Rusko tvrdí, že ak Kanada vráti turbínu, ktorá sa opravuje zvýši dodávky zemného plynu do Európy

BRATISLAVA – Kanada uvalila sankcie, ale dala jasne najavo, že pôjde v ústrety Nemecku, ktoré prosí o vrátenie turbíny.

Kremeľ v piatok uviedol, že zvýši dodávky plynu do Európy, ak sa vráti turbína pre plynovod Nord Stream 1, na ktorom v súčasnosti prebieha údržba v Kanade.

Agentúra Reuters vo štvrtok informovala, že Ukrajina je proti vráteniu turbíny Kanadou ruskému Gazpromu s argumentom, že by tým porušila sankcie uvalené po tom, čo Rusko umiestnilo svoju armádu na Ukrajine.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol obvinenia, že Rusko využíva ropu a plyn na vyvíjanie politického tlaku.

Povedal, že odstávka plynovodu Nord Stream 1 z dôvodu údržby plánovanej na tento mesiac je pravidelná, plánovaná udalosť a nikto „nevymyslel“ žiadne opravy.

Nord Stream (označovaný tiež rusky Северный поток – Severnyj potok a nemecky Ostsee-Pipeline, česky sa niekedy nazýva Severný prúd) je sústava podmorských plynovodov, ktorou je po dne Baltského mora privádzaný zemný plyn z Ruska do Nemecka. Pozostáva z dvoch plynovodov – Nord Stream 1 (označovaný tiež jednoducho Nord Stream, predtým anglicky North European Gas Pipeline, NEGP) a Nord Stream 2 – z ktorých každý má po dvoch rúrkach. Nord Stream 1 na ruskej strane začína vo Vyborgu neďaleko hraníc s Fínskom, Nord Stream 2 vedie z osady Usť-Luga pri estónskych hraniciach. Z mora oba plynovody vychádzajú v nemeckom letovisku Lubmin na západnom okraji Pomoranského zálivu.

V piatok kanadské noviny Globe and Mail s odvolaním sa na nemenovaného kanadského predstaviteľa informovali, že Kanada a Nemecko sú blízko k dosiahnutiu dohody, ktorá by Rusku umožnila vrátiť plynovú turbínu pre Nord Stream, ktorá bola predtým zaslaná do Kanady na opravu. Bolo poznamenané, že rozhodnutie padne „v najbližších dňoch“, keďže Kanada a Nemecko stále rokujú s protiukrajinskou stranou a strany „majú ešte veľa práce“.

Podľa zdroja agentúry Reuters už padlo rozhodnutie o vrátení turbíny. Zdroj hovorí, že turbína bude odoslaná do Nemecka, ktoré ju potom dodá Gazpromu.

Gazprom v polovici júna oznámil, že do Nord Streamu môže dodávať len 67 miliónov metrov kubických plynu denne s plánovaným objemom 167 miliónov metrov kubických. Spoločnosť to vysvetlila vývojom životnosti generálnej opravy plynových kompresorových jednotiek (GCU), meškaním prác nemeckého Siemensu, ktorý kvôli kanadským sankciám voči Rusku nemôže vrátiť GCU z opravy z kanadského závodu. ako zistené technické poruchy motora.