Bitcoin zaostáva za svojimi altcoinmi uprostred turbulencií v odvetví a bankrotov hedžových fondov

ZURICH – Pákový efekt v prostredí kryptomien začal podľa analytikov UBS žiť vlastným životom.

Na kryptotrhoch, kde bývajú nezvyčajné udalosti veľmi všedné, sa deje niečo neočakávané: bitcoin, najväčšie digitálne aktívum, stráca pôdu pod nohami v prospech menších a menej známych altcoinov.

Alternatívne digitálne meny od začiatku júna prekonávajú vlajkovú loď kryptomien. Mince ako XRP, Solana, Avalanche a Polygon v piatok vzrástli o viac ako 5% v porovnaní s rastom bitcoinu o menej ako 1%. O 5 % vzrástla aj cena éteru. Od začiatku mesiaca klesol Bitcoin o 35 % a Ethereum o 38 %. Za rovnaké obdobie stratili altcoiny Solana, XRP a Polkadot približne 1 %, 8 % a 15 %.

Nie je to vždy tak. Bitcoin, ktorý je medzi investormi najviac akceptovaný, je vo všeobecnosti vnímaný ako najbezpečnejšia stávka na trhu, ktorý ani zďaleka nie je stabilný. A celý sektor sa dostal pod tlak v dôsledku série problémov s poskytovateľmi krypto úverov a kolapsom hedžových fondov.

„Dostali sme sa k bodu zlomu, kedy sa bitcoiny, ktoré držali baníci, veľryby alebo sa používali ako kolaterál, konečne likvidujú,“ povedal stratég UBS James Malcolm. “Momentálne má nedostatočnú výkonnosť v kontexte rozšíreného znižovania zadlženosti.”

Rozsiahly výpredaj digitálnych aktív a kolaps vysokoprofilových stablecoinov ako TerraUSD a Luna spôsobili dominové efekty v celom kryptopriemysle. Vlna likvidácií vyvolala strach z rizík nákazy. Hlavní veritelia Celsius Network a Babel Finance zmrazili výbery, zatiaľ čo hlavný kryptografický hedžový fond Three Arrows Capital sa dostal do problémov s likviditou, ktoré znepokojili investorov.

Podľa Malcolma bol bitcoin široko používaný ako kolaterál a bol po ňom relatívne vysoký dopyt, kým sa nenahromadili straty na špekulatívnejších krypto aktívach.

„Znižovanie pákového efektu kryptomien začalo žiť vlastným životom, čo ešte zhoršuje nízka likvidita,“ povedal Malcolm a dodal, že ďalšie potenciálne spúšťače by mohli súvisieť so stablecoinmi.

Dôležitý vplyv na bitcoiny by mohla mať nastávajúca výsledková sezóna, keď množstvo krypto firiem, ako napríklad MicroStrategy, hlási finančné výsledky.

Malcolm však hovorí, že si myslí, že verejná mienka o vysielaní je potenciálne príliš negatívna. Zatiaľ čo aktivita DeFi a celkové poplatky klesajú, hovorí, že plánovaný proof-of-stake model Etherea by mohol viesť k väčšej inštitucionálnej adopcii ako bitcoin proof-of-work.

„Pre každého verejne kótovaného správcu aktív by bolo oveľa jednoduchšie kúpiť niečo ako éter. A to je dôvod, prečo je fúzia dôležitá,“ povedal. “Ak sa po siedmich rokoch snaženia konečne preukáže, že to zvládnu, potom by to pravdepodobne mohol byť pozitívny vodič.”