Bielorusko: banky zastavili úvery a hypotéky

MINSK –  Viaceré bieloruské banky dočasne zastavili poskytovanie pôžičiek fyzickým osobám kvôli prebiehajúcim protestom v krajine. Medzi nimi je BPS-Sberbank, ako aj Technobank, Belgazprombank a RRB-Bank.

Na trhu je nedostatok likvidity. Cena peňazí v domácej mene, teda v bieloruskom rubli, na medzibankovom finančnom trhu dosahuje 24 %. Na problémy bieloruských komerčných bánk upozornili ratingové agentúry Moody´s ale aj  S&P Global Ratings. Za hlavný problém považujú svetové ratingové agentúry stratu likvidity a odliv devízových prostriedkov. Z bánk odtiaklo asi 2 mld. USD. V budúcnosti sa môžu stať problémom príjmy verejných rozpočtov. Rating Moody ´s je B3.

„BPS-Sberbank informuje o dočasnom pozastavení prijímania žiadostí o pôžičku (žiadostí o zvýšenie úverového limitu) od 28. augusta 2020 od jednotlivcov,“ uvádza bieloruská dcérska spoločnosť Sberbank, ktorú cituje cituje agentúra Interfax. Toto rozhodnutie vysvetlili zvýšeným dopytom a prekonávajúcou rýchlosťou poskytovania vypožičaných prostriedkov v porovnaní s obchodným plánom. Mimochodom BPS-Sberbank je jednou zo systémových bánk v Bielorusku.

Rovnako Technobank, Belgazprombank a RRB-Bank odmietli poskytovať pôžičky. Úverové organizácie hlásia, že k úverom poskytnutým v minulosti sa bude pristupovať v súlade so stanoveným postupom.

Koncom augusta bieloruské komerčné banky obmedzili poskytovanie hypoték.

Banky v Bielorusku prestali vydávať hypotéky na nákup nehnuteľností na sekundárnom trhu. O pôžičku môžete požiadať iba na kúpu bytu v novostavbe.

„BPS-Sberbank“ zastavila 27. augusta 2020 poskytovanie hypotekárnych úverov na kúpu „sekundárneho bývania“. Doteraz tam hypotéku bolo možné získať za 19,99 percenta ročne až na 20 rokov. Podľa úverovej inštitúcie bol program obmedzený na neurčito.

Predtým podobné programy uzatvárali „Belarusbank“, „Fransabank“ a „Belinvestbank“. Mnoho bánk zároveň pokračuje v poskytovaní hypoték na nákup bývania na primárnom trhu.

V Bielorusku sú masové protesty. Začali sa po vyhlásení oficiálnych výsledkov prezidentských volieb, podľa ktorých získal Lukašenka cez 80 percent hlasov. V dôsledku destabilizácie situácie sa Bielorusi ponáhľali kúpiť cudziu menu. Bieloruský rubeľ medzitým klesol na rekordnú hodnotu voči euru.

V posledných dňoch vzrástol dopyt po hotovosti v Bielorusku. Občania vyberajú peniaze z bežných účtov pre rastúce dolárové kurzy a povesti o zmrazení vkladov. Podľa prezidenta Alexandra Lukašenka vytvára politická kríza v krajine tlak na ekonomiku.