Ceny plynu v Európe rastú po tom, čo Nemecko zaviedlo „alarmovú“ fázu núdzového plánu

BERLÍN – Európske futures na plyn stúpajú, keďže Nemecko bije na poplach ohľadom dodávok. Nemecký minister Habeck varuje pred plynovou krízou a ďalším obmedzením dodávok.

Ceny zemného plynu v Európe vzrástli na týždenné maximum, keď Nemecko spustilo druhú fázu svojho pohotovostného plánu na plyn, čím sa zvýšili obavy na celom kontinente z prudkého zníženia dodávok z Ruska.

Futures na nadchádzajúci mesiac vzrástli o 5,8 % po tom, čo nemecký minister hospodárstva Robert Habeck spustil „alarmujúcu“ fázu núdzového plánu a uviedol, že najväčšia európska ekonomika je v plynovej kríze. Jeho vyjadrenia nasledovali po stredajšom varovaní, že Nemecko by sa malo pripraviť na ďalšie zníženie ruských tokov po tom, čo Moskva prerušila dodávky cez kľúčový plynovod Nord Stream do Európy.

Ruské obmedzenie dodávok, ktoré Nemecko označilo za politicky motivované, znížilo toky plynu ku kupujúcim v celej Európe, keďže krajiny budujú zásoby na vykurovaciu sezónu, a ešte viac zvýšilo riziko nedostatku energie túto zimu. Celkom 12 členských štátov je v súčasnosti ovplyvnené jednostranným znižovaním dodávok Ruska, uviedol šéf Európskej únie pre klímu Frans Timmermans.

Plynovod Nord Stream do Nemecka je po prerušení tokov plynu minulý týždeň zaťažený asi na 40 %, čo podľa ruského exportéra plynu PJSC Gazprom spôsobil technický problém. Habek aj Timmermans však tento krok označili za stratégiu Kremľa podkopať palivovú bezpečnosť a podkopať európsku jednotu.

Nemecko varuje pred situáciou podobnou kríze Lehman, ale vo vzťahu k ruskému plynu.

“Nemecko, ktoré vstupuje do druhej fázy svojho núdzového plánu na plyn, vykazuje známky pokračujúceho napätia v dodávkach, čo zvyšuje býčí tlak na ceny,” uviedli analytici spoločnosti Inspired Energy v poznámke.

Druhá fáza nemeckého plánu sprísňuje kontrolu nad trhom a obnovenie niektorých uhoľných elektrární. Vláda odložila prijatie legislatívy, ktorá umožní energetickým spoločnostiam preniesť zvýšené náklady na domácnosti a podniky.

Núdzové opatrenie prichádza v čase, keď sa Nemecko ponáhľa s plnením zásobníkov plynu, ktoré sú v súčasnosti zaplnené na približne 59 %. Energetické spoločnosti budujú zásoby, aby sa pokúsili splniť vládny cieľ 90 % do novembra, čo je podľa Habeka cieľ, ktorý sa podľa Habeka „nepravdepodobne“ podarí splniť, ak toky Nord Stream zostanú obmedzené.

V rámci týchto opatrení Nemecko poskytne financovanie vo výške 15 miliárd eur na doplnenie svojich zásob a spustenie modelu aukcie plynu s cieľom povzbudiť priemyselných spotrebiteľov, aby šetrili plyn.

“Táto akcia pravdepodobne podporí trhy s plynom zvýšením konkurencie pri napĺňaní úrovní zásobníkov plynu,” uviedla spoločnosť Inspired Energy vo vyhlásení.

Ako plynová kríza eskaluje, Taliansko a Grécko plánujú zopakovať potrebu obmedziť ceny zemného plynu, keďže náklady na energiu rastú.

Holandské futures na plyn na budúci mesiac, európsky benchmark, vzrástli o 5,5 % na 134,14 eur za MWh po poklese o 1,3 % na otvorení. Ceny vzrástli o viac ako 50 % od prerušenia tokov Nord Stream.