Ďalšie sankcie USA proti Iránu, ten hovorí o terore

USA sa rozhodli sprísniť sankcie voči Iránu. Toto vyhlásenie urobil viceprezident USA Mike Pence, ktoré uvádza televízny kanál CBS.

Mike Pence povedal, že nové opatrenia, ktoré budú reakciou na zostrelený dron a útok na dva tankery v Ománskom prielive, „ktoré Irán jednoznačne spáchal“. Sankcie  vyhlási prezident USA Donald Trump 24. júna 2019.

Zástupca ministerstva zahraničných vecí Iránu Abbás Musáví zasa komentoval tieto sankcie, uvádza agentúra IRIB. “Americká vláda zaviedla rôzne druhy sankcií proti jednotlivcom, spoločnostiam, vedie ekonomický terorizmus a vojnu proti Iránu. Existujú nejaké sankcie, ktoré USA nevyužili proti Iránu?”

Dňa 21. júna 2019 Trump povedal, že zastavil štrajk amerických ozbrojených síl v Iráne desať minút predtým, ako sa to malo stať. O deň neskôr vyvrátil svoje vlastné slová a vysvetlil, že útok dočasne zastavil.

20. júna letectvo islamských revolučných zborov zostrelilo americké bezpilotné prieskumné vozidlo. Americká strana najprv túto správu vyvrátila, ale potom pripustila, že Irán zostrelil RQ-4A Global Hawk UAV – jeden z najväčších amerických dronov.

Ráno 13. júna  2019 boli v iránskych vodách Ománskeho zálivu napadnuté dva ropné tankery. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo obvinil iránske orgány z účasti na útoku na civilné tankery. Podľa neho je to indikované “spravodajskými údajmi a použitými zbraňami.”

Vzťahy medzi oboma krajinami sa zhoršili, keď Trump oznámil jednostranné stiahnutie Washingtonu z jadrovej dohody z roku 2015 a obnovenie sankcií voči Teheránu začiatkom mája 2018.

Oficiálne diplomatické vzťahy medzi USA a Iránom neexistujú od roku 1979, keď sa americké veľvyslanectvo v Teheráne zmocnilo počas islamskej revolúcie a 52 Američanov bolo držaných ako rukojemníkov za 444 dní.