Lagarde: Európa zaostáva za USA v inováciách

FRANKFURT – Európa potrebuje nový súbor politík na podporu hospodárskeho rastu, uviedla Christine Lagarde, predsedníčka Európskej centrálnej banky (ECB), počas prejavu na európskom bankovom kongrese po nástupe do funkcie.

Pre Lagarde, ktorá vedie ECB 1. novembra, je to prvý významný výkon v novej pozícii. Stimulačná menová politika je podľa nej kľúčovým motorom domáceho dopytu v eurozóne, ale v blízkej budúcnosti dôjde k „strategickému preskúmaniu“.

“Ako sa uvádza v predpovedi menovej politiky, bude naďalej podporovať hospodársky rast a zmeny v reakcii na potenciálne riziká v súlade s mandátom ECB na zabezpečenie cenovej stability. Neustále budeme sledovať vedľajšie účinky našej politiky,” uviedol Lagarde. že ciele menovej politiky sa však dajú dosiahnuť rýchlejšie as menšími vedľajšími účinkami, ak sa podnecujú iné politiky na stimuláciu hospodárskeho rastu. “

Podľa Lagarde je dôležitým prvkom podpory rastu fiškálna politika. „Nejde iba o celkové náklady štátov eurozóny, ale aj o ich spoločné kroky. Investície sú obzvlášť dôležitou súčasťou opatrení, ktoré je potrebné prijať v reakcii na existujúce výzvy, pretože dnes poskytujú dopyt a zajtra dodávajú,“ povedal Lagarde.

„Napriek tomu, že investičné potreby všetkých krajín sú rôzne, dnes existujú argumenty na podporu investícií v spoločnej budúcnosti,“ uviedla.

Silná domáca ekonomika je podľa Lagarde založená aj na zvýšených podnikových investíciách a zvýšenej produktivite práce. „Spoločnosti potrebujú dôveru v budúci ekonomický rast, aby mohli dlhodobo investovať,“ uviedla.

Lagarde tiež poznamenala, že eurozóna zaostáva za USA v oblasti inovácií a využívania digitálnych technológií . Odráža sa to okrem iného v slabšom zvýšení produktivity: jej miera rastu v eurozóne je od roku 2000 polovicou miery rastu v Spojených štátoch.

„Na zníženie tohto rozdielu musíme použiť jeden veľmi silný nástroj, ktorý máme k dispozícii – posilnenie nášho domáceho trhu,“ uviedlaLagarde. „Dokončenie vytvorenia jednotného digitálneho trhu, zjednoteného kapitálového trhu a jednotného trhu služieb by mohlo dať Európe potrebný impulz. vytváranie nových inovatívnych spoločností. To všetko sú kľúčové komponenty hospodárskej budúcnosti Európy, “uviedol.

Vo svojom prejave Lagarde identifikovala dva kľúčové faktory, ktoré predstavujú hrozbu pre globálnu ekonomiku.

„Po prvé, ide o zmeny vo svetovom obchode,“ poznamenal. „Pokračujúce obchodné spory a geopolitická neistota vedú k oslabeniu rastu svetového obchodu, ktoré sa od minulého roka viac ako polovicu znížilo. To viedlo k spomaleniu svetového hospodárstva na minimálne tempo od finančných operácií. kríza. “

„Okrem toho„ vidíme globálne zmeny, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch – prechod ekonomického modelu z externého na domáci dopyt, “dodal Lagarde.

Druhým rizikovým faktorom je spomalenie hospodárskeho rastu v rozvinutých krajinách.

„Rast v rozvinutých krajinách sa od konca 80. rokov spomaľuje. Sadzby klesli približne o polovicu. To sa odráža v nižších globálnych úrokových mierach. Vzhľadom na to, že ekonomický rast je kľúčovou hybnou silou úrokových sadzieb, dokonca aj v tých krajinách, ktoré sa snažili zvýšiť základné sadzby. boli nútení znovu ich spustiť, “povedal Lagarde.

Na záver, nová redsedníčka ECB  vzala na vedomie vysokú neistotu globálneho hospodárskeho prostredia a dodal, že to dáva Európe jedinečnú príležitosť reagovať na výzvy prostredníctvom investícií do svojej budúcnosti, posilnenia paneurópskych inštitúcií a posilnenia hospodárstva.