Príhovor hlavy štátu Kassym-Žomarta Kemeleviča Tokajeva k ľudu Kazachstanu “Ekonomický kurz spravodlivého Kazachstanu”
ASTANA – Bolo zverejnené plné znenie príhovoru hlavy štátu Kassym-Žomarta Kemelevča Tokajeva ľudu Kazachstanu.
Drahí krajania!
Vážení poslanci a členovia vlády!
V súlade s článkom 59 Ústavy Kazašskej republiky vyhlasujem druhú schôdzu parlamentu VIII. volebného obdobia za otvorenú.
Vážení poslanci!
Blahoželám všetkým k otvoreniu riadneho zasadnutia a prajem vám veľa úspechov vo vašej zodpovednej činnosti!
Po jarných voľbách sa počet strán v parlamente zvýšil a zloženie poslancov sa výrazne zmenilo. Frakcie politických strán a poslanci s jedným mandátom sa aktívne zapojili do práce, iniciovali mnohé dôležité návrhy zákonov a nastolili dôležité otázky rozvoja krajiny.
Poslanci vykonali veľa práce aj v letnom období. Len za dva mesiace navštívili viac ako 1 200 osád, stretli sa s voličmi a oboznámili sa so situáciou v teréne. Vyjadrujem všetkým úprimnú vďaku za ich plodnú prácu. Verím, že počas nového zasadnutia bude tempo práce ešte rýchlejšie.
Drahí krajania!
Ako viete, na úvod zasadnutia parlamentu každoročne prednášam svoj Príhovor k národu. A to sa už stalo dobrou tradíciou s osobitným významom.
Práve v tomto čase a na tomto mieste sa stretávajú predstavitelia všetkých zložiek moci. Načrtávajú sa kľúčové smery práce na strednodobé obdobie, dávajú sa konkrétne pokyny, stanovujú sa nové úlohy. Parlament, vláda a ostatné oprávnené orgány dostávajú nový impulz vo svojej práci. Stručne povedané, toto podujatie zohráva dôležitú úlohu v koordinovanej a efektívnej činnosti celého štátneho aparátu.
K dnešnému dňu sa väčšina mojich iniciatív zaviedla do praxe a viaceré z nich sa práve realizujú. V tejto súvislosti by som rád spomenul niektoré opatrenia, ktoré mali priamy vplyv na kvalitu života občanov.
Napríklad platy učiteľov sa od roku 2020 zdvojnásobili. Výrazne sa zvýšili aj platy lekárov a ich príjmy sú teraz výrazne vyššie ako priemerné platy v krajine. Občania dostali možnosť využiť časť svojich dôchodkových úspor. Toto opatrenie malo priaznivý vplyv na blahobyt približne jedného milióna ľudí, ktorým umožnilo vyriešiť ich problémy s bývaním. V rámci projektu “Komfortná škola” by sa malo postaviť približne 400 škôl. Vo vidieckych oblastiach sa budovalo viac ako 300 zdravotníckych zariadení. Začal sa realizovať projekt “Národný fond pre deti”, v rámci ktorého začnú od nového roka plynúť finančné prostriedky na detské účty. Do vlastníctva štátu sa vrátilo osem miliónov hektárov nevyužívanej alebo nezákonne pridelenej pôdy.
Vymenoval som len časť iniciatív, ktoré sa už zaviedli do praxe. Urobilo sa veľa práce a bude sa v nej pokračovať.
Ako viete, od minulého roka sa v krajine uskutočňujú rozsiahle politické reformy. Len za rok a pol sa uskutočnili radikálne zmeny. Boli ste ich svedkami a aktívne ste sa podieľali na realizácii reforiem.
Prijaté opatrenia umožnili zabezpečiť optimálnu rovnováhu medzi jednotlivými zložkami moci. Krajina prešla na model prezidentskej republiky so silným parlamentom. Tak sa ešte viac upevnil vzorec “silný prezident – vplyvný parlament – zodpovedná vláda”. Musíme zaviesť do praxe zásady “počúvajúceho štátu” a osobitnú úlohu tu zohráva parlament.
V oblasti ochrany ľudských práv sa urobili dôležité kroky. Rozsiahla práca sa vykonáva na zabezpečení právneho štátu a spravodlivosti. Rozšírili sa možnosti účasti občanov na rozhodovaní štátu. Politická kultúra spoločnosti dosiahla kvalitatívne novú úroveň.
Aby sme sa však stali skutočne rozvinutou krajinou, musíme spojiť politické reformy s hlbokou a komplexnou sociálno-ekonomickou transformáciou.
Napriek zložitej geopolitickej situácii si naša krajina udržiava pozitívnu dynamiku vo všetkých kľúčových ukazovateľoch hospodárskeho rozvoja. V minulom roku dosiahol HDP Kazachstanu 104 biliónov tenge. Pritiahol rekordných 28 miliárd dolárov priamych zahraničných investícií. Obrat zahraničného obchodu tiež dosiahol rekordnú úroveň – 136 miliárd dolárov, z čoho 84 miliárd dolárov predstavoval vývoz. Pilier stability našej ekonomiky – zahraničné rezervy – sa priblížil k 100 miliardám dolárov.
Ani väčšina štátov však nestojí na mieste. Globálne hospodárstvo a medzinárodná deľba práce dnes prechádzajú zásadnými zmenami. Technologické preteky naberajú na obrátkach a konkurencia o zdroje sa všade zintenzívňuje. Problémy klimatických zmien, potravinovej bezpečnosti a udržateľného demografického rozvoja sa stali vysoko aktuálnymi. Ľudstvo skrátka vstúpilo do ďalšej éry bezprecedentných výziev a zásadných zmien.
V takomto dôležitom období máme všetky možnosti na silný hospodársky prelom. Na tento účel musíme postupne, ale pevne a rozhodne prejsť na nový hospodársky model, ktorý nebude vedený abstraktnými úspechmi, ale skutočným zlepšením života občanov.
Určujúcimi princípmi nového hospodárskeho kurzu krajiny budú spravodlivosť, inkluzívnosť a pragmatizmus.
Nová paradigma hospodárskeho rozvoja Kazachstanu bude založená na efektívnom využívaní našich konkurenčných výhod, ako aj na uvoľnení potenciálu všetkých kľúčových výrobných faktorov – práce, kapitálu, zdrojov a technológií.
V rámci novej hospodárskej politiky upustíme od stanovovania dlhodobých efemérnych cieľov. Všetky úlohy uvedené v tejto adrese by sa mali vyriešiť do troch rokov a pre tie najťažšie sa stanovia ďalšie konkrétne termíny.
Teraz predstavím hlavné obrysy pripravovaných štrukturálnych hospodárskych reforiem.
V súčasnom štádiu je najdôležitejšou úlohou vytvoriť pevný priemyselný rámec krajiny a zabezpečiť hospodársku sebestačnosť. Hlavný dôraz by sa preto mal klásť na urýchlený rozvoj výrobného sektora.
Musíme realizovať niekoľko pre našu krajinu skutočne významných projektov. Úloha diverzifikácie hospodárstva sa stáva ešte naliehavejšou a aktuálnejšou. Mali by sme sa zamerať na také oblasti, ako je hĺbkové spracovanie kovov, ropa, plyn a uhlíková chémia, ťažké strojárstvo, konverzia a obohacovanie uránu, výroba automobilových komponentov a hnojív. Inými slovami, musíme vytvoriť klastre spracovania s vysokou pridanou hodnotou.
Je potrebné využiť potenciál našej krajiny v oblasti cestovného ruchu. Rovnaké prelomové projekty by sa mali realizovať aj v sektore cestovného ruchu. Žiaľ, v tomto dôležitom odvetví sme zatiaľ nedosiahli žiadne výrazné úspechy a zaostávame za ostatnými krajinami.
Vo všeobecnosti potrebujeme konkrétny zoznam aspoň 15 veľkých projektov. Nesmieme opakovať chyby z minulosti. Je potrebné definovať účinné podporné opatrenia a konkrétne termíny realizácie. Do realizácie týchto projektov by sa mali aktívne zapojiť zahraniční investori aj domáci podnikatelia. Je dôležité maximálne využiť naše suroviny, našich zamestnancov a tovar, teda všetko, čo sa nazýva domácou hodnotou.
Prostredníctvom novej priemyselnej politiky budeme musieť prejsť na kvalitatívne iný model rozvoja.
Štát by mal spolu s veľkými podnikmi “uzavrieť” výrobný cyklus v krajine. To si bude vyžadovať uplatnenie regulačných aj stimulačných mechanizmov. Výrobný priemysel musí dostávať suroviny v dostatočnom množstve a za primerané ceny.
Dôležité je tiež zvýšiť objem domáceho tovaru v regulovanom obstarávaní a naplno spustiť systém ofteik. Podiel odberových zmlúv s domácimi výrobcami by sa mal zvýšiť aspoň na 10 %. Ide o 2 bilióny tenge ročne.
Minulý rok som dal pokyn na zavedenie kvalitatívne nového systému verejného obstarávania, aby sa odstránili problémy súčasného systému: dlhé lehoty, nekonečné odvolania, netransparentnosť. Vláda pripravila nový zákon. Mal by podporiť racionálne a zodpovedné využívanie rozpočtových prostriedkov.
Na druhej strane by nový systém mal ďalej podporovať domáce podnikanie a hlavne promptne riešiť naliehavé problémy s pomocou rozpočtových prostriedkov.
Zjednoduší a skráti proces verejného obstarávania, zabezpečí princíp uprednostňovania kvality pred cenou, t. j. postaví účinnú bariéru proti dumpingu, a plne automatizuje postupy. Prvýkrát sa do verejného obstarávania zavedú nástroje na výstavbu na kľúč. Transparentnosť by sa mala zabezpečiť prostredníctvom nového mechanizmu vybavovania sťažností a zavedením inštitútu verejného dohľadu. V dôsledku toho by mal podiel kazašského obsahu v regulovanom verejnom obstarávaní do troch rokov presiahnuť minimálne 60 %.
Mnohé krajiny v súčasnosti aktívne uplatňujú opatrenia na ochranu domáceho trhu. Dokonca aj rozvinuté krajiny prešli na protekcionistickú priemyselnú politiku. V Kazachstane sa však podľa klasifikácie WTO úroveň ochrany domáceho trhu považuje za nízku a uplatňuje sa len 128 netarifných opatrení. Preto potrebujeme nové, odvážne prístupy v obchodnej politike.
Štát je povinný chrániť domácich výrobcov. Nie je to signál na uzavretie našej ekonomiky pred vonkajším svetom: mala by zostať otvorená, ale s prihliadnutím na záujmy národných podnikov.
Je známe, že Kazachstan má dobre rozvinutý ťažobný priemysel. Tento sektor je spoľahlivým zdrojom rastu národného hospodárstva. Tak by to malo zostať aj naďalej.
Na svetovom trhu dosiahli ceny väčšiny druhov kovov historické maximá. Zároveň v poslednom čase rastie nespokojnosť občanov žijúcich v okolí veľkých výrobných zariadení. Sťažujú sa na zhoršovanie životného prostredia a poškodzovanie svojho zdravia. Čoraz častejšie dochádza k úrazom a úmrtiam pracovníkov pri práci. Vláda musí prijať rozhodné opatrenia na zlepšenie technologických a environmentálnych podmienok a systému ochrany zdravia v podnikoch. Najväčšie priemyselné výrobné podniky by mali každých päť rokov prejsť technologickým a environmentálnym auditom. Táto podmienka sa vzťahuje aj na infraštruktúrne podniky.
Geologický prieskum si vyžaduje osobitnú pozornosť. V roku 2018 boli prijaté nové právne predpisy o riadení banského sektora s cieľom doplniť základňu nerastných surovín. Nefungovala však v plnom rozsahu. V dôsledku toho v našej krajine bohatej na nerastné suroviny už dlho nedošlo k žiadnym významným geologickým objavom. Túto situáciu je potrebné urýchlene zmeniť.
Musíme čo najskôr zmodernizovať systém riadenia banského sektora.
Vo väčšine krajín sú hlavnou hnacou silou tohto odvetvia súkromné spoločnosti. Prilákanie veľkých súkromných investícií bude preto rozhodujúce pre uvoľnenie potenciálu tohto odvetvia. To si vyžaduje pružné regulačné a daňové prostredie. Prednostné práva na využívanie podložia by mali mať investori, ktorí vykonávajú geologický prieskum na vlastné náklady. Skrátiť čas a postupy schvaľovania projektov na polovicu zavedením komplexnej štátnej expertízy a úplnou digitalizáciou procesu.
Úlohou vlády je do roku 2026 zvýšiť plochu geologického a geofyzikálneho prieskumu zo súčasného jeden a pol milióna na minimálne 2 milióny 200 tisíc kilometrov štvorcových.
Jednou z prioritných úloh by mal byť rozvoj ložísk vzácnych kovov a kovov vzácnych zemín, ktoré sa v podstate zmenili na “novú ropu”. Krajiny, ktoré budú schopné využiť svoj potenciál v tejto oblasti, určia vektor technologického pokroku celého sveta.
Do konca tohto roka musíme vypracovať komplexnú víziu rozvoja tohto odvetvia. Na podporu spracovateľského priemyslu by mali byť zahraniční a domáci investori oslobodení od platenia daní a iných povinných platieb počas prvých troch rokov. Ide o zásadný bod, ktorý by mal dať výrobnému priemyslu vážny impulz.
Ďalšou dôležitou otázkou je plné posilnenie obranného priemyslu, ktorý vo vyspelých krajinách zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní národnej bezpečnosti.
Do konca tohto roka by sme mali vypracovať komplexnú víziu rozvoja tohto odvetvia.
S cieľom podporiť výrobný priemysel by mali byť zahraniční a domáci investori oslobodení od platenia daní a iných povinných platieb počas prvých troch rokov. Ide o zásadný bod, ktorý by mal dať výrobnému priemyslu vážny impulz.
Ďalšou dôležitou otázkou je plné posilnenie obranného priemyslu, ktorý vo vyspelých krajinách zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní národnej bezpečnosti.
Najdôležitejšou úlohou je vytvoriť výrobný cyklus s vysokým stupňom lokalizácie, aby sa znížila závislosť od dovážaných dodávok. Naša armáda musí byť vybavená špičkovými zbraňami a vojenskou technikou vrátane obrnených vozidiel, bezpilotných lietadiel a moderných ručných zbraní. Je potrebné posilniť výrobné kapacity na rýchle opravy techniky, posilniť podporu domácich podnikov. Máme vhodnú materiálno-technickú základňu, kompetencie a personál. Potrebujú objednávky od príslušných rezortov. Mali by sme pokračovať v práci na transfere moderných technológií a lokalizácii nových výrobných zariadení. Mechanizmom priamej finančnej podpory domácich podnikov bude osobitný fond rozvoja obranného priemyslu.
Stojíme pred ďalšou výzvou – dosiahnuť skutočný prelom v agropriemyselnom komplexe. Potenciál domáceho poľnohospodárskeho priemyslu je obrovský, ale stále sa nám nedarí naplno využiť jeho možnosti.
V Kazachstane sú obrovské trhy, ktoré potrebujú kvalitné potravinárske výrobky. Strategickým cieľom našej krajiny je stať sa jedným z popredných poľnohospodárskych centier euroázijského kontinentu. To nie je možné bez postupného prechodu od prvovýroby k výrobe produktov s vyššou pridanou hodnotou. Cieľom je do troch rokov zvýšiť podiel spracovaných výrobkov v agropriemyselnom komplexe na 70 %. To si bude vyžadovať revíziu daňovej politiky, ktorá by mala stimulovať spracovanie.
Na kvalitatívny skok v tomto odvetví je potrebná kritická masa veľkých hráčov. Na udržanie vlastných trhov a zvýšenie vývozu je potrebné mať podniky schopné zabezpečiť rozsah, kvalitu a pravidelnosť dodávok. Preto je potrebné stimulovať konsolidáciu domácich agrofiriem, ako aj aktívne zapojiť nadnárodné korporácie za vzájomne výhodných podmienok.
Prioritou by mali byť oblasti, ktoré sú pre nás perspektívne: hĺbkové spracovanie mäsa, mlieka a obilia a rozvoj priemyselného skleníkového hospodárstva. Zároveň by sme nemali zabúdať na potenciál domácich poľnohospodárskych podnikov. Ilustratívny je tu príklad Severokazašskej oblasti, kde sa buduje viac ako 100 veľkých mliekarenských fariem. Profesionalita agrárnikov a dostupnosť krmovinovej základne v kombinácii s uplatňovaním kalibrovaných nástrojov štátnej podpory prinášajú dobré výsledky
Moderné poľnohospodárstvo je priemysel založený na špičkových technológiách. Pôda a podnebie už nie sú rozhodujúcim faktorom úspechu agrárnikov, do popredia sa dostali inovatívne riešenia. Bez modernej vedy bude situácia v tomto odvetví nielen stagnovať, ale sa aj zhoršovať.
Mali by sa prijať opatrenia na rozvoj agrovedy a predovšetkým jej praktického využitia v poľnohospodárstve. Národné centrum agrárneho výskumu a vzdelávania by sa malo transformovať na vertikálne integrované agrotechnologické centrum.
Je tiež potrebné nadviazať plnohodnotnú vedeckú a praktickú spoluprácu s uznávanými zahraničnými agrobiologickými pracoviskami. Budeme podporovať súkromné vedecko-technické iniciatívy a prispôsobovať vzdelávacie programy potrebám poľnohospodárskeho sektora.
V rastlinnej výrobe sú potrebné vážne reformy. Je potrebné diverzifikovať plodiny, zvýšiť plochu vysoko výnosných plodín a obmedziť pestovanie plodín náročných na vodu a monokultúr. Je potrebné zamerať sa na poskytovanie domácich osív poľnohospodárom, šľachtenie a pestovanie nových produktívnych odrôd.
Je dôležité vyriešiť problém nadmernej regulácie cien, ktorá vážne brzdí rozvoj agropriemyselného komplexu.
Potravinárska zmluvná korporácia by mala zohrávať aktívnejšiu stabilizačnú úlohu. V prípade potreby bude zasahovať, a tak obmedzovať rast cien. Potravinová zmluvná korporácia by mala pomáhať súkromnému trhu pri vytváraní plnohodnotnej siete výroby, skladovania a predaja poľnohospodárskych výrobkov.
Séria havárií v tepelných elektrárňach minulú zimu výrazne poukázala na problémy opotrebovanej infraštruktúry, ktoré sa hromadia už roky. Zastaraná infraštruktúra má priamy vplyv na sociálny blahobyt občanov aj na tempo industrializácie našej krajiny. Je zrejmé, že bez modernizácie infraštruktúry nie je možné zaviesť nový hospodársky model. V pláne infraštruktúry, ktorý vypracúva vláda, je dôležité identifikovať všetky problémy v tomto sektore a načrtnúť spôsoby nápravy situácie.
Je potrebné riešiť aj otázku energetickej bezpečnosti. V tejto oblasti by sme sa mali v čo najväčšej miere spoliehať na vlastné zdroje.
Kľúčová úloha pripadá sektoru elektrickej energie. V nasledujúcich piatich rokoch budú uvedené do prevádzky nové energetické kapacity s výkonom najmenej 14 gigawattov. Už tento rok sa dokončuje rekonštrukcia prvého bloku Ekibastuzskej elektrárne GRES-1. Elektráreň bude prevádzkovať všetkých 8 blokov, čo sa doteraz nikdy nestalo. Realizuje sa projekt rozšírenia GRES-2, začína sa projekt výstavby GRES-3.
Kazachstan by v zásade nemal dovážať elektrinu a byť závislý od susedných krajín. To, čo sa deje teraz, je neprijateľné zo všetkých hľadísk, predovšetkým z hľadiska bezpečnosti štátu.
Realizácia projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie bude samozrejme pokračovať. Osobitnú pozornosť si zaslúži rozvoj vodných elektrární.
Zásobovanie energiou, teplom a vodou predstavuje jeden technologicky prepojený systém.Malo by sa k nemu pristupovať ako k samostatnému dôležitému odvetviu hospodárstva. Súčasný prístup sa do značnej miery vyčerpal.V súčasnosti sú potrebné nové riešenia.
Mala by sa prehodnotiť tarifná politika, zaviesť nové metódy stanovovania taríf a zvýšiť investičná príťažlivosť odvetvia. Pre všetky prirodzené monopoly by sa mali zaviesť primerané trhové tarify na obdobie 5 až 7 rokov. Garantovaná dlhodobá tarifa umožní plánovať investície a bude pôsobiť ako “pevná” záruka pri získavaní úverových prostriedkov.
Zároveň by sa mala výrazne zvýšiť zodpovednosť monopolistov. Zavedú sa digitálne kontrolné nástroje a rozšíri sa prístup občanov k informáciám o plnení odhadov taríf a investičných programov.
Na programe je aj ďalšia plynofikácia krajiny.
Rozširovanie trhovej základne zdrojov plynu je prioritnou úlohou vlády a národnej plynárenskej spoločnosti. Je potrebné urýchliť výstavbu nových závodov na spracovanie plynu, ako aj plné zapojenie existujúcich spracovateľských kapacít do obratu.
Naše ropné a plynové giganty – Tengiz, Kašagan, Karačaganak – musia byť spoľahlivými dodávateľmi cenovo dostupného plynu. Dôležité je tiež prilákať investície do prieskumu a rozvoja nových ložísk plynu.
Elektrina, teplo a voda sú základnými potrebami pre pohodlný život. S ich používaním by sa malo zaobchádzať zodpovedne a obozretne.Tento prístup by mal byť základom novej kultúry domácností v našej krajine. Týka sa to nielen domácností, ale aj všetkých účastníkov hospodárskych vzťahov.Plytvanie spotrebou už nie je prípustným luxusom. Vláda musí radikálne prehodnotiť súčasnú politiku energetickej efektívnosti v súlade s normami OECD.
Postupne by sa mali zaviesť jasné regulačné požiadavky na energetickú účinnosť a šetrenie zdrojov vo všeobecnosti.Cieľom je znížiť kľúčové ukazovatele spotreby energie a energetickej náročnosti do roku 2029 aspoň o 15 %.
Mali by sme klásť dôraz na rozvoj ekologického hospodárstva. Je zrejmé, že z dlhodobého hľadiska je globálny prechod na čistú energiu nevyhnutný. Podľa medzinárodných analytikov sa už približne tretina globálnych kapitálových investícií realizuje v projektoch obnoviteľných zdrojov energie.
Kazachstan tiež urobil veľa práce, keď prijal nový environmentálny kódex a stratégiu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2060. Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na celkovej výrobe sa za posledných päť rokov zvýšil na takmer 5 %.
Do roku 2027 sa uvedie do prevádzky ďalších 1,4 gigawattov kapacity. Štruktúra energetickej bilancie krajiny sa nevyhnutne zmení. Preto je potrebné zlepšiť prístupy k riadeniu celého energetického odvetvia: od výroby až po predaj.
Je potrebné rozvíjať výrobu vodíka.
Rozširovanie výrobných zariadení je základom pre transfer technológií a lokalizáciu výroby v energetike, vytvorenie batériového priemyslu. Je dobré, že máme dostatok surovín.
Nové riešenia sú potrebné v oblasti vytvárania vyrovnávacích kapacít a systémov skladovania energie.
Prechod na uhlíkovú neutralitu možno urýchliť obchodovaním s kvótami na emisie skleníkových plynov.
Vláda a podniky by mali pracovať na využití príležitostí v týchto oblastiach.
Prilákanie ekologických finančných prostriedkov je pre veľké ekonomiky čoraz dôležitejšie. Za posledných sedem rokov sa do zelených dlhopisov investovalo na celom svete viac ako dva a pol bilióna dolárov. Zásady ESG (environmentálne, sociálne a riadiace) sa v krátkom čase stali štandardnou praxou finančných organizácií. V tejto súvislosti by sa Medzinárodné finančné centrum Astana malo stať hlavnou platformou v našom regióne na prilákanie “zeleného” financovania.
Rozvoj jadrovej energie sa stal mimoriadne dôležitou hospodárskou a politickou otázkou. Viete, že existujú rôzne názory na účelnosť výstavby jadrovej elektrárne v našej krajine. Na jednej strane by Kazachstan ako najväčší producent uránu na svete mal mať vlastnú jadrovú výrobu. Niektorí odborníci sú za výstavbu elektrární s malými reaktormi. Na druhej strane mnohí občania a niektorí odborníci majú obavy o bezpečnosť jadrových elektrární. Je to pochopiteľné vzhľadom na hrozné dedičstvo semipalatinského jadrového testovacieho strediska.
Je potrebné pokračovať vo verejných vypočutiach a komplexnej širokej diskusii o tejto otázke.
V roku 2019 som vo svojej volebnej platforme sľúbil, že rozhodnutia o najdôležitejších strategických otázkach sa budú prijímať prostredníctvom referenda. Otázka, či postaviť alebo nepostaviť jadrovú elektráreň, je mimoriadne dôležitá a týka sa budúcnosti našej krajiny. Preto navrhujem, aby sa o nej konalo celoštátne referendum. O konkrétnom termíne rozhodneme neskôr.
Problém dostupnosti a kvality vodných zdrojov je naďalej aktuálny. Ak vezmeme do úvahy trend rastu počtu obyvateľov a hospodárskeho rastu, do roku 2040 môže deficit vody v Kazachstane dosiahnuť 12 až 15 miliárd kubických metrov.
Naša krajina je závislá od zdrojov cezhraničných vodných zdrojov. Rieky a kanály Eurázie sú spoločným prírodným bohatstvom, ktoré má spájať národy a ekonomiky. V tejto otázke musíme vždy nájsť porozumenie a vzájomne prospešný konsenzus s našimi susedmi a priateľmi. Preto je realizácia vyváženej vodnej politiky a riešenie otázok cezhraničného využívania vody najdôležitejšou úlohou vlády.
Poľnohospodári a priemyselníci potrebujú kvalitné analýzy a prognózy týkajúce sa vody. Týka sa to ročných zásob aj strednodobého výhľadu. Preto je potrebné plánovať v predstihu. Zároveň je dôležité rozumne zaobchádzať s vnútrozemskými vodnými zdrojmi. Proces zavádzania technológií šetriacich vodu je veľmi pomalý a neexistuje kultúra zodpovednej spotreby vody. Straty v poľnohospodárstve, ktoré je kľúčovým spotrebiteľom vody, dosahujú v niektorých regiónoch až 40 %. Skutočné opotrebovanie vodohospodárskych zariadení presahuje 60 %.
Na nápravu situácie sú potrebné čo najrozhodnejšie a najrýchlejšie opatrenia. V prvom rade by sa malo urýchliť zavádzanie moderných technológií šetriacich vodu – až 150 tisíc hektárov ročne. Je potrebné vyriešiť otázku akumulácie vody z topenia a strát pri jej presune, pretože ide o našu vnútornú rezervu. Na tento účel je potrebné vybudovať 20 nových nádrží a zrekonštruovať aspoň 15 existujúcich, zmodernizovať a zdigitalizovať aspoň 3 500 kilometrov kanálov. Cieľom je zabezpečiť do roku 2027 približne dva kilometre kubické vody navyše.
Zavedenie technológií na úsporu vody je veľmi dôležitou otázkou, ktorá si vyžaduje naliehavé opatrenia. Zároveň sa nezaobídeme bez novej tarifnej politiky adekvátnej súčasnej realite.
Zastaraná infraštruktúra funguje na hranici svojich možností. Vytvorenie novej infraštruktúry je úlohou trhu.
Nadnormatívna spotreba vody sa bude rovnať vyššej tarife. Jedným slovom, je potrebné šetriť vodou všetkými možnými spôsobmi. Zároveň by sa mal úplne odstrániť “čierny trh” s vodou.
Voda je obmedzený zdroj, jej dostupnosť je kľúčom k prežitiu poľnohospodárov. Preto budú porušenia v tejto oblasti prísne potláčané a trestané v plnom rozsahu zákona.
Vodné zdroje nie sú pre našu krajinu menej dôležité ako ropa, plyn alebo kovy. Som presvedčený, že za účinný rozvoj systému vodného hospodárstva by mala byť zodpovedná nezávislá agentúra.V tejto súvislosti bude zriadené ministerstvo vodných zdrojov a zavlažovania.V rámci ministerstva sa obnoví Národná hydrogeologická služba.
Reformuje sa celý systém vodného hospodárstva krajiny vrátane kľúčových spoločností “Kazvodkhoz”, “Nurinsk Group Water Supply” a ďalších. Vo všeobecnosti si celý sektor bude vyžadovať výrazné materiálne a najmä personálne posilnenie.
Rastúci nedostatok vody je spoločným problémom krajín Strednej Ázie. Racionálne využívanie vodných zdrojov sa spolu s energetikou a dopravou môže stať ďalším dôležitým prvkom nového modelu regionálnej spolupráce. Nariaďujem vláde, aby na tejto otázke komplexne spolupracovala so susednými krajinami.
Úplné využitie dopravného a logistického potenciálu má strategický význam. Sme svedkami formovania novej hospodárskej geografie sveta. Predpokladá sa, že obchodné toky z Číny do Európy, Ruska, Strednej Ázie a späť budú rýchlo rásť.
Kazachstan sa nachádza na križovatke ciest spájajúcich svetový sever a juh, západ a východ. To je naša vážna výhoda, ktorá nám otvára široké perspektívy.
Dopravný a logistický priemysel by sa mal stať jednou z lokomotív hospodárskeho rozvoja krajiny. V podmienkach aktívnej konkurencie budeme musieť urýchlene vyriešiť kľúčové problémy tohto odvetvia. V prvom rade by sme mali realizovať niekoľko veľkých železničných projektov, ako sú Dostyk-Moyinty, Bakhty-Ayagoz, Darbaza-Maktaaral a obchvat Almaty.
Kazachstan bude pokračovať v spolupráci s Ruskom a Čínou v oblasti dopravy.
Transkaspická trasa bude zohrávať dôležitú úlohu pri posilňovaní nášho tranzitného potenciálu. V strednodobom horizonte sa objem dopravy na tomto koridore môže zvýšiť päťnásobne. Na tento účel musíme spojiť úsilie s partnerskými krajinami – Čínou, Azerbajdžanom, Gruzínskom a Tureckom.
Je potrebné vybudovať nový “suchý prístav” na priechode Bachty, urýchliť výstavbu kontajnerového uzla v Aktau a rozšíriť prístavné zariadenia na Čiernom mori pozdĺž stredného koridoru. Výstavba kazašských terminálov v čínskom Siane a gruzínskom prístave Poti sa už začala. Ide o reálne príklady toho, ako sa dá čínsky megaprojekt “Pásmo a cesta” spojiť s našimi národnými iniciatívami.
Realizácia nášho dopravného potenciálu závisí od našich konštruktívnych a dobrých susedských vzťahov so všetkými okolitými krajinami bez výnimky vrátane Ruska, Číny a našich dobrých susedov v strednej a južnej Ázii.
Ďalej. Potrebujeme komplexný plán rozvoja námornej infraštruktúry, v ktorom by mal prístav Kuryk zohrávať samostatnú úlohu. Má sa stať plnohodnotným logistickým klastrom ako Aktau.
Nemenej dôležitý je medzinárodný koridor “Sever – Juh”, ktorý našej krajine umožní prístup k prístavom Perzského zálivu. Kapacita železničnej časti tejto trasy by sa mala postupne zdvojnásobiť. V prvom rade je potrebné začať modernizovať kazašský úsek železničnej trate Bolašak-Čeljabinsk.
Pre efektívnu integráciu do medzinárodných trás je dôležité poskytovať celý rad logistických služieb. Letiská Astana, Almaty, Šymkent a Aktobe by sa mali stať multimodálnymi centrami, ktoré poskytujú konkurencieschopné a kvalitné služby akumulácie a distribúcie nákladu.
Vo všeobecnosti si rozvoj tohto odvetvia bude vyžadovať primeranú tarifnú a regulačnú politiku a aktívne prilákanie súkromných investícií.
Je potrebné čo najskôr dokončiť transformáciu KTZ na plnohodnotnú dopravnú a logistickú spoločnosť.
Je tiež potrebné vyriešiť problémy v oblasti výstavby diaľnic. Ich kvalita neznesie kritiku. Neskorá a nekvalitná práca, vysoká miera korupcie, nízka konkurencia – to sú “generické choroby” tohto sektora. Do konca roka by sa preto mali prijať konkrétne opatrenia. Všetky bezohľadné spoločnosti budú brané na zodpovednosť v súlade so zákonom. Tejto otázke venujem osobitnú pozornosť. Musíme sprísniť kontrolu, prijať nové regulačné dokumenty.
Do roku 2029 sa má kvalitatívne zrekonštruovať viac ako štyritisíc kilometrov diaľnic.
Vo všeobecnosti by mal Kazachstan posilniť svoju pozíciu kľúčového tranzitného uzla v Eurázii a časom sa stať plnohodnotnou dopravnou a logistickou veľmocou. Dynamický rozvoj tejto sféry je strategickou úlohou. Podiel sektora dopravy a logistiky na štruktúre HDP by mal v najbližších troch rokoch dosiahnuť minimálne 9 % (v roku 2022 – 6,2 %). Na to je zásadne dôležité zabezpečiť efektívne riadenie odvetvia. Obnoviť by sa malo ministerstvo dopravy, ktoré sa bude podieľať aj na výstavbe cestnej infraštruktúry.
Viete, venujem osobitnú pozornosť otázkam digitalizácie a inovácií. Stojíme pred strategicky dôležitou úlohou – premeniť Kazachstan na IT krajinu.
V oblasti digitalizácie už máme úspechy – patríme medzi svetových lídrov v indexe rozvoja e-governmentu a fintech. Objem exportu domáceho IT priemyslu len za minulý rok vzrástol päťnásobne. Do konca tohto roka môže toto číslo dosiahnuť 500 miliónov dolárov. Ale to nie je limit.
Novou úlohou vlády je do roku 2026 zvýšiť export IT služieb na miliardu dolárov. Uľahčí to otvorenie spoločných podnikov s veľkými zahraničnými IT spoločnosťami. Vláda by mala k tejto otázke vypracovať podrobné návrhy.
V modernom svete je to „kreatívna produkcia“, založená na tvorivom potenciáli a intelektuálnom kapitále občanov, ktorá slúži ako zdroj pre rozvoj skutočne inkluzívnej ekonomiky. Kreatívna ekonomika sa navyše stáva hybnou silou rozvoja veľkých miest, ktoré priťahujú talentovaných, kreatívnych ľudí.
V Kazachstane tento sektor stále nie je rozvinutý. Podiel kreatívneho priemyslu na HDP nedosahuje ani 1 % a jeho podiel na štruktúre zamestnanosti je tiež mimoriadne nízky. Zároveň tu máme celú plejádu krajanov, ktorí sa vďaka svojmu talentu dočkali uznania aj na svetovej scéne.
Musíme vytvoriť všetky podmienky pre rozsiahly rozvoj kreatívnej ekonomiky v našej krajine. Vrátane právnych nástrojov na ochranu duševného vlastníctva. Toto je zásadne dôležitý bod. Duševné vlastníctvo je rovnaké vlastníctvo ako vybavenie alebo technológia.
Teraz sú centrá kreatívneho priemyslu sústredené v troch veľkých mestách (Astana, Almaty, Shymkent), regióny sú ponechané bez náležitej pozornosti. Toto treba opraviť. Lákadlá pre talenty – Centrá kreatívneho priemyslu – by mali byť v každom regionálnom centre, v každom väčšom meste. Účastníkom by sa tiež mala pomáhať pri komercializácii ich produktov. Osobitosti výrobného procesu subjektom kreatívneho priemyslu neumožňujú plne sa zapojiť do programov podpory podnikania a získať finančné prostriedky. Považujem za potrebné vypracovať samostatný balík opatrení na podporu „kreatívcov“.
Ďalej sa budem venovať rozvoju stredne veľkých podnikov. Opatrenia prijaté v posledných rokoch zabezpečili stabilný rast malých a veľkých podnikov. Tempo rozvoja stredných podnikov je však nedostatočné. Pre úspešný prechod na nový ekonomický model bude musieť byť zdvihnutý prakticky v „manuálnom režime“.
V prvom rade je potrebné odstrániť deformácie, ktoré brzdia stredné podniky. Nie je žiadnym tajomstvom, že jeho veľká časť, vyrastajúca, sa rozdelí, aby zostala v „pohodlnom“ segmente malých podnikov. Vláda by mala upraviť legislatívu, aby podporila konsolidáciu malých podnikov.
V krajine nie je toľko úspešných stredných podnikov, ktoré aktívne rozvíjajú trhy. Treba ich podporovať. Pre každý z nich je potrebné vypracovať konkrétny plán zameraný na zvýšenie príležitostí a rozšírenie výroby dvoj- až trojnásobne. Programy „Business Roadmap“ a „Economy of Simple Things“ by sa mali spojiť do komplexného programu na podporu malých a stredných podnikov.
Je dôležité rozlišovať štátnu podporu podľa úrovne technologickej náročnosti výrobných a podnikateľských kategórií.
Prevádzková efektívnosť vládnej podpory je rozhodujúca. Preto je potrebné uskutočniť štrukturálnu transformáciu holdingu Baiterek a jeho rozsiahlu digitalizáciu.
Podpora exportu si vyžaduje maximálnu pozornosť. Existujú na to mechanizmy, ale neexistuje systematický prístup. Preto by sa na základe KazakhExport mala vytvoriť plnohodnotná inštitúcia na podporu exportu s konsolidáciou všetkých potrebných nástrojov.
Okrem toho je dôležité reštartovať činnosť Otbasy Bank preorientovaním zamerania z regionálnych centier na okresy, jednoodvetvové mestá a obce.
Je zrejmé, že úspešný rozvoj podnikania nie je možný bez rozvoja konkurencie. V súčasnosti v mnohých kľúčových odvetviach dominuje niekoľko významných hráčov. To vedie k deformáciám trhu.
Agentúra pre ochranu a rozvoj hospodárskej súťaže by mala spolu s vládou prijať opatrenia na demonopolizáciu kľúčových trhov.
Vytvorili sme priaznivé podmienky pre fungovanie komoditných búrz, ktoré mali uľahčiť organizovaný obchod. Ale nedostatočne účinná regulácia viedla k vzniku takzvaných „vreckových“ komoditných búrz. Stali sa platformami na odstraňovanie konkurencie, obchádzanie postupov obstarávania v prospech dovozu a neproduktívneho sprostredkovania.
Regulačné požiadavky by sa mali sprísniť a tieto nedostatky by sa mali úplne odstrániť. Zároveň je dôležité zabezpečiť plný prístup domácich výrobcov k vyspelým obchodným nástrojom.
Nie je možné byť izolovaný iba v medziach národného obchodného systému. Spolu s obchodom by sa mala vyriešiť otázka vytvorenia silnej regionálnej komoditnej burzy.
Ďalším vážnym problémom je v skutočnosti neschopnosť protimonopolného orgánu prijať promptné opatrenia na odstránenie porušení.Dve tretiny protimonopolných vyšetrovaní sa dostanú na súd skôr, ako vôbec začnú, a súdne spory sa môžu ťahať roky.V dôsledku toho je vlastne zablokovaná práca oddelenia.V tejto súvislosti by vláda mala predložiť parlamentu legislatívne zmeny.Ďalšou vážnou úlohou je odnárodňovanie hospodárstva.Teraz sa množstvo nezákonne sprivatizovaného a vyvezeného majetku vracia štátu.
Budujeme otvorenú konkurencieschopnú ekonomiku, preto ich musíme preniesť na trh, ale za transparentných a pre štát výhodných podmienok.Vo všeobecnosti by sa procesy privatizácie a verejného IPO mali výrazne urýchliť.Hlavným cieľom je radikálne zvýšiť transparentnosť a efektívnosť správy majetku.Nariaďujem vláde, aby od roku 2024 začala privatizovať všetky vedľajšie aktíva a vykonávať verejné IPO spoločností fondu Samruk-Kazyna.Budúci rok by sa malo uskutočniť ľudové IPO Air Astana, QazaqGaz by mal byť pripravený na vstup na trh a predaj štátnych aktív vo veľkých spoločnostiach.
Hlavným problémom obmedzujúcim ekonomický rast je nedostatok investícií. Nedostatok investícií sa rovná žiadnemu rastu v budúcnosti. V minulom roku predstavovali investície do fixných aktív len 15 % HDP. Je to do značnej miery dôsledok toho, že domáce banky sa málo zapájajú do vývoja ekonomiky. Táto situácia núti vládu zapojiť sa do priameho financovania, záruk a dotácií. Je to nákladné, neefektívne a v rozpore so zásadami trhového hospodárstva.
Navyše, v súvislosti s poklesom úverov reálnemu sektoru sa pozornosť bánk presunula na poskytovanie spotrebiteľských úverov. To viedlo k zvýšeniu rizík pre finančný systém, ako aj k nadmernému dlhovému zaťaženiu občanov.
Rozhodnutie, ktoré som urobil v roku 2019 odpísať nezabezpečené úvery 500-tisíc občanom, ako aj zákon o konkurze fyzických osôb, ktorý vstúpil do platnosti, znížili závažnosť problému. Ale na radikálne zlepšenie situácie sú potrebné nové systémové opatrenia.
Zároveň je mimoriadne dôležité zlepšiť finančnú gramotnosť samotných občanov. V tejto súvislosti by som rád upozornil na projekt „Karyzsyz kogam“ realizovaný stranou Amanat, v rámci ktorého si viac ako 20 tisíc ľudí v 8 regiónoch krajiny zlepšilo svoju finančnú gramotnosť. Mnohí z nich si predtým zobrali 10 a viac pôžičiek. Tento projekt sa ukázal ako efektívny v krátkom čase. Nariaďujem vláde spolu so stranou Amanat, aby rozšírila svoje pokrytie. Projekt „Karyzsyz kogam“ by mal fungovať v prospech občanov v celej krajine.
Je potrebné radikálne riešiť problém nedostatočného úverovania podnikov. Ekonomika potrebuje peniaze.
Čistý zisk bánk za posledný rok predstavoval takmer jeden a pol bilióna tenge, za prvý polrok tohto roka – viac ako bilión tenge. Takáto nadmerná ziskovosť nie je výsledkom efektívnej práce bánk, ale najmä dôsledkom vysokej základnej úrokovej sadzby, ktorú národná banka používa na boj s infláciou. Vláda a parlament by mali zvážiť možnosť spravodlivejšieho prerozdelenia týchto ziskov s prihliadnutím na záujmy štátu.
Relevantná je aj otázka obrovských príjmov finančných organizácií z umiestňovania likvidity do štátnych cenných papierov, takzvaných zmeniek, ktoré nie sú zdaňované. Nie je v tom logika a štátnický prístup. Túto paradoxnú situáciu už rieši vláda. V Madžilis sa vykonajú príslušné legislatívne zmeny. Prosím poslancov, aby ich dôkladne zvážili.
Zároveň je potrebné motivovať banky, aby sa aktívne podieľali na úverovaní firiem a pomáhali najmä podnikateľom. Úvery podnikom by mali mať priaznivejšiu obozretnú a fiškálnu reguláciu v porovnaní s inými bankovými činnosťami. Chápem, že ide o chúlostivý problém. Nariaďujem vláde a finančným regulátorom, aby do roka vyjadrili svoje konečné stanovisko k tejto dôležitej otázke.
Je potrebné prijať opatrenia na zapojenie „zmrazených aktív“ bánk v celkovom objeme 2,3 bilióna tenge do ekonomického obratu. V tejto súvislosti dávam pokyn na vytvorenie transparentnej digitálnej platformy, prostredníctvom ktorej budú môcť zainteresované podniky získať tieto aktíva a vrátiť ich do ekonomiky.
Na rozšírenie prístupu reálneho sektora k „dlhým peniazom“ je potrebné aktívne uplatňovať mechanizmy spoločného a syndikovaného požičiavania. Priemyselníci a podnikatelia by zároveň nemali pôsobiť ako „vysávač pôžičiek“, sú povinní poskytovať kvalitné projekty, ktoré zabezpečia skutočnú diverzifikáciu našej ekonomiky. Pre zvýšenie záujmu komerčných bánk je potrebné pri financovaní prioritných projektov zvážiť aj otázku poskytovania záruk od rozvojových inštitúcií.
Ďalším problémom v bankovom sektore je vysoká koncentrácia. Dnes v krajine pôsobí 21 bánk. Len niekoľko veľkých bánk sa zároveň zaoberá podnikovým úverovaním, teda financovaním ekonomických projektov. Na zvýšenie konkurencie v tejto oblasti by preto mali do krajiny prilákať tri spoľahlivé zahraničné banky.
Vo všeobecnosti je hlavnou úlohou zabezpečiť ročný rast úverov reálnemu sektoru na úrovni 20 % a viac.
V diskusiách o možných zdrojoch financovania ekonomiky sa často skloňuje aj téma využívania prostriedkov Národného fondu. Odborníci sa dohadujú o rovnováhe medzi úspornou a rozvojovou úlohou fondu. Samozrejmosťou by mala byť funkcia sporenia. Prostriedky Národného fondu sú vážnou zárukou finančnej stability v prípade nepredvídaných výziev.
Zároveň časť zdrojov fondu môže a mala by byť použitá už teraz na financovanie strategických projektov, ktoré budú určovať podobu budúcnosti Kazachstanu. Národný fond už financuje množstvo veľkých projektov. Chýba nám ale dôslednosť pri výbere projektov. Preto je potrebné zabezpečiť komplexné preskúmanie prichádzajúcich návrhov tak, aby každý tenge z Národného fondu priniesol hmatateľnú návratnosť.
Ďalším zdrojom „dlhých peňazí“ má byť fond vytvorený podľa zákona o návratnosti kapitálu. Všetky prichádzajúce prostriedky by sa mali využívať čo najefektívnejšie a najtransparentnejšie na riešenie celoštátnych problémov.
Ďalšou prioritnou úlohou je rozvoj akciového trhu. V súčasnosti sú v Kazachstane dve burzy, ktoré sa do značnej miery duplikujú, ba niekedy si aj konkurujú. Pre náš finančný systém je to zbytočné. V záujme zvýšenia kapacity a atraktivity domáceho trhu nariaďujem rozpracovať problematiku spojenia potenciálu týchto búrz pod jednotný manažment.
Stabilita platobných systémov zostáva veľmi aktuálnou finančnou témou. Národná banka minulý rok spustila prvý komponent národného platobného styku – Okamžitý platobný styk, ktorý zatiaľ funguje v pilotnom režime. Nariaďujem národnej banke, aby do roku 2024 dokončila proces úplnej implementácie národného platobného systému.
Prejdime teraz k mimoriadne dôležitému problému – rozpočtovej politike.
Minulý rok som dal pokyn na reformu rozpočtového systému prechodom od „rozpočtového riadenia“ k „riadeniu výsledkov“. Táto úloha bude vyriešená v rámci prijatia nového kódexu, ktorý zvýši otvorenosť, zodpovednosť a nezávislosť účastníkov rozpočtového procesu.
Zároveň je potrebné v záujme ďalšieho zvyšovania efektívnosti rozpočtovej politiky neustále hľadať nové nástroje a príležitosti. Preto dávam vláde pokyn, aby v rámci viacerých ministerstiev a krajov pilotne pripravila návrh plnohodnotného blokového rozpočtu.
Ďalej. V regionálnej politike sa už uskutočnili dôležité reformy – ide o zavedenie priamej voľby akimov a administratívnu reformu. Nemenej aktuálna je však aj zásadná zmena v medzirozpočtových vzťahoch.
V rámci prechodu na nový ekonomický model je potrebné zvýšiť mieru rozpočtovej nezávislosti regiónov. Pozitívne výsledky prinieslo rozhodnutie presunúť časť výnosov z dane z príjmov právnických osôb a iných druhov platieb do regiónov. V minulom roku rast regionálneho príjmu presiahol 30 %. Ďalšou etapou reformy preto bude rozšírenie tejto normy na ďalšie dane vrátane DPH.
Úlohou je presunúť minimálne dva bilióny tenge dodatočne do druhej úrovne rozpočtu. V dôsledku postupnej fiškálnej decentralizácie by sa mal podiel transferov z republiky na štruktúre príjmov miestnych rozpočtov znížiť v priemere na 25 % (teraz je to asi 50 %).
Okrem toho si myslím, že regionálni akimovia by mali mať právo samostatne vytvárať rozpočet. V prvom rade to výrazne urýchli riešenie naliehavých problémov v teréne.
Je potrebné zvážiť aj možnosť preniesť na kraje kompetencie určovať preferencie tej časti daní, ktoré sa vyberajú v miestnom rozpočte. Toto opatrenie poskytne vážny impulz pre rozvoj podnikania a prispeje k trvalo udržateľnému pokroku regiónov. Preto by pri prechode na nový model rozpočtových vzťahov mali všetci akimovia myslieť na efektívnosť a prínos pre krajinu ako celok.
Ďalší dôležitý bod. Diferenciácia daňových sadzieb v rôznych odvetviach hospodárstva, o ktorej som informoval už skôr, by mala zabezpečiť rozloženie daňového zaťaženia v pomere k nárastu zložitosti výroby.
Podnikatelia sa právom sťažujú na komplikovaný postup vrátenia DPH, ktorý vážne zhoršuje investičnú klímu v krajine. Vláda by mala urýchlene riešiť tento dlhodobý problém.
Nakoniec musíme zefektívniť daňové stimuly. Mali by sa stať cieleným nástrojom ekonomickej stimulácie. Stratenou daňou sú nevybudované nemocnice, cesty a školy.
Je potrebné kriticky analyzovať a znížiť objem daňových stimulov aspoň o 20 %. Zvyšné preferencie by mali byť poskytované podľa jasných pravidiel, bez viazanosti na jednotlivé projekty a osoby.
Pokiaľ ide o správu daní, je potrebné zabezpečiť prechod na obslužný model interakcie medzi daňovými orgánmi a daňovníkmi. Cieľom nie je trestať, ale varovať.
Je potrebné vykonať úplnú digitalizáciu daňovej kontroly a znížiť formuláre daňových priznaní o 30 %. Je možné a potrebné znížiť celkový počet druhov daní a iných povinných platieb do rozpočtu minimálne o 20 %. Ak neexistuje žiadny významný fiškálny výnos, mali by sa úplne odstrániť, zvyšok je možné kombinovať.
Iniciatíva zaviesť maloobchodnú daň ukázala svoju relevantnosť. Na základe pozitívnych skúseností vláda zdvojnásobí pokrytie.
Je tiež potrebné urýchliť zavádzanie progresívneho zdaňovania.
V rámci resetovania daňovej politiky budú od vlády a parlamentu potrebné odvážne a premyslené rozhodnutia.
Chcel by som zdôrazniť, že stratégia hospodárskeho rozvoja Kazachstanu bude vychádzať zo záujmov a potrieb našich občanov, to znamená, že by mala byť maximálne zameraná na človeka. Za týmto účelom sa musíme postupne, ale neustále dištancovať od modelu komoditného štátu.
Ročne sa u nás narodí viac ako 400 tisíc detí. Do konca roka dosiahne počet obyvateľov Kazachstanu 20 miliónov ľudí. Rastie aj priemerná dĺžka života, ktorá podľa výsledkov za minulý rok presiahla 74 rokov. Naša krajina je považovaná za jednu z „najmladších“ na svete – priemerný vek občanov je len 32 rokov. Asi tretinu populácie tvoria mladí ľudia. Úlohou vlády je pretaviť súčasné demografické trendy do konkurenčných výhod.
Základy formovania harmonickej osobnosti a zodpovedného občana sa kladú už v detstve. Každé dieťa v krajine by malo mať šťastné a bezpečné detstvo.
Ako hlava štátu požadujem prísnejšie tresty za akúkoľvek formu násilia voči maloletým.
Osobitná pozornosť by sa mala venovať bezpečnosti cestnej infraštruktúry, budov, oblečenia, stravy pre deti.
Dôležité je aj duševné zdravie mladšej generácie. Je potrebné inštitucionálne posilniť službu psychologickej podpory vo vzdelávacích inštitúciách, zorganizovať jednotnú linku pomoci a vypracovať efektívny program pomoci obetiam násilia a šikanovania.
Vysoká miera pracovných úrazov zostáva mimoriadne akútnym problémom. Do konca roka musí vláda prijať Koncepciu bezpečnej práce do roku 2030. Malo by byť zamerané na prevenciu a elimináciu pracovných rizík na pracovisku. Vláda na môj pokyn vytvorila mechanizmus sociálnej podpory pre ľudí, ktorí sú dlhodobo zamestnaní v rizikových pracovných podmienkach.
O probléme sa dlho diskutovalo a teraz sa našlo riešenie. Hlavné parametre sú nasledovné. Vzhľadom na významný prínos pre rozvoj odvetví a mieru poškodenia zdravia sa takýmto zamestnancom bude vyplácať osobitná sociálna dávka už pred dovŕšením dôchodkového veku, najmä od 55. roku veku. Žiadam parlament, aby urýchlene zvážil návrhy vlády. Ľudia čakajú na riešenie tohto problému.
Ďalej. Ako sme sľúbili, vláda bude pokračovať v postupnom zvyšovaní úrovne minimálnej mzdy.
V záujme zvýšenia príjmov občanov nariaďujem od 1. januára 2024 zvýšiť minimálnu mzdu na 85 tisíc tenge. Za tri roky sme teda zdvojnásobili minimálnu mzdu. Toto opatrenie bude mať pozitívny vplyv na blahobyt približne 1 milióna 800 tisíc občanov vrátane 350 tisíc štátnych zamestnancov.
Vo všeobecnosti platí, že pre komplexný rozvoj trhu práce musí vláda čo najskôr schváliť Komplexný plán počítaný do roku 2030.
Okrem jasnej definície princípov a priorít novej hospodárskej politiky je mimoriadne dôležitá kvalita a úplná implementácia plánovaných reforiem. A tento proces priamo závisí od kompetencií, zodpovednosti a politickej vôle štátnych zamestnancov.
Hlavné bremeno zodpovednosti za reformy bude spočívať na systéme výkonnej moci. Preto ona sama potrebuje predovšetkým transformáciu, ktorej základné smery sú nasledovné.
Po prvé, príprava a realizácia sektorových rozhodnutí, ako aj osobná zodpovednosť za výsledok bude plne v rukách ministrov, ktorí na základe svojich príkazov musia urýchlene prijať potrebné rozhodnutia. To isté platí pre miestnych akimov.
Po druhé, vláda bude niesť plnú zodpovednosť za realizáciu hospodárskej politiky. Mala by mať všetky páky nezávislého riadenia ekonomiky bez byrokracie a byrokracie, bez koordinácie s prezidentskou administratívou.
Po tretie, prezidentská administratíva, ktorá sa stala „politickým ústredím“, sústredí svoje úsilie na strategické smerovanie sociálno-ekonomického rozvoja štátu, otázky domácej a zahraničnej politiky, obrany a bezpečnosti, právnej a personálnej politiky.
Pokračovať budú práce na debyrokratizácii štátneho aparátu.
Zásadnou revíziou prejde systém štátneho plánovania, ktorý sa stane kompaktnejším a flexibilnejším. Je potrebné zrevidovať mechanizmus monitorovania a kontroly vykonávania pokynov.
Dopyt verejnosti po nových prístupoch, inovatívnych nápadoch a čerstvom personáli je vyšší ako kedykoľvek predtým. Preto sa vytvorí personálna rezerva politických zamestnancov, ktorá umožní vytvorenie plnohodnotnej „lavičky“. Tento krok je veľmi dôležitý vzhľadom na akútny nedostatok personálu. Ľudí, ktorí sa chcú dostať na vysokú pozíciu, máme viac než dosť, no ich kvalifikácia nespĺňa požiadavky. Preto je potrebné podrobne sa zaoberať personálnou otázkou, je potrebné vychovať kvalitných špecialistov. Na to je potrebné využiť personálny potenciál politických strán.
Zároveň je dôležité dôsledne rozširovať priamu účasť občanov na rozhodovaní na úrovni miestnej výkonnej moci. Už viac ako dva roky si občania sami volia akimov obcí, osád a vidieckych okresov. Za tento čas boli zvolené tri štvrtiny akimov na úrovni obce. Teraz musíme otestovať voľby akimov okresov a miest regionálneho významu.
Vážení krajania!
Všetky dnes predstavené projekty a iniciatívy pre hospodársky rozvoj krajiny sú založené na podrobných výpočtoch a výskumoch. Naliehavým a radikálnym reštartom celého ekonomického systému zabezpečíme prosperitu našej krajiny a zvýšime blahobyt ľudí.
Hlavným cieľom pripravovaných reforiem je stabilný ekonomický rast na úrovni 6-7 percent, aby sa do roku 2029 zdvojnásobil objem národného hospodárstva až na 450 miliárd dolárov.
Samozrejme, je to veľká a zložitá úloha. Musíme však zabezpečiť spravodlivé rozdelenie národného bohatstva, aby každý občan mohol zažiť plody trvalo udržateľného hospodárskeho rozvoja. Toto je zásadná otázka. Pre udržateľnú budúcnosť nášho štátu musíme túto strategickú úlohu splniť všetkými prostriedkami.
Neustále hovorím o kľúčových smeroch rozvoja krajiny a dnes načrtnem naše hlavné smery.
Máme jasný obraz o budúcnosti: budujeme Spravodlivý Kazachstan – krajinu rovnakých príležitostí a pokroku. Budujeme efektívny štát, ktorému dominuje právo a poriadok, kultúra dialógu, zodpovednosti a solidarity.
Všetky provokácie zamerané na podkopávanie verejného poriadku musia byť prísne potlačené. Žiaľ, orgány činné v trestnom konaní a vedúci regiónov túto prácu nevykonávajú na správnej úrovni, to znamená, že nezabezpečujú právny štát. V dôsledku toho sa v spoločnosti z času na čas vyskytujú neprijateľné situácie. Vandalizmus na uliciach a v prírode, nedisciplinovanosť, neslušnosť niektorých našich občanov, rôzne domáce konflikty tak negatívne vplývajú na obraz našej krajiny na medzinárodnom poli.
Ešte raz opakujem: naším hlavným cieľom je dbať na dôsledné dodržiavanie zákona a verejného poriadku.
Snažíme sa byť súčasťou otvoreného moderného sveta, ktorý rozvíja kultúru, vzdelávanie a vedu.
Dosiahnuť vznešený cieľ pred nami nebude ľahké. Ale ak spojíme úsilie občanov, podnikov, vládnych úradníkov, tak to zvládneme. Len tak budeme schopní radikálne premeniť existujúci model rozvoja štátu a prekonať všetky ťažkosti.
Vo všeobecnosti všetci vidíte, že situácia vo svete je veľmi komplikovaná, ľudstvo čelí rôznym výzvam. Mnohé krajiny zažívajú prírodné katastrofy, nedostatok elektriny a potravín. Podľa odborníkov bol júl tohto roku najteplejším mesiacom v histórii. Inflácia a rastúce ceny sú v mnohých krajinách na vzostupe. Medzi štátmi narastá konfrontácia, rozhorčujú sa ozbrojené konflikty. Počet utečencov vo svete presiahol 110 miliónov. To všetko má negatívny dopad na Kazachstan. Aj napriek globálnym turbulenciám a neistote však budeme pevne nasledovať svoj kurz.
Samozrejme, cesta pokroku a progresívneho rozvoja nie je nikdy hladká a bez mráčika. Nikto k nám nepríde zvonku a neurobí Kazachstan lepším namiesto nás. Každý občan našej krajiny musí kráčať s dobou. V takomto čase krízy si naši ľudia musia zachovať jednotu a solidaritu. Iná možnosť nie je.
Na vybudovanie Spravodlivého Kazachstanu samotné politické a ekonomické reformy nestačia. V prvom rade je potrebná zmena verejného povedomia a ašpirácií občanov, bez toho bude všetka ďalšia práca márna. Podrobne som o tom hovoril na druhom stretnutí Národného kurultaja.
Pre našu krajinu je mimoriadne dôležité formovanie novej kvality národa. Všetci občania, najmä mladí ľudia, musia stelesňovať tie najlepšie vlastnosti – to je základ jednotného systému hodnôt spoločnosti. Ak bude každý vlastenecký, vzdelaný, pracovitý, disciplinovaný, zodpovedný, spravodlivý, šetrný a vnímavý, potom pre nás nebudú žiadne nedosiahnuteľné výšky. Toto je hlboký význam pojmu „Adal azamat“, ktorý pochádza z učenia Abai o „Dokonalom mužovi“.
Opakujem znova: koncepty Just Kazachstan a „Adal Azamat“ ako základné hodnoty by mali byť vždy v rovnakom rade. V skutočnosti tam, kde nie je zodpovednosť, nikdy nebude spravodlivosť. Ak je každý človek zodpovedným občanom, ktorého slová sa nelíšia od skutkov, potom v krajine zvíťazí spravodlivosť.
Všetci máme jednu vlasť – Kazachstan. A je v našich rukách, aby bola naša krajina silná a úspešná. Je našou svätou povinnosťou zabezpečiť ochranu a prosperitu našej rodnej krajiny, neoceniteľného dedičstva našich predkov. A vyzývam každého občana, aby primerane plnil toto vznešené poslanie. Udržať jednotu a tvrdo pracovať, transformovať krajinu a odovzdať vyspelý štát mladej generácii – to všetko znamená skutočné dodržiavanie predpisov predkov.