menu obyvateľstvom a výber prostriedkov z debetných vkladov v priebehu augusta“, po prezidentských voľbách. Z pohľadu S&P „to môže v pesimistickom scenári viesť k vyčerpaniu devízových rezerv bieloruskej centrálnej banky a vytvárať riziká pre schopnosť vlády plniť si svoje záväzky.“ “

Podľa agentúry sa hrubé devízové rezervy znížili od prvých augustových dní  o 1,4 miliardy dolárov, čo je ukazovateľ ekvivalentný prílivu devízových prostriedkov za 2,6 mesiaca. S&P tiež poukazuje na „rastúcu neistotu“ v Bielorusku, ktorá môže ovplyvniť „ekonomický rast republiky a jej prístup k vypožičaným prostriedkom na zahraničnom trhu, v priebehu nasledujúcich 12-18 mesiacov “. Agentúra uznáva, že mohla znížiť rating Bieloruska, ak by krajina nedostala úverové linky od Ruska a Číny.