Inteligentné telefóny čosokoro pôjdu do koša

V akejkoľvek dobe je možné rozpoznať kľúčové technológie, ktoré zadávajú tón celkovému vývoju. Už roky sú technológie čoraz kompaktnejšia, lacnejšie a dokonalejšie. Príkladom boli inteligentné telefóny. A momentálne možno najrýchlejšie rastie umelá inteligencia, biotechnológie, robotika, zelená energia a kozmonautika. K čomu to privedie?

Inteligentné telefóny sú minulosť

Teraz, keď sú inteligentné telefóny neuveriteľne rozšírené, zdá sa to nemožné. A napriek tomu svetový predaj prestane rásť a mnohí predpovedajú ich pád vo veľmi blízkej budúcnosti. Ovládanie hlasom, inteligentné hodiny, slúchadlá ako zátky do uší a okuliare s obrazovkou spôsobia, že displeje sú jednoducho zbytočné, čo znamená, že z dlhodobého hľadiska sa užívatelia prestane starať o svoje mobilné telefóny a zbavia sa osteochondrózy, čo je degenerácia stavcov chrbtice.

Všetko cez asistenta

Amazon, Google, Apple a Microsoft – všetci traja používajú aplikáciu  osobný asistent. Nezáleží na tom, či sú už zabudované do inteligentného telefónu alebo či prechádzajú do inteligentných slúchadiel. Jedinou úlohou asistenta je poslúchať  majiteľa. Skôr alebo neskôr klesnú ceny a samotní asistenti sa naučia absorbovať návyky, potreby a preferencie majiteľa. V budúcnosti sa dokonca naučia predvídať vaše túžby. Čaj, môj pane? Noviny? A možno celkové sledovanie?

Umelá inteligencia naberá na obrate

Samozrejme, nehovoríme o robotoch ako je Terminator alebo obrovské siete typu Skynet, ktoré nás môžu rozdrviť na prášok, len ak chcú. Reč je o ďalšej generácii systémov na spracovanie údajov.Umelá inteligencia bude môcť vyhľadávať údaje aj bez konkrétnych inštrukcií, orientovať sa vo svojom prostredí, triediť, zvážiť a urobiť informovanú voľbu. Umelecká inteligencia bude teda vo všetkých možných oblastiach požadovaná. Napríklad systém Watson IBM už pracuje v nórskom parazitom lovu lososa. A čoskoro umelý intelekt príde na pomoc všetkým, ktorí majú ťažkosti s intelektom obyčajného človeka.

Stúpa význam biotechnológií

V oblasti genetického inžinierstva je vývoj obzvlášť rýchly. Takzvaná technológia CRISPR umožňuje programovanie molekúl kvôli zmene DNA. Deoxyribonukleová kyselina alebo dezoxyribonukleová kyselina alebo kyselina de (z) oxyribonukleová, skrátene DNK alebo najčastejšie DNA. Je nositeľom genetickej informácie.

To znamená, že skôr sa objavia účinnejšie spôsoby boja proti rakovine a iným ochoreniam. Teoreticky sa dokonca môžu objaviť aj super ľudia. Samozrejme, vo veľmi blízkej budúcnosti to povedie k vyčerpaniu etických sporov.

Automobily bez šoféra

Sen o automobile, ktorý ide sám bez vodiča nie je nový, ale teraz sa postupne približuje k tomu, že sa stáva realitou. Prvé bezpilotné cesty na ďalekú vzdialenosť sú realitou. Udržať vozidlo na ceste je oveľa jednoduchšie, ako na ulici), Kalifornia je pripravená usporiadať testovaciu jazdu v mestskom prostredí, a výrobcovia automobilov sľubujú modely,  ktoré sa budú pohybovať takmer  bez pomoci vodiča. Úplne bezpilotné vozidlá sa objavia nie skôr ako za 10-20 rokov. Ak ste si už mysleli, že vodičský preukaz nie je potrebný, musíte byť rozčarovaný.

Mestá budú rozumnejšie

Už teraz sú k sieti pripojené chladničky, lampy, odpadkové nádoby, vodovodné potrubia a tak ďalej. To znamená, že svet vecí sa stáva čoraz viac digitálnym a umelá inteligencia pomáha racionalizovať spoločenský život. Lampy  svietia len vtedy, keď idú  ľudia okolo, semafory spolupracujú s cieľom zvýšiť rýchlosť, nečistoty sa odstránia automaticky, keď je nádoba plná. Riziko spočíva v tom, že všetky zariadenia pripojené k sieti môžu byť napadnuté a preto súkromné ​​podniky lákajú  najlepších odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Technológie pre ľudí

Nie celý technologický rozvoj vedie k lepšiemu. Technologickí giganti v  minulosti trvali na tom, že pokrok nemožno zastaviť a že samotná technológia nemôže niesť ani dobré ani zlé. Teraz každý zmenil platňu: pokrok je podriadený človeku a všetko nové musí slúžiť ľuďom v mene dobra.