Krajiny BRICS prijali záverečnú deklaráciu summitu

PEKING – Lídri štátov BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) prijali Pekinskú deklaráciu zo XIV. summitu združenia.  

Krajiny BRICS pokračujú v prehlbovaní spolupráce v roku 2022 napriek pandémii COVID-19 a iným výzvam. „S uspokojením konštatujeme, že napriek pandémii COVID-19 a iným výzvam v roku 2022 krajiny BRICS spoločne pokračovali v posilňovaní solidarity a prehlbovaní spolupráce, najmä v oblastiach hospodárstva, mieru a bezpečnosti, humanitárnych výmen, verejného zdravia a udržateľnosti. rozvoj prostredníctvom konania množstva stretnutí a podujatí, ako aj prispel k dosiahnutiu hmatateľných výsledkov spolupráce vo formáte BRICS,“ píše sa v dokumente.

Lídri pripomenuli, že vzťahy v BRICS sú postavené na vzájomnom rešpekte a porozumení medzi krajinami, ich rovnosti, solidarite, otvorenosti, inkluzívnosti a konsenze. “Krajiny BRICS posilňujú vzájomnú dôveru, prehlbujú vzájomne prospešnú spoluprácu a podporujú užšie humanitárne výmeny. To viedlo k množstvu významných výsledkov,” zdôrazňuje text.

O ekonomike a reforme WTO

BRICS vyzvala popredné rozvinuté krajiny k zodpovednému ekonomickému rozvoju bez politiky, „aby sa vyhli vážnym následkom pre rozvojové krajiny“. Multilaterálne finančné inštitúcie a medzinárodné organizácie sa vyzývajú, aby „zohrali konštruktívnu úlohu pri dosahovaní globálneho konsenzu o hospodárskej politike a predchádzaní systémovým rizikám hospodárskej dezintegrácie a fragmentácie medzinárodného menového a finančného systému“. V tejto súvislosti treba poznamenať, že pandémia COVID-19 „bola pre ľudstvo vážnym šokom a utrpením“. “Nevyvážené oživenie prehlbuje nerovnosť na celom svete, globálny rast sa spomalil a ekonomické vyhliadky sa zhoršili,” uvádza sa vo vyhlásení.

Lídri BRICS vyjadrili znepokojenie nad tým, že „globálny rozvoj trpí vážnymi narušeniami vrátane prehlbujúcej sa vývojovej nerovnováhy medzi severom a juhom, rozdielov v trajektóriách obnovy, prehlbovania už existujúcich medzier v rozvoji a technologických medzier“. „Pre Agendu trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030 to predstavuje vážne výzvy, keďže sa predpokladá, že zhoršovanie hospodárstva a zdravia, najmä v rozvíjajúcich sa trhoch a rozvojových ekonomikách, bude pokračovať aj po pandémii,“ uviedli pozornosť lídrov. Uvítali opatrenia na urýchlenie pokroku smerom k Agende 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj.

Strany sa dohodli, že budú pracovať na „dlho očakávanej reforme WTO“ s cieľom vybudovať otvorenú svetovú ekonomiku, „ktorá podporuje obchod a rozvoj, zachováva ústrednú úlohu WTO pri stanovovaní globálnych obchodných pravidiel a riadenia, podpore inkluzívneho rozvoja a presadzovaní práv a záujmy všetkých členov vrátane rozvojových a najmenej rozvinutých krajín. “Opätovne potvrdzujeme našu podporu otvorenému, transparentnému, inkluzívnemu, nediskriminačnému multilaterálnemu obchodnému systému založenému na pravidlách, ako ho stelesňuje Svetová obchodná organizácia,” uvádza sa vo vyhlásení.

Lídri tiež vyzvali všetkých členov WTO, aby sa vyhli jednostranným a protekcionistickým opatreniam, ktoré sú v rozpore s duchom a pravidlami organizácie. Za prioritu označili okrem iného začatie výberového konania na členov odvolacieho orgánu s cieľom obnoviť dvojúrovňový multilaterálny mechanizmus riešenia sporov. “Súhlasíme s tým, že kríza odvolacieho orgánu musí byť vyriešená bezodkladne, bez ohľadu na iné otázky,” uvádza sa vo vyhlásení.

O podmienených devízových rezervách

Členovia BRICS očakávajú dokončenie piatej testovacej prevádzky fondu podmienených devízových rezerv koncom roka 2022. „Uvedomujeme si dôležitosť posilnenia mechanizmu podmienených rezerv, ktorý prispieva k posilneniu globálnej finančnej záchrannej siete a dopĺňa existujúce medzinárodné menové a finančné mechanizmy,“ uvádza sa v dokumente.

Lídri piatich krajín podporili dodatky k dohode o vytvorení fondu podmienených devízových rezerv a uvítali pokrok v súvislosti so zmenami v ďalších relevantných dokumentoch fondu. „Tešíme sa na dokončenie procesu novelizácie, ktorý zvýši flexibilitu a efektívnosť mechanizmu združovania,“ uvádza sa vo vyhlásení summitu. Zúčastnené strany tiež podporili prácu na zlepšení koordinačnej štruktúry združenia a MMF a pokrok vo vývoji Ekonomického bulletinu BRICS na rok 2022 ako súčasti výskumného plánu združenia.

O colnej kontrole

Lídri krajín BRICS podporili ďalšiu spoluprácu v oblasti colnej kontroly. „Uvedomujeme si dôležitosť spolupráce v oblasti colnej kontroly a budeme naďalej spolupracovať na jej ďalšom posilňovaní,“ píše sa v dokumente.

Strany uvítali prácu colných orgánov krajín BRICS na dohode o medzivládnej dohode o spolupráci a vzájomnej administratívnej pomoci v colných záležitostiach a pokrok dosiahnutý v tejto oblasti spolupráce, ako aj dialóg v oblasti budovania kapacít a vymáhanie práva.

Bola vyjadrená aj podpora usporiadaniu workshopu BRICS o colnom inštitucionálnom rozvoji a workshopu BRICS o spolupráci pri presadzovaní práva s cieľom efektívne spolupracovať a zdieľať najlepšie postupy, ako aj rozvíjať partnerstvá v colnej oblasti pod mottom „Efektívna spolupráca pre rozvoj vysokokvalitných partnerstiev“. medzi colnými službami krajín BRICS“.

O MMF

Ďalšia časť deklarácie lídrov sa týka práce Medzinárodného menového fondu (MMF). „Opakujeme náš záväzok udržiavať silnú a efektívnu globálnu finančnú záchrannú sieť s ústrednou úlohou Medzinárodného menového fondu, ktorá je založená na systéme kvót a s dostatočnými finančnými zdrojmi,“ píše sa v texte.

Lídri vyzvali na neustále znižovanie závislosti MMF na dočasných zdrojoch a na riešenie nedostatočného zastúpenia rozvíjajúcich sa trhov a rozvojových krajín vo fonde. Je to nevyhnutné na zabezpečenie plnej účasti takýchto krajín na riadení MMF, ako aj na ochranu počtu hlasov a podielov kvót najchudobnejších a najmenších štátov, vysvetľuje dokument.

“Vítame pokrok v dobrovoľnom prerozdeľovaní špeciálnych práv čerpania z krajín so silným vonkajším postavením v prospech krajín, ktoré to najviac potrebujú, ako aj rozhodnutie MMF zriadiť trustový fond na zabezpečenie stability a udržateľnosti. Tešíme sa na skorý začiatok práce fondu,“ píše sa vo vyhlásení.

O Rozvojovej banke pre nové rozvinuté krajiny

Strany podporili zahrnutie rozvojových aj rozvinutých krajín do počtu účastníkov v Novej rozvojovej banke (NDB). „Vítame rozhodnutie o prijatí štyroch nových členov do NDB a tešíme sa na ďalšie postupné a vyvážené, z hľadiska geografického zastúpenia, rozširovanie členstva o vyspelé aj rozvojové krajiny, s cieľom posilniť medzinárodný vplyv NDB. , čím sa zvyšuje zastúpenie a váha rozvíjajúceho sa trhu hlasových služieb a rozvinutých krajín v globálnom riadení,“ píše sa v dokumente.

Ako povedal na summite BRICS prezident NDB Marcus Troijo, táto finančná inštitúcia za celé obdobie svojho fungovania schválila viac ako 80 projektov v celkovej hodnote 30 miliárd dolárov. V roku 2021 bolo schválené prijatie štyroch nových krajín do BRICS New Development Bank: Spojené arabské emiráty (SAE), Uruguaj, Bangladéš a Egypt.

Novú rozvojovú banku založili krajiny BRICS na základe medzivládnej dohody podpísanej na VI. summite BRICS vo Fortaleze v júli 2014. Účelom činnosti banky je financovanie infraštruktúrnych projektov a projektov trvalo udržateľného rozvoja v krajinách BRICS a rozvojových krajinách. Banka už v minulosti získala medzinárodné úverové ratingy na úrovni „АА+“ od Fitch Ratings a S&P Global Ratings, ktoré umožňujú efektívne prilákať dlhodobé financovanie na medzinárodných a miestnych kapitálových trhoch.

O umelej inteligencii

Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika sú znepokojené etickými dilemami spojenými s umelou inteligenciou. “Vyjadrujeme znepokojenie nad rizikami a etickými dilemami spojenými s umelou inteligenciou, ako sú najmä súkromie, manipulácia, zaujatosť, interakcia medzi človekom a robotom, zamestnanosť, dôsledky a singularity,” uvádza sa vo vyhlásení. Vedúci predstavitelia vyzvali krajiny BRICS, aby spolupracovali na riešení týchto problémov, zdieľali najlepšie postupy, vykonali porovnávacie štúdie s cieľom vyvinúť spoločný prístup k riadeniu, ktorý bude viesť krajiny BRICS k etickému a zodpovednému využívaniu umelej inteligencie, čo prispeje k rozvoju AI. technológií.

Krajiny G-5 berú na vedomie skutočnosť, že prelomy v aplikácii digitálnych technológií, ako sú veľké dáta a umelá inteligencia, môžu zohrávať dôležitú úlohu pri dosahovaní trvalo udržateľného rozvoja. “Oslavujeme usporiadanie Fóra BRICS o veľkých dátach pre trvalo udržateľný rozvoj. Podporujeme výmenu informácií a technickú spoluprácu v oblasti AI technológií,” píše sa v deklarácii.

Vedúci predstavitelia členských štátov BRICS poukázali na potrebu spolupráce v záujme budovania dôvery a bezpečnosti, ako aj transparentnosti a zodpovednosti pri vývoji spoľahlivej AI s cieľom maximalizovať jej potenciál v prospech spoločnosti a ľudstva ako celku, s osobitným zameraním na marginalizované a zraniteľné skupiny obyvateľstva.

O investíciách do infraštruktúry

Členovia združenia veria, že investície do infraštruktúry zohrávajú kľúčovú úlohu v trvalo udržateľnom rozvoji. “Uvedomujeme si kľúčovú úlohu investícií do infraštruktúry pri podpore trvalo udržateľného rozvoja. Opätovne potvrdzujeme naše chápanie skutočnosti, že verejno-súkromné ​​partnerstvá (PPP) sú účinným mechanizmom na zapojenie súkromného sektora, aby odstránil medzery v infraštruktúre a zvýšil aktíva infraštruktúry,” vyhlásenie hovorí.

Strany schválili technickú správu o PPP pre trvalo udržateľný rozvoj a uvítali výmenu osvedčených postupov a skúseností. Lídri BRICS tiež vyzvali na ďalší rozvoj spolupráce v oblasti investícií do infraštruktúry a PPP. „Tešíme sa na obnovenie pracovných konzultácií s Novou rozvojovou bankou (NDB) a pracovnou skupinou BRICS pre PPP a infraštruktúru na Jednotnej (integrovanej) digitálnej platforme BRICS pre investičné projekty v oblasti infraštruktúry a vyzývame na zintenzívnenie práce v tejto oblasti. “, píše sa v dokumente.

Okrem toho vedúci predstavitelia upozornili na dôležitosť pokračovania v práci v rámci existujúcich pracovných mechanizmov vrátane informačnej bezpečnosti vo finančnom sektore, činnosti pracovnej skupiny centrálnych bánk BRICS pre spoluprácu v platobnom sektore ako platformy na výmenu skúsenosti a znalosti. Bol deklarovaný aj záväzok posilniť spoluprácu v rámci BRICS s cieľom posilniť aktivity Partnerstva BRICS pre novú priemyselnú revolúciu (PartNIR) a spoločne vytvárať príležitosti pre rozvoj. Strany deklarovali svoju podporu relevantným projektom na štúdium mechanizmov spolupráce s NDB a inými finančnými inštitúciami založenými na trhových princípoch.

Osobitná pozornosť je v dokumente venovaná významu startupových podujatí BRICS, vrátane BRICS Innovation Launch Site a BRICS Startup Forum, zameraných na rozvoj obchodných kontaktov, spolupráce a mentoringu.

Lídri BRICS zaznamenali pokrok v spolupráci v oblasti vedy, techniky a inovácií (STI) a vyzvali na ďalšiu prácu na návrhoch súvisiacich s polycentrickou sieťou BRICS v oblasti transferu technológií, inovačnou sieťou iBRICS, spoločnými výskumnými projektmi, napr. hlavné projekty, Fórum mladých vedcov BRICS a súťaž „Mladí inovátori krajín BRICS“. Deklarácia víta rozhodnutie usporiadať v roku 2022 Digitálne fórum BRICS.

O energiách

Účastníci summitu zdôraznili dôležitosť zabezpečenia univerzálneho prístupu k lacným, spoľahlivým, udržateľným a moderným zdrojom energie. “Uznávame základnú úlohu energetickej bezpečnosti pri dosahovaní cieľov trvalo udržateľného rozvoja. Uvedomujeme si, že transformácia energie je v každej krajine jedinečná vzhľadom na národné podmienky, a preto zdôrazňujeme prvoradý význam zabezpečenia prístupu k lacným, spoľahlivým, udržateľným a moderným zdrojom energie pre všetkých.” v súlade s cieľom trvalo udržateľného rozvoja 7,“ píše sa v deklarácii.

Lídri BRICS privítali preskúmanie energetickej technológie BRICS 2022 a vyjadrili podporu spoločnému výskumu a technickej spolupráci v rámci platformy BRICS pre energetický výskum, ako aj usporiadaniu samitu BRICS Youth Energy a ďalších relevantných podujatí.

O obchodných obmedzeniach

BRICS sa postavila proti obchodným bariéram a diskriminácii pod zámienkou zelenej agendy. “Sme proti zeleným obchodným bariéram a opätovne potvrdzujeme náš záväzok rozvíjať koordináciu v týchto otázkach. Zdôrazňujeme, že všetky opatrenia na boj proti klimatickým zmenám a strate biodiverzity musia byť formulované, prijaté a implementované v úplnom súlade s dohodami WTO a nemali by byť prostriedkom svojvoľnosti.” a neodôvodnená diskriminácia alebo skryté obmedzovanie medzinárodného obchodu a nesmie vytvárať zbytočné prekážky pre medzinárodný obchod.

Lídri BRICS tiež vyjadrili obavy z akýchkoľvek diskriminačných opatrení, ktoré narúšajú medzinárodný obchod, môžu viesť k novým obchodným sporom a presunúť bremeno riešenia klimatických zmien na iných obchodných partnerov, rozvojové krajiny a členov BRICS.

Deklarácia tiež poukázala na kľúčovú úlohu mikro, malých a stredných podnikov (MSME) v ekonomikách krajín BRICS a dôležitosť ich účasti vo výrobných sieťach a hodnotových reťazcoch. Strany vyzvali na prehĺbenie spolupráce v otázkach hospodárskej súťaže medzi krajinami BRICS a vytvorenie podmienok pre spravodlivú súťaž pre medzinárodnú obchodnú a hospodársku spoluprácu.

Podporili tiež rozvoj spolupráce v oblasti duševného vlastníctva a zintenzívnenie výmen a vzájomného učenia sa o systéme práv duševného vlastníctva, „očakávajúc praktickejšie výsledky v oblastiach, ako sú patenty, ochranné známky a priemyselný dizajn“.

O bezpečnosti potravín

Krajiny BRICS majú v úmysle stimulovať rozvoj poľnohospodárstva s cieľom zabezpečiť potravinovú bezpečnosť „päťky“ a sveta ako celku. „Vzhľadom na to, že krajiny BRICS produkujú približne 1/3 svetových potravín, zdôrazňujeme záväzok k ďalšej spolupráci v oblasti poľnohospodárstva a zintenzívneniu trvalo udržateľného rozvoja poľnohospodárstva a vidieckych oblastí krajín BRICS s cieľom zabezpečiť potravinovú bezpečnosť našich krajín a sveta ako celku,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Vedúci predstavitelia poukázali na strategický význam poľnohospodárskych vstupov, najmä hnojív, pre globálnu potravinovú bezpečnosť. “Opakujeme dôležitosť implementácie Akčného plánu poľnohospodárskej spolupráce BRICS na roky 2021-2024 a vítame stratégiu spolupráce BRICS pre potravinovú bezpečnosť,” uvádza sa vo vyhlásení.

O cestovnom ruchu

Vedúci predstavitelia združenia majú v úmysle zintenzívniť spoluprácu v oblasti cestovného ruchu.

„Uvedomujeme si naliehavú potrebu oživenia odvetvia cestovného ruchu a dôležitosť zvýšenia vzájomných tokov cestovného ruchu a budeme pracovať na ďalšom posilňovaní aliancie zeleného cestovného ruchu BRICS s cieľom prijať opatrenia, ktoré môžu pomôcť zvýšiť odolnosť, udržateľnosť a inkluzívnosť sektor cestovného ruchu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

O zbraniach

BRICS presadzovalo posilnenie systému zmlúv a dohôd v oblasti kontroly zbrojenia, odzbrojenia a nešírenia zbraní. „Vyzývame na pokračovanie úsilia o posilnenie systému zmlúv a dohôd v oblasti kontroly zbrojenia, odzbrojenia a nešírenia zbraní a zachovanie jeho celistvosti v záujme zachovania globálnej stability, medzinárodného mieru a bezpečnosti a tiež zdôrazňujeme potrebu zachovania efektívnosť, účinnosť a konsenzus príslušných multilaterálnych mechanizmov v oblasti odzbrojovania, nešírenia a kontroly zbrojenia,“ píše sa vo vyhlásení.

„Opätovne potvrdzujeme náš záväzok voči svetu bez jadrových zbraní a zdôrazňujeme náš pevný záväzok a podporu pre prácu na jadrovom odzbrojení na zasadnutí Konferencie o odzbrojení v roku 2022,“ uvádza sa v dokumente.

Zmluvné strany považujú za potrebné vytvoriť účinný overovací mechanizmus Dohovoru o zákaze vývoja, výroby a hromadenia zásob bakteriologických (biologických) a toxínových zbraní ao ich zničení (BTWC). „Zdôrazňujeme potrebu dodržiavať a posilňovať BTWC, a to aj prostredníctvom prijatia právne záväzného protokolu k dohovoru, ktorý poskytne najmä účinný overovací mechanizmus,“ uvádza sa v dokumente.

O vesmíre

Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika sa vyslovili za zabránenie pretekom v zbrojení vo vesmíre.

„Opätovne podporujeme zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti vesmírnych aktivít a predchádzanie pretekom v zbrojení vo vesmíre (PAROS – poznámka TASS) a umiestňovaniu zbraní vo vesmíre, a to aj prostredníctvom rokovaní o prijatí vhodného právne záväzného nariadenia. multilaterálny nástroj v oblasti PAROS,“ uvádza sa vo vyhlásení.

O prevencii a odstraňovaní mimoriadnych udalostí

Deklarácia tiež zdôraznila dôležitosť výmen a dialógov medzi rezortmi krajín BRICS o likvidácii a prevencii mimoriadnych situácií.

Lídri podporujú „spoluprácu v kľúčových oblastiach vrátane komplexných kapacít v oblasti znižovania katastrof, infraštruktúry odolnej voči katastrofám, pohotovostných služieb a reakcie na núdzové situácie s cieľom zlepšiť globálnu a regionálnu reakciu na katastrofy“.

O boji proti terorizmu