Fauci: k normálnemu životu návrat v 2021

WASHINGTON –  Aby sme sa vrátili k životu podobnému tomu pred pandémiou, nestačí vyvinúť očkovaciu látku – bude istý čas, kým sa nasadí samotný proces očkovania a dosiahne sa prijateľná úroveň ochrany obyvateľstva, hovorí Anthony Fauci hlavný epidemiológ USA.

Občania USA sa až do polovice roku 2021 nebudú môcť vrátiť k svojmu starému štýlu života. Povedal to Anthony Fauci, riaditeľ amerického Národného ústavu pre alergické a infekčné choroby v rozhovore pre televízny kanál MSNBC.

Potvrdil svoje predchádzajúce predpovede, že cenovo dostupná vakcína sa v USA objaví koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. To však podľa jeho názoru nestačí.

“Ale ak hovoríme o čase, do ktorého sa začne s očkovaním v celej krajine, keď bude očkovaná a chránená väčšina obyvateľstva, alebo ešte viac, je nepravdepodobné, že by sa tak stalo pred polovicou až koncom roka 2021,” uviedol Fauci.

„Ak hovoríme o návrate k normálnej úrovni, ktorá pripomína tú, kde sme boli pred pandémiou koronavírusu, bude to oveľa neskôr ako začiatkom roku 2021, možno ešte bližšie ku koncu roku 2021,“ uviedol.

Podľa Johns Hopkins University z 11. septembra 2020 vedú USA v počte zistených prípadov infekcie – 6,4 milióna. Na COVID-19 v krajine zomrelo viac ako 192 tisíc ľudí.

Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa môže byť americká vakcína proti koronavírusom pripravená v októbri. “Pokračujeme vo výrobe bezpečnej a účinnej vakcíny v rekordnom časovom rámci, o ktorom sme hovorili. Získame ju, podľa môjho názoru, do konca roka. Možno ešte pred koncom októbra, ”uviedol Donald Trump. Zmienil sa o spoločnosti Pfizer, ktorá podľa neho očakáva v najbližších týždňoch výsledky farmaceutických skúšok. Spoločnosti Johnson & Johnson, Merck a Moderna vyvíjajú vakcíny aj v Spojených štátoch.