Malé dávky alkoholu škodia vodičom automobilov

Neurobiológovia na univerzite v Sussexe vo Veľkej Británii ukázali, že konzumácia dokonca 0,5 litra piva alebo veľkého pohára vína prispieva k poruche zdravého vnímania. Tvrdí to správa MedicalXpress.

Počas štúdie odborníci skúmali vplyv nízkych dávok alkoholu, ktoré nespôsobujú viditeľné poruchy správania. Zároveň vedci považovali psychologickú zvláštnosť ľudí za „spojenú“ v časovo voliteľnom pôsobení a následnom fyzickom podnete. Takže, ak človek pohol rukou, a potom videl záblesk svetla, potom je jeho činnosť mozgom považovaná za dokonalú o niečo neskôr ako v skutočnosti a stimul ako udalosť o niečo skôr. Predpokladá sa, že tento jav úzko súvisí so zmyslom vôle.

Skúmaní ľudia pili alkohol, takže jeho obsah v krvi neprekročil limit povolený na vedenie vozidla. Ukázalo sa, že súčasne dobrovoľníci silnejšie spájali vôľové činy a stimul, v porovnaní s obyčajným prípadom.Podľa výskumníkov hovorí, že pitie malých dávok alkoholu spôsobuje, že človek má pocit, že je v situácii, keď v skutočnosti to tak nie je. Nadmerná dôvera vodiča prispieva k potenciálne nebezpečnému správaniu.