Peking kritizuje „protekcionistické“ vyšetrovanie elektrických automobilov Európskou úniou

Jediným najväčším exportérom do EÚ z Číny je americký gigant Tesla.

V období od januára do apríla 2023 predstavoval 40,25 % čínskeho exportu elektrických vozidiel.

Peking odsúdil začatie vyšetrovania Európskej komisie v súvislosti s čínskymi dotáciami na elektrické vozidlá ako protekcionistické a varoval, že by to poškodilo hospodárske a obchodné vzťahy. Akcie čínskych výrobcov elektrických vozidiel klesli.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu oznámila vyšetrovanie a obvinila Čínu zo zaplavovania globálnych trhov elektromobilmi, ktorých ceny boli umelo nízke kvôli obrovským vládnym dotáciám.

Vyšetrovanie, ktoré by mohlo viesť k represívnym clám, vyvolalo varovania analytikov o odvetných opatreniach z Pekingu a odpor zo strany čínskych predstaviteľov priemyslu, ktorí tvrdia, že konkurenčná výhoda tohto sektora nebola spôsobená dotáciami.

Vyšetrovanie „je očividným protekcionistickým činom, ktorý vážne naruší a naruší globálny automobilový priemysel a dodávateľské reťazce vrátane EÚ a bude mať negatívny vplyv na hospodárske a obchodné vzťahy medzi Čínou a EÚ,“ uviedlo čínske ministerstvo obchodu vyhlásenie.

„Čína bude venovať veľkú pozornosť protekcionistickým tendenciám EÚ a následným krokom a bude pevne chrániť legitímne práva a záujmy čínskych spoločností,“ dodalo.

Analytici Eurasian Group varovali, že ak Brusel nakoniec uvalí clá na dotované čínske elektrické vozidlá, Peking pravdepodobne zavedie protiopatrenia, ktoré by poškodili európsky priemysel.

Iní analytici uviedli, že vyšetrovanie by mohlo spomaliť rozširovanie kapacity čínskych dodávateľov batérií, hoci tento krok by nemal predstavovať veľké riziko pre čínskych výrobcov elektrických vozidiel, pretože by sa mohli obrátiť na iné rastúce trhy, ako je juhovýchodná Ázia.

To by však mohlo poškodiť vnímanie čínskych výrobcov elektrických vozidiel pri ich expanzii do zámoria, uviedli analytici Bernstein v poznámke pre klientov.

Výrobcovia zintenzívňujú exportné úsilie, pretože spomalenie spotrebiteľského dopytu v Číne zhoršuje problém nadmernej výrobnej kapacity.