Čína sa môže finančne odtrhnúť od sveta

WASHINGTON –  Moderný svet je príliš závislý od Číny a jej finančného systému. Poukázal na to v rozhovore pre CNBC výskumník z amerického Kissingerovho inštitútu Robert Daly.

“Existuje skutočné nebezpečenstvo, že Čína a veľká časť zvyšku sveta vyvinie samostatné finančné systémy pre vydávanie a správu štátneho dlhu alebo medzinárodný obchod.” Náklady na takúto medzeru budú vysoké pre obe strany, ale to neznamená, že Čína s tým nebude súhlasiť, “uviedol Daly.

Vytvorenie takýchto technológií podľa neho umožní hovoriť o plnohodnotnej finančnej autonómii Pekingu, ktorý sa nesnaží o taký vývoj udalostí, ale na rozdiel od amerického prezidenta Donalda Trumpa neustúpi tvárou v tvár možným následkom. Posledne menovaný počas svojej vlády často hrozil závažnými protičínskymi sankciami, zatiaľ sa však neuchýlil k skutočne významným opatreniam.

V Trumpovej administratíve a v Kongrese je veľa prívržencov najprísnejších opatrení, ktorí by sami chceli finančnú nezávislosť od Číny alebo skôr jej izoláciu. Chápu však, že to spôsobí problémy americkým spoločnostiam spolupracujúcim s čínskymi partnermi, napríklad výrobcovi mikročipov pre smartphony Qualcomm, alebo poľnohospodárom zo Spojených štátov, ktorí musia v zmysle „prvej fázy“ obchodnej dohody medzi Washingtonom a Pekingom dodávať čínske výrobky. trh pre ďalšie objemy produktov, denné poznámky.

Zároveň pripúšťa, že americký obchod a voliči sú všeobecne podozriví z príliš úzkych kontaktov s Čínou, a to aj v technologickej sfére, preto si takúto agendu budú vyžadovať obaja prezidentskí kandidáti v nadchádzajúcich novembrových voľbách: Trump a jeho rival z Demokratickej strany , bývalý viceprezident Joe Biden.

Nie je to prvýkrát, čo ekonómovia hovorili o predpokladoch na zvýšenie autonómie Číny. Jedným z prejavov, ktorý možno v blízkej budúcnosti očakávať, je presun dodávateľských reťazcov pre výrobu elektroniky na územie krajiny. Takýto krok je nevyhnutný na ochranu čínskych výrobcov pred sankciami USA, ktoré by mohli spadať pod ich samotných aj ich partnerov z iných krajín. Zároveň je potrebné poznamenať, že tento proces môže trvať niekoľko rokov, ale bolo naň už pridelené štátne financovanie v rámci niekoľkých rozsiahlych programov.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.