Bieloruské banky nepadajú fakt smerom hore

MINSK –  Ratingy medzinárodnej agentúry  Standard & Poor’s (S&P) Global Ratings najväčších bank v Bielorusku – Belarusbank, Belagroprombank a Bank BelVEB – boli zaradené do zoznamu na revíziu s negatívnymi očakávaniami.

Hlavným dôvodom negatívneho výhľadu bol zrýchlený odliv vkladov a zvýšený dopyt po mene, čo zase súvisí so situáciou po prezidentských voľbách. Negatívne môžu pôsobiť vládne obmedzenia obehu devíz alebo pohybu kapitálu, ako aj nedostatočná podpora zo strany Národnej banky Bieloruska.

Odborníci nevylučujú rýchle zníženie likvidných rezerv bánk. Na konci tohto roka a začiatkom budúceho roka môžu slabé ekonomické ukazovatele bieloruskej ekonomiky znížiť ziskovosť aj kapitalizáciu týchto bánk. Ak sa tak stane, všetky tri banky prídu o rating „B“ do troch mesiacov.

S&P poznamenáva, že hospodárska situácia a politická neistota už viedli k oslabeniu národnej meny voči doláru o 20 percent. V budúcnosti môžu banky čeliť obrovským nesplácaním úverov. Kapitálové rezervy bieloruských bánk sa podľa medzinárodných štandardov hodnotia ako nízke.

Analytická agentúra Moody’s predtým oznámila možnosť zníženia vlastného ratingu Belarusbank, Belinvestbank, Belgazprombank a BPS-Sberbank,