Poradcovia Trumpa zaťahovali do vojny s Iránom

Americký prezident Donald Trump odmietol viesť vojenskú operáciu proti Iránu napriek presvedčeniu svojich národných bezpečnostných poradcov. Informoval o tom denník The Wall Street Journal.

Podľa nej rozhodnutie, že Trump nedodrží konkrétne útoky na troch miestach v Iráne, “rozrušil väčšinu svojich národných bezpečnostných poradcov.” „Títo ľudia nás chcú vtiahnuť do vojny, a to je nechutné,“ ilustruje denník Trumpovými slovmia, údajne povedané nemenovaným zdrojom. “Už nepotrebujeme vojnu,” dodala hlava americkej administratívy.

Nemenovaný zdroj tiež tvrdil, že Trump bol veľmi nespokojný s tým, že Spojené štáty stratili asi 130 miliónov dolárov. Je to cena bezpilotného lietadla (dronu) zostrelený iránskymi ozbrojenými silami. Zároveň sa však Trump neodvážil pristúpiť k odplate, pretože americkí voliči by reagovali oveľa horšie na ľudské obete ako na stratené finančné prostriedky. Podľa Trumpových výpočtov mohlo v dôsledku úderu zomrieť približne 150 ľudí a poznamenal, že každý z nich má rodiny, čo znamená, že by bolo o niekoľko stoviek ďalších obetí.

Americký prezident Donald Trump schválil kybernetický útok proti Iránu. Uvádza ho Washington Post, citujúc zdroj v americkej CIA.

Podľa  publikácie, útok začal večer 20. júna 2019. Jeho cieľom bolo poraziť iránske počítačové systémy, ktoré sa používajú na kontrolu vypustenia rakiet. Operácia neviedla k smrti ľudí.

Podľa zdroja, kybernetický útok bol vypracovaný na niekoľko týždňov. Pentagon navrhol, aby sa plán útoku realizoval po útoku na ropné tankery v Ománskom zálive, z ktorých USA obviňujú Irán. Americké kybernetické velenie a prezidentská administratíva odmietli informácie komentovať.

Dňa 21. júna 2019 Trump oznámil, že zastavil útok amerických ozbrojených síl v Iráne 10 minút pred tým, než k nemu došlo. O deň neskôr vyvrátil svoje vlastné slová a vysvetlil, že útok dočasne zastavil.

Trump zároveň povedal, že je pripravený pomôcť obnoviť veľkosť Iránu, ale nedovolí Teheránu, aby sa zmocnil jadrovej zbrane.

Noviny New York Times už skôr oznámili, že v čase, keď Trumpovo rozhodnutie zastaviť americké sily padlo vtedy, keď lietadlá amerického letectva boli už vo vzduchu a boli pripravené k útoku na pozície iránskej vzdušnej obrany.

Dňa 20. júna 2019 Letecké sily Islamských revolučných gárd  zostrelili americké bezpilotné prieskumné lietadlo. Americká strana najprv túto správu vyvrátila, ale potom pripustila, že Irán zostrelil RQ-4A Global Hawk UAV – jeden z najväčších amerických dronov.