Ukrajina a Moldavsko štatút kandidátskej krajiny EÚ

BRUSEL – Na summite EÚ padlo rozhodnutie udeliť Ukrajine a Moldavsku štatút kandidáta na členstvo v organizácii.

Hlavy štátov a vlád 27 krajín EÚ sa rozhodli dať Ukrajine a Moldavsku európsku perspektívu a uznať ich ako kandidátske krajiny EÚ. Oznámil to jej šéf Charles Michel po výsledkoch prvého pracovného zasadnutia Európskej rady v Bruseli vo štvrtok 23. júna.

„Dnes sme sa rozhodli uznať európsku perspektívu Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska, rozhodli sme sa udeliť štatút kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku a sme pripravení udeliť štatút kandidátskej krajiny Gruzínsku hneď, ako budú stanovené priority (podmienky navrhnuté Európskou komisiou Toto je historický moment,” povedal Charles Michel na tlačovej konferencii počas prestávky v stretnutí na summite EÚ, uvádza DW.

Zelenskyj označil rozhodnutie summitu za “víťazstvo”
“Toto je víťazstvo. Čakali sme 120 dní a 30 rokov,” komentoval na Twitteri prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj rozhodnutie udeliť Ukrajine štatút kandidáta do EÚ. “Ide o jedinečný a historický moment vo vzťahoch medzi Ukrajinou a Európskou úniou. Budúcnosť Ukrajiny je v EÚ,” zdôraznil.

Pripomeňme, že 17. júna Európska komisia schválila závery o žiadostiach Kyjeva, Kišiňova a Tbilisi o členstvo v EÚ. Odporučila uznať Ukrajinu a Moldavsko za kandidátske krajiny, ale predložila niekoľko podmienok, ktoré by potom museli splniť. Gruzínsku odporučila udeliť štatút kandidáta až po splnení ňou určených podmienok.