Bloomberg: trh s ropou dnes prebytok zásob

NEW YORK –   Niektorí z najväčších svetových obchodníkov s ropou sa kvôli kríze s koronavírusmi rozhodli pripraviť na značný prebytok surovín. Prenajímajú si obrovské tankery, aby boli v prípade potreby pripravení na skladovanie nepotrebných sudov, píše Bloomberg.

Trh s ropou čaká na prebytok, poznamenávajú noviny. Spoločnosť Trafigura Group, druhý najväčší nezávislý obchodník s ropou na svete, nedávno rezervovala asi 12 supertankerov, ktoré môžu pojať celkovo 24 miliónov barelov ropy. Royal Dutch Shell, Vitol Group a Lukoil sa tiež rozhodli prenajať ďalšie plavidlá.

Začiatkom tohto roka sa na tankeroch skladovali milióny barelov, pretože dopyt po rope klesol a produkčné krajiny neboli schopné rýchlo znížiť produkciu.

OPEC predtým znížil prognózu globálneho dopytu po rope v roku 2020. Odborníci očakávajú pokles o 9,1 milióna barelov denne (na 90,6 milióna), čo je o 0,1 milióna barelov viac, ako sa predtým predpokladalo. Zároveň organizácia očakáva v roku 2021 rekordne vysoký rast dopytu – o 7 miliónov barelov (až 97,6).